Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Izlaganje potpredsjednika Vlade i ministra finansija, dr Igora Lukšića, na konferenciji na temu unapređenja procesa javnih nabavki

Objavljeno: 2010-10-21 16:37:52 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
Poštovane dame i gospodo,

U svakoj modernoj državi javne nabavke predstavljaju važan aspekt borbe protiv korupcije i u tom smislu su jedan od prioriteta Vlade Crne Gore.

Ovo podrazumijeva kontinuirano jačanje znanja i vještina zaposlenih u državnoj upravi o javnim nabavkama, pa i ova današnja konferencija doprinijeće jačanju procesa javnih nabavki u Crnoj Gori.

Jedan od zahtjeva za članstvo u Evropskoj uniji je upravo reforma sistema javnih nabavki koja podrazumijeva širi kontekst liberalizacije tržišta i otvaranja unutrašnjeg tržišta.

Ovo je naročito značajno na planu uspostavljanja stabilnog domaćeg tržišta koje je od velikog i vitalnog značaja za naša preduzeća u uslovima otežanog poslovanja i poremećenih ekonomskih odnosa.

Istovremeno, u sistemu javnih nabavki troši se ogoroman novac poreskih obveznika, što nas dodatno obavezuje na jačanje institucija ovog sistema, zakonitost u postupanju i ubrzano usaglašavanje sa Evropskom unijom.

U preriodu od 2007-2009. godine u sistemu javnih nabavki utrošeno je oko 1,5 milijardi eura, a u istom periodu napravljene su značajne uštede od prosječno 8%, što je nešto više od 100 miliona eura i što predstavlja dodatnu podršku našim naporima da smanjimo javnu potrošnju i stabilizujemo naše javne finansije na dugi rok.

U svakom sistemu, a naročito u ovako važnom kao što su javne nabavke važna je i jasna podjela uloga i odgovornosti.

U tom smislu, po ugledu na evropska iskustva, u prethodnom periodu uspostavili smo institucionalni okvir koji čine Direkcija za javne nabavke i Komisija za kontrolu postupka javnih nabavki.

Vlada Crne Gore, u saradnji sa ovim institicijama, čini izuzetne napore u uspostavljanju efektivnog, efikasnog i transparentnog sistema javnih nabavki i sprovođenju preporuka iz Evropskog partnerstva.

Ovo, svakako, podrazumijeva redovnu i svakodnevnu komunikaciju sa ovim institucijama na unapređenju sistema, a u skladu sa preporukama Evropske komisije, OEBS-a, UN-a, uspostavlja se princip transparentnosti i redovnog informisanje javnosti.

Možemo reći, nakon gotovo četiri godine od sprovođenja Zakona o javnim nabavakama u Crnoj Gori, da je sistem javnih nabavki u najvećoj mjeri usaglašen sa zahtjevima Evropske unije, o čemu svjedoče i pozitivne ocjene relevantnih međunarodnih institucija.

Ovo je naročito značajno, ako se ima u vidu da će se sistem javnih nabavki kao posebno poglavlje procjenjivati pri ulasku Crne Gore u Evropsku uniju.

U procesu pridruživanja Evropskoj uniji, u oblasti javnih nabavki, pored donošenja Zakona o javnim nabavkama, zaokružili smo institucionalni okvir i doprinijeli uspostavljanju sistema i upoznavanja naručioca sa svojim obavezama da u postupcima javnih nabavki postupaju u skladu sa zakonom.

Međutim, uprkos dobrim rezultatima u ovoj oblasti, tokom perioda primjene važećeg zakona o javnim nabavkama, naša iskustva ukazala su na potrebu daljeg razvoja i unapređenja propisa koji regulišu ovu oblast, pa nas u narednom periodu očekuje donošenje novog Zakona o javnim nabavkama.

U tom kontekstu, neophodno je i kontinuirano unapređivati sistem javnih nabavki i u drugim segmentima, prije svega, kroz obuku i osposobljavanje svih subjekata koji učestvuju u postupcima javnih nabavki, a naročito državnih službenika, koji obavljaju ove poslove.

U tom smislu, projekat Evropske komisije jačanja sistema javnih nabavki, a i drugi međunarodni projekti će pomoći dalji razvoj sistema javnih nabavki u dijelu usklađivanja propisa sa EU i uspostavljanja principa unutrašnjeg tržišta EU, kao i dalje podsticanje principa transparentnosti i efikasnosti u sprovođenju javnih nabavki.

Zahvaljujem za pažnju.

dr Igor Lukšić, potpredsjednik Vlade i ministar finansija