Podgorica 26. 11. 2010. godine
SAOPŠTENJE
- Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović održao sastanak na temu Aktivnosti inspekcijskih organa u cilju suzbijanja sive ekonomije na tržištu rada -
Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović, održao je danas u Ministarstvu rada i socijalnog staranja sastanak na temu Aktivnosti inspekcijskih organa u cilju suzbijanja sive ekonomije na tržištu rada.
Sastanak je nastavak aktivnosti iz programa rada Vlade Crne koje za cilj imaju smanjivanje sive ekonomije na tržištu rada.
Ministar Numanović je kazao da je siva ekonomija problem sa kojim se suočavaju i drugi, čak i veći razvijeniji ekonomski sistemi, tako da ovaj problem kao takav postoji i u Crnoj Gori. To svakako ne znači da ovakvo stanje treba samo konstatovati, već da u suzbijanju ove pojave, treba djelovati još energičnije i svakako uz koordinaciju nadležnih organa. On je naglasio da zajednički cilj svih nadležnih organa u pravcu suzbijanja sive ekonomije treba da bude prije svega poštovanje zakona države Crne Gore. Siva ekonomija u oblasti zapošljavanja je prepoznata kao višestruko štetna pojava, kako sa aspekta ostvarivanja prihoda budžeta i državnih fondova, tako i sa aspekta ostvarivanja prava iz socijalnog osiguranja, a u prvom redu prava na penzijsko osiguranje. ja.
Ministar Numanović je ukazao da je u suzbijanju pojavnih oblika sive ekonomije postoji odgovornost ne samo državnih organa, nego i poslodavaca i zaposlenih. Obično zaposleni nemaju pristup podacima i informacijama, odnosno dokumentaciji poslodavca, te nemaju ni uvida da li pooslodavac u njegovo ime redovno i uredno plaća poreze i doprinose. U takvim okolnostima zaposleni obično stiču uvid u pravo stanje kada se pojavi potreba da ostvare neka prava iz socijalnog osiguranja, kao što je pravo na penziju, zdravstveno, materijalno osiguranje i sl. U tom cilju je pokrenut značajan projekat a to je ‘Sistem objedinjene registracije i naplate’ kojim je u Poreskoj upravi uspostavljena značajna elektronska baza podataka. Uspostavljen je registar podataka i zaposlenih čime je stvorena mogućnost da svaki državni organ i svako zainteresovano lice može izvršiti uvid da li je neko zaposlen kod određenog poslodavca, odnosno da li je izvršena njegova prijava kao osiguranika za socijalno osiguranje. Takva baza podataka je dostupna ne samo poreskom organu, već i inspekciji rada i drugim državnim organima, a što je sigurno dobra pretpostavka za efikasan inspekcijski nadzor i za eliminisanje štetnih pojava sive ekonomije.
Svim građanima na raspolaganju sve inspekcijske službe u svim gradovima Crne Gore, a ono što je novina je i besplatna telefonska linija inspekcije rada. Svi građani mogu besplatnim pozivom na broj 020/ 655-513 i 655- 514, u periodu od 9:00-17:00h, podnijeti inicijative u vezi sa kršenjem prava po osnovu rada, a anonimnost je svakom podnosiocu zagarantovana.
Inspekcija rada je počela realizaciju Plana aktivnosti za zimsku turističku sezonu koja predviđa pojačan inspekcijski nadzor za period novembar 2010. – februar 2011. godine.
U cilju koordiniranog rada svih inspekcija ministar Numanović je inicirao formiranje Koordinacionog tijela za suzbijanje sive ekonomije, čiji bi rad koordiniralo Ministarstvo rada i socijalnog staranja, a članovi bi bili glavni inspektori nadležnih inspekcijskih organa. Predstavnici sindikata i Unije poslodavaca Crne Gore će biti u prilici da daju sugestije i sarađuju sa ovim Koordinacionim tijelom.
Inicijativa je prihvaćena i nakon formiranja Koordinacionog tijela, prvi sastanak će biti održan uz prisustvo njegovih članova, predstavnika sindikata i predstavnika poslodavaca.
Sastanku su pored predstavnika Ministarstva rada i socijalnog staranja i inspekcije rada, prisustvovali i predstavnici Ministarstva finansija, direktor poreske uprave, predstavnici inspekcijskih organa nadležnih za sprovođenje inspekcijskih radnji u Crnoj Gori, kao i predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore.
PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja