Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar Bogdanović govorio na Trećoj svjetskoj konferenciji o turizmu i kulturi u Istanbulu

Objavljeno: 04.12.2018. 16:40 Autor: MKU
Delegacija predvođena ministrom kuture Aleksandrom Bogdanovićem, učestvuje na Trećoj svjetskoj konferenciji o turizmu i kulturi pod sloganom "Kultura i turizam: za dobro svih", koja se održava u Istanbulu od 3. do 5.decembra 2018. godine. Učešće na konferenciji je prilika za jačanje odnosa zemalja učesnica, razmjenu iskustava i prakse u oblasti turizma, kao i podsticaj na polju ekonomske saradnje.

MKU                      MKU

Ministarska sesija, na kojoj je govorio ministar Bogdanović, okupila je ministre turizma i kulture kako bi razmijenili primjere pozitivne prakse o politikama koje mogu biti umrežene u cilju dostizanja održivog razvoja.

Ministar Bogdanović je govoreći na tematskom panelu „Jačanje saradnje između svih zainteresovanih strana u oblasti turizma i kulture“ naglasio značaj kulturnog turizma kroz aspekat ekonomskih benefita koji se mogu na ovaj način ostvariti, prevashodno u pogledu stvaranje prihoda i novih radnih mjesta, osposobljavanja za posao i održavanja vještina tradicionalnih zanata, oživljavanja gradskih centara, povećanja vrijednosti imovine, unaprjeđenje malog preduzetništva i još mnogo toga drugog.

Ministar Bogdanović je tokom izlaganja istakao da se kulturni turizam ne može tretirati kao izdvojen i izolovan segment, već naprotiv, da se njime u saradnji s kreativnim industrijama može sveobuhvatno tretirati pitanje baštine, te da doprinositi održivom razvoju i stvaranju dodatnih vrijednosti.

MKU                      MKU

"Ekonomski značaj kulturnog turizma ogleda se kroz finansijsku podršku očuvanju, revitalizaciji i promociji kulturnih dobara sa jedne strane, i omogućavanje finansijske i organizacione nezavisnosti ustanova kultura sa druge. Upravo zato je kulturni turizam pokretač razvoja gradova, regija i zemalja. Socijalni uticaj kulturnog turizma je materijalan, ali on ima i nematerijalne efekte, kao na primjer razvoj svijesti i briga o kulturnom nasljeđu, sopstvenim kulturnim vrijednostima i kreiranju kulturnog identiteta. Kulturne atrakcije, koje su privlačne za lokalno stanovništvo su isto tako privlačne i za turiste.

Uvjeren sam da će intersektorska povezanost pružiti povoljne društveno-ekonomske i socio-kulturne učinke. Isto tako, kako bi efekti kulturnog turizma bili značajniji, nužno je posmatrati kulturne resurse kao tržišne proizvode koji postaju sve važniji, jer su turisti, prije svega, kupci i zato se prema njima treba tako i ponašati“, saopštio je ministar Bogdanović.

MKU

Govoreći o konkretnim lokalitetima koji spajaju oblasti kulture i turizma u Crnoj Gori ministar Bogdanović je istakao da je saradnja kulture i turizma od posebnog značaja za Crnu Goru.

"S obzirom da turizam u Crnoj Gori predstavlja jednu od centralnih privrednih grana, te da kulturna baština, materijalna i nematerijalna, svjedoči o milenijumskoj prošlosti, čiji tragovi danas predstavljaju izuzetan kulturni i turistički potencijal, kroz saradnju sektora kulture i turizma u Crnoj Gori razvijene su kulturne rute “Između dvije čarobne obale”, koje obuhvataju posjetu Nacionalnom parku Skadarsko jezero, ali i brojnim kulturnim dobrima na ovom prostoru. Takođe, razvijena je i ruta “Krug oko Korita”, koja pored izuzetnog prirodnog ambijenta omogućava posjetiocima da se upoznaju sa muzejima, spomen – obilježjima i znamenitim mjestima koja su sastavni dio rute. Ovakvi projekti čine da manje poznati lokaliteti baštine postanu vidljivi široj zajednici, u isto vrijeme pružajući turistima mogućnost da posjete skrivene destinacije od izuzetnog kulturnog i istorijskog značaja“, kazao je ministar Bogdanović u svom izlaganju.

Ministar Bogdanović je govorio i o oblasti zaštite i očuvanja kulturnih dobara, kao jednom od osnovnih prioriteta u radu Ministarstva kulture, ali i o modalitetu prelaska sa masovnog na ekskluzivni turizam, u kome kultura i kulturna baština imaju najznačajniju ulogu.

Ovogodišnja konferencija se odvija u znaku tehnologija, modaliteta posjećenosti i pristupa koji omogućavaju najšire moguće koristi za posjetioce i lokalno stanovništvo, uz očuvanje kulturnih vrijednosti i baštine u skladu sa odgovornim principima u turizmu i UNWTO Globalnom etičkom kodeksu za turizam, a koja je u skladu sa Agendom Ujedinjenih nacija o održivom razvoju do 2030. godine.

U delegaciji Crne Gore na konferenciji su bili i Branko Milić, ambasador Crne Gore u Republici Turskoj, Dragana Čenić, savjetnica predsjednika Vlade Crne Gore i Damir Davidović, državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma.

Ministarstvo kulture

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?