Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Bratislava: Ministar vanjskih poslova Milan Roćen učestvovao na neformalnom sastanku Višegradske četvorke i zemalja Zapadnog Balkana

Objavljeno: 2010-10-23 00:00:02 Autor: Biro
Ministar vanjskih poslova Milan Roćen učestvovao je danas, na poziv ministra inostranih poslova Republike Slovačke Mikulaša Dzurinde neformalnom sastanku Višegradske četvorke i zemalja Zapadnog Balkana, kome je prisustvovao i komesar za proširenje Štefan File i predstavnik belgijskog predsjedavanja EU.

Na sastanku je ponovljeno da je budućnost zemalja Zapadnog Balkana unutar evrospke i evroatlantske zajednice, i da je proširenje EU jedan od ključnih prioriteta V4, kao i podrška politici otvorenih vrata za članstvo u NATO. Prenijeta je zajednička spremnost zemalja V4 da bilateralno i multilateralno promoviše i afirmiše politiku pristupanja zemalja regiona EU i NATO. U tom kontekstu, posebno je istankut značaj činjenice da će članice Višegradske grupe, Mađarska i Poljska, predsjedavati EU tokom 2011 godine. Konstatovano je da će uspješan završetak pregovora sa Hrvatskom pružiti dodatan pozitivan impuls procesu proširenja, i podstrek zemljama aspirantima da odgovorno i kvalitetno nastave rad na unutrašnjim reformama, uporedno sa jačanjem regionalne saradnje i rješavanjem otvorenih bilateralnim pitanja. Izraženo je očekivanje da će EK podržati dalji progres Crne Gore i drugih balkanskih zemalja na njihovom evropskom putu. O tome će posebno biti riječ i tokom danas najavljene, skore posjete slovačkog ministra inostranih poslova Mikulaša Dzurinde Crnoj Gori.

Komesar File je, između ostalog, istakao da je region u proteklih godinu dana, od održavanja posljednjeg sastanka V4 u Budimpešti, ostvario vidan napredak, da EU ostaje privržena Solunskoj agendi, i da je inicijativa i odgovornost na zemljama aspirantima, a da će im EK u tom procesu pružiti neophodnu pomoć i podršku.

Zajednički je ocijenjeno da je iskustvo zemalja Višegradske grupe od izuzetnog značaja za jačanje dobrosusjedske saradnje na Zapadnom Balkanu, što je, uz pojedinačni učinak svake od naših zemalja, dodatni stimulans za progres na putu evropskih i evroatlantskih integracija.