Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

MMF korigovao procjene: pozitivan rast crnogorske ekonomije u 2010. i 2011. godini

Objavljeno: 2010-11-22 23:51:46 Autor: Ivona Mihajlović

Šef misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koja je prethodnih dana boravila u radnoj posjeti Crnoj Gori, Gervin Bel, saopštio je danas da su kontrakcije u crnogorskoj ekonomiji definitivno zaustavljene i da će ove godine naša privreda porasti 0,3%, dok će značajniji rast zabilježiti naredne godine, odnosno oko 3% BDP-a.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare šef misije MMF-a za Crnu Goru i potpredsjednik Vlade i ministar finansija, dr Igor Lukšić, ocijenili su da Crnoj Gori ne treba stend baj /stand by/ aranžman sa MMF-om, jer su politike koje ona vodi dobro usmjerene.

Lukšić je kazao je da postoji opcija kreditnih linija predostrožnosti, koje je MMF ponudio Crnoj Gori, a koje će koristiti zemlje sa fundamentalno dobrim ekonomskim osnovama. „Crna Gora bi se mogla kandidovati za takvu liniju, ali bi to svakako prethodno posmatrali u kontekstu novih turbulencija na evropskom tržištu“, rekao je Lukšić.

On je naveo da je cilj ove posjete MMF-a bila pomoć u kreiranju ukupne slike o pravcima u kojim se kreće crnogorska ekonomija. Lukšić je istakao značaj zajedničkog stanovišta Vlade i MMF-a o kretanjima crnogorske ekonomije u ovoj godini, kao i sličnim predviđanjima rasta u 2011. „Ta zajednička polazna pozicija omogućava nam da dalje razmatramo sva pitanja, koja se prije svega tiču budžetskog okvira“, kazao je Lukšić.

On je zaključio da je došlo do boljih performansi naših javnih finansija - dodatnim fiskalnim prilagođavanjima smanjen je budžetski deficit u odnosu na prošlu godinu, a projekcija Vlade je da će se deficit zadržati na nivou oko 4% BDP-a ove godine. Lukšić je saopštio da budžet za 2011. godinu obezbjeđuje dodatno fiskalno prilagođavanje.

„Na dobrom smo putu da implementiramo srednjoročni budžetski okvir, s ciljem da do 2012. godine eliminišemo primarni deficit i pošaljemo poruku da su javne finansije u Crnoj Gori u dobrom stanju“, rekao je Lukšić i dodao da u tom cilju treba dodatno unapređivati poslovni ambijent i sprovoditi strukturne reforme.

Šef misije MMF-a za Crnu Goru, Gervin Bel, smatra da blage stope ekonomskog rasta u narednom periodu neće biti dovoljne za poboljšanje situacije na tržištu rada, što će zahtijevati dodatne reforme, posebno fleksibilnost na polju zarada i usklađivanje radne snage sa potrebama. On je kazao da će za crnogorsku ekonomiju izazov biti podešavanje modela rasta koji će više biti zasnovan na domaćoj konkurenciji a ne potražnji iz uvoza, što zahtijeva unapređenje konkurentnosti cijena na crnogorskoj strani. „Vrlo je ohrabrujuće što vidimo da se to već dešava u Crnoj Gori, jer je inflacija ove godine 0,5%, a nadamo se da će se i naredne godine slično kretati, oizmeđu 0,5 i 1%. To je izuzetno važno za crnogorske trgovinske partnere, jer će crnogorske roba i usluge biti jeftinije, odnosno konkurentije“, naveo je Bel.

On je istakao da ohrabruju podešavanja koja je Vlada napravila na strani budžeta, dodajući da se u ovoj godini očekuje poboljšanje bilansa budžeta za 1,5% BDP-a.

Bel je preporučio dodatno smanjenje tekućih rashoda i u tom smislu pohvalio planove reforme penzijskog sistema, koja, prema njegovim riječima, predstavlja ključni uslov za kreiranje srednjoročnog okvira finansiranja na održivim osnovama. „Postojeći planovi imaju za cilj da to urade i imaće vrlo korisne efekte. Ako mene pitate, preporučio bih vam mnogo kraći tranzicioni period za povećanje granice za odlazak u penziju, kao i da se penzije usklađuju sa stopom inflacije“, rekao je Bel.

On je ocijenio da je evidento vraćanje povjerenja i stabilizacija u finansijskom sektoru, te da je važno da Centralna banka bude vrlo obazriva kad je u pitanju regulisanje sektora i supervizija, što će olakšati novi zakon.

Bel je zaključio da emisija crnogorskih euroobveznica iz septembra predstavlja nagradu privatnih investitora Vladinom fiskalnom programu.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA