Očekujemo pozitivno mišljenje Evropske komisije o aplikaciji Crne Gore za članstvo u Evropskoj uniji, kao potvrdu, ohrabrenje i podsticaj za dalje reforme, koje u Crnoj Gori preduzimamo prije svega zbog naših građana, a zatim i zbog evropskih integracija naše države, izjavio je danas ministar pravde Miraš Radović u odvojenim razgovorima sa predsjednikom Suda pravde EU Vasiliosom Skurisom, komesarom za unutrašnje poslove Sesilijom Malmstrom i generalnim direktorom Direktorata za pravosuđe i unutrašnje poslove Savjeta EU Ivanom Bizjakom.
Ministar je izrazio zadovoljstvo dosadašnjom primjenom Privremenog sporazuma, stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i formiranjem tijela za saradnju Crne Gore i EU – Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje i Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje.
Radović je prezentirao postignute rezultate u reformi crnogorskog pravosudnog sistema, sa naglaskom na jačanje nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, regionalnoj saradnji i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao težišnim ciljevima Strategije reforme pravosuđa Crne Gore.
Ministar je upoznao sagovornike sa reformskim akcijama na jačanju nezavisnosti i odgovornosti nosilaca pravosudne funkcije, kroz otklanjanje političkog uticaja na izbor i odgovornost sudija, najavivši da će Vlada Crne Gore uskoro razmatrati potrebu za izmjenom ustavnog okvira za nezavisnost pravosuđa.
Na planu efikasnosti, Radović je predstavio impresivne rezultate postignute kombinacijom različitih mjera, usljed čega je značajno smanjen broj zaostalih predmeta. Takođe je upoznao visoke predstavnike institucija EU sa osnovnim pravcima međunarodne saradnje, posebno na pružanju međunarodne pravne pomoći, sa osvrtom na zaključenje ugovora o izručenju sopstvenih državljana sa Srbijom i Hrvatskom.
U oblasti borbe protiv korupcije, ministar je istakao da je značajno unaprijeđen normativni okvir sa novim institutima, koji predstavljaju poznata moćna oružja u borbi protiv te pojave. On je naveo da je crnogorsko pravosuđe dalo rezultate u toj oblasti, jer sudije insistiraju na rješavanju slučajeva, kojih je bilo i u samom pravosuđu, i to na višim nivoima.
Komesar Malmstrom izrazila je zadovoljstvo procesom vizne liberalizacije za Crnu Goru, sa kojom, kako je naglasila, na tom planu nije zabilježen bilo kakav problem, čime je dokazana uspješnost ove evropske politike. Ona je, takođe, ocijenila afirmativnom spremnost Crne Gore da već u ovoj fazi evrointegracije intenzivno radi na reformi pravosuđa i jačanju vladavine prava, što je dobra priprema za buduće pregovore o članstvu u EU.
Direktor Bizjak izrazio je zadovoljstvo ostvarenim napretkom na jačanju nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, posebno kada je riječ o smanjenju sudskih zaostataka i jačanju međunarodne saradnje, s obzirom da je borba protiv organizovanog kriminala u fokusu pažnje EU.
Malmstrom i Bizjak su poželjeli puno uspjeha Crnoj Gori u daljim reformskim procesima, posebno na planu pravosuđa i izrazili ličnu otvorenost i spremnost za komunikaciju sa crnogorskim institucijama i podršku u daljem integracionom procesu.
Posjeta ministra Radovića institucijama Evropske unije završena je susretom sa predsjednikom Suda pravde Evropske unije Vasiliosom Skurisom u Luksemburgu. Tema razgovora bila je uloga tog Suda u tumačenju odredbi pravne tekovine i obezbjeđivanje njene stalne i jednake primjene. Sagovornici su razmatrali i modele saradnje na edukaciji nosilaca pravosudne funkcije u Crnoj Gori o nadležnostima, procedurama i praksi Suda pravde EU, što predviđaju strateška dokumenta za reformu pravosudnog sistema Crne Gore i što će biti od posebnog značaja u daljem procesu njene evrointegracije.