Objavljeno:
2010-10-27 •
17:51:50
Autor:
Biro
Regionalna konferencija ,,Obnovljivi izvori energije i njihova primjena” dio je programa aktivnosti predsjedavanja Crne Gore Centralnoevropskom inicijativom a organizovali su je Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, Ministarstvo ekonomije Crne Gore i Kancelarija za održivi razvoj. Na jednodnevnom skupu učestvovali su eminentni stručnjaci iz regiona i šire iz oblasti obnovljivih izvora energije, energetske efikasnosti i održivog razvoja. Skupu su prisustvovati visoki predstavnici univerziteta, akademija nauka, stranih organizacija i odgovarajućih privrednih i političkih struktura zemalja članica Centralnoevropske inicijative.
Ministar ekonomije Branko Vujović je otvarajući konferenciju istakao da je Vlada Crne Gore prepoznala mogućnosti razvoja Crne Gore kroz valorizaciju energetskog potencijala pa se, u toku protekle četiri godine, sektor energetike u Crnoj Gori nalazio u periodu ključnih promjena. Ministar Vujović je, takođe, istakao da se u Crnoj Gori trenutno realizuje više projekata važnih kako za energetski sistem Crne Gore, tako i za cijeli region, kao što je projekat hidroelektrana na Morači čijom realizacijom bi Crna Gora u svom energetskom sistemu raspolagala sa dodatnih oko 600 GWh godišnje proizvedene električne energije što bi značajno umanjilo uvoz električne energije koji je prethodnih godina iznosio oko 35% od ukupno potrošene električne energije u Crnoj Gori. U idućoj godini, ističe ministar ekonomije, pokrenuće se postupak valorizacije rijeke Komarnice i drugih hidroenergetskih kapaciteta.
„Vlada Crne Gore je donijela odluku o potpisivanju ugovora o realizaciji projekta izgradnje podvodnog prenosnog kabla koji bi povezivao elektroenergetski sistem Crne Gore i ostale zemlje regiona sa Italijom. Projekat predviđa i izgradnju 400 kV kabla Tivat-Pljevlja čime bi se značajno pojačao elektroenergetski sistem Crne Gore i otvarile mogućnosti povezivanja Crne Gore sa susjedima“ kaže ministar Vujović uz podsjećanje da je, osim projekata od regionalnog uticaja, Crna Gora počela sa razvojem i realizacijom projekata malih hidroelektrana koje su, osim energetskog značaja, važne i za razvoj i izgradnju sjevernog dijela Crne Gore inače veoma bogatog prirodnim resursima. Do sada su dodijeljene koncesije na 13 vodotoka a njima se planira izgradnja 33 male hidroelektrane sveukupne snage od 100 MW, odnosno 300 GWh godišnje proizvedene električne energije. Ministar Vujović je istakao i da je Vlada Crne Gore odlučna u namjeri da se izgradnja ovih, za Crnu Goru, veoma značajnih projekta realizuje što prije i skratila je procedure za njihovu izgradnju. „Do kraja godine raspisaće se javni pozivi za novih 10-ak vodotoka za mHE, a ubrzan je i postupak za mHE manje od 1MW“ podsjetio je Vujović.
„Razvoj obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori ogleda se i u činjenici da su u 2010. godini potpisana dva Ugovora o zakupu zemljišta i izgradnju vjetroelektrana, jedan na području Možure, opštine Bar i Ulcinj od 46 MW, i drugi na području Krnova, opštine Nikšić i Šavnik od 50 MW. Takođe, planira se i realizacija projekata koji koriste biomasu i sunčevu energiju“ istakao je ministar ekonomije.
Minstar Vujović je naveo da Vlada Crne Gore u svoje strateške planove uključuje i načine očuvanja prirode i zaštite životne sredine. Razvoj obnovljivih izvora energije je jedan od načina da se u 21. vijeku zadovolje energetske potrebe stanovništva ne ugrožavajući značajno svijet i prirodu u kojoj živimo, zaključio je ministar Vujović.
Klimatske promjene, efekat staklene bašte i globalno zagrijavanje glavne su prijetnje u oblasti životne sredine sa kojima se danas suočava razvijeni svijet. Predsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti prof. dr Momir Đurović smatra da je proizvodnja čiste energije nešto što mora da se praktikuje mnogo više nego danas. Čista energija, kaže Đurović, je ono što mi danas nazivamo obnovljivim izvorima energije i investicije u ovaj izvor energije su porasle širom svijeta pa je dvije trećine svih investicija u energetskom sektoru otišlo na razvoj energije vjetra.
V.d. šefa Kancelarije za održivi razvoj Bosiljka Vuković smatra da razvoj energetskog sektora na principima održivog razvoja u svim domenima privrede i društva predstavlja fundamentalan uslov za sveopšte dostizanje standarda i principa održivog razvoja u Crnoj Gori. Crna Gora je, kaže Vukovićeva, napravila značajne korake u sprovođenju različitih programa i aktivnosti u oblasti energetike, kako energetske efikasnosti, tako i promocije obnovljivih izvora energije. Sa stanovišta održivog razvoja glavni izazovi sa kojima se Crna Gora suočava u oblasti energetike su negativni energetski trgovinski bilans, jedna od najvećih stopa potrošnje energije u Evropi i zastarjele tehnologije u industrijskim i energetskim postrojenjima. Uvođenjem mjera energetske efikasnosti, stimulisanje korištenja obnovljivih izvora energije predstavljaju razvojnu šansu kako u pogledu rješavanja problema spoljne energetske zavisnosti, tako i smanjenja unutrašnjih regionalnih razlika, zaključila je Vukovićeva.