Na inicijativu potpredsjednika Vlade i ministra finansija Igora Lukšića, danas je u Vladi održan sastanak na temu Siva ekonomija na tržištu rada.
Sastanku su pored potpredsjednika Lukšića prisustvovali i ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović, glavni ispektor rada, glavni poreski inspektor, predstavnici Saveza sindikata, Montenegro biznis alijanse, Unije poslodavaca i Privredne komore.
U uvodnom obraćanju potpredsjednik Lukšić je istakao da gotovo da nema ekonomskog sistema koji se ne suočava sa problemom sive ekonomije i da je u tom smislu Vlada Crne Gore u prethodnom periodu sprovela brojne aktivnosti na planu suzbijanja sive ekonomije od izmjena i dopuna radnog zakonodavstva, potpisivanja Opšteg kolektivnog ugovora, definisanja minimalne cijene, kao i kroz sprovođenje redovnog inspekcijskog nadzora.
Potpredsjednik je istakao da siva ekonomija na tržištu rada ima direktnu štetu po zaposlene koji se pored toga što su uskraćeni za obavezno socijalno osiguranje, suočavaju sa drugim problemima u dijelu nemogućnosti ostvarivanja svojih radnih, ali i drugih prava. Istovremeno siva ekonomija negativno utiče i na prihode države, jer se na ovaj način gube značajna budžetska sredstva. Iako su usvajanjem novog Opšteg kolektivnog ugovora smanjene mogućnosti za sivu ekonomiju na tržištu rada, neophodno je nastaviti aktivnosti na suzbijanje sive ekonomije, istakao je Lukšić.
Učesnici sastanka su pozdravili i dali punu podršku inicijativi potpredsjednika Lukšića i istakli značaj saradnje svih učesnika sastanka u ovoj oblasti. Konstatovan je problem postojanja neformalne i sive ekonomije, ali i da su inspekcijske službe u prethodnom periodu sprovođenjem nadzora u primjeni radnog zakonodavstva uticale na smanjivanje ove pojave.
U tom smislu, učesnici su dali punu podršku inspekcijskim organima u sprovođenju inspekcijskih radnji i time eliminisanju sive ekonomije na tržištu rada. Takođe, zaključeno je da tržišna inspekcija treba da intenzivira aktivnosti u dijelu jačanja saradnje sa poreskom i radnom inspekcijom. Sugerisano je poreskoj i radnoj inspekciji da naprave bijele liste kompanija koje poštuju odredbe važećeg poreskog i radnog zakonodavstva. A sa druge strane, intenziviraju kontrolu kod kompanija kod kojih je registrovano kršenje zakona. Ministarstvo rada i socijalnog staranja je zaduženo da, kada prepozna potrebu, napravi izmjene i dopune Zakona o radu u dijelu unapređenja ovih aktivnosti. Ministarstvo finansija je zaduženo da prati implementaciju rješenja iz Opšteg kolektivnog ugovora i napravi analizu u dijelu koji se odnosi na smanjivanje sive ekonomije na tržištu rada. Na sastanku je dogovorena i zajednička promocija rješenja iz radnog zakonodavstva i aktivnosti na planu suzbijanja sive ekonomije.
Podsjećamo na zelenu telefonsku liniju Ministarstva rada i socijalnog staranja 020 655 513/514 na kojoj se anonimno mogu prijaviti sva kršenja Zakona o radu.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA