Objavljeno:
2010-12-02 •
21:42:20
Autor:
Biro
Povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, potpredsjednik Vlade Crne Gore Svetozar Marović i ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović primili su danas u Vili ,,Gorica” predstavnike organizacija osoba sa invaliditetom.
Potpredsjednik Marović i ministar Numanović uputili su čestitke povodom ovog praznika, ukazujući da ovakvi sastanci nemaju samo protokolarni karakter, već su svakako i prilika da se razgovara o temama koje su značajne za život i aktivnosti osoba sa invaliditeom.
Na sasatanku je istaknuto da je Vlada Crne Gore u prethodnom period usvojila niz zakonodavnih dokumenata koji se tiču osoba sa inavaliditetom, kojima su propisana kvalitetna rješenja. Osim Strategije za integraciju osoba sa invaliditetom, za period od 2008. do 2016. godine usvojen je i novi Akcioni plan za njenu realizaciju za period 2010 - 2011. godine. Takođe je usvojena i Strategija inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori. Donijeti su: Zakon o kretanju osoba sa sa invaliditetom uz pomoć psa vodiča, Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, Zakon o izgradnji objekata, Zakon o povlastici na putovanje lica sa invaliditetom i Zakon o ratifikaciji Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom sa Opcionim protokolom. Na sastanku je konstatovano da je neophodno nastaviti sa punom implementacijom rješenja iz dokumenata, jer će jedino na taj način svako prepoznati svoj dio obaveza kada su osobe sa invaliditetom u pitanju.
Takođe je ukazano da Vlada Crne Gore podržava rad organizacija osoba sa invaliditetom, kao i da je posvećena da u saradnji sa lokalnim partnerima, nevladinim organizacijama koje se bave ovom problematikom, kao i međunarodnim partnerima, a u skladu sa međunarodnim standardima, nastavi da radi na razvijanju prije svega svijesti, a zatim i zakonodavnog okvira za punu inkluziju osoba sa invaliditetom. Kroz rad Savjeta sa brigu o licima sa invaliditeom Vlade Crne Gore pruža se mogućnost za kvalitetan dijalog i predlaganje adekvatnih rješenja.
Predstavnici nacionalnih organizacija osoba sa invaliditetom izrazili su zadovoljstvo što je i današnji sastanak kontinuitet dobre saradnje koje ove organizacije imaju sa državnim organima u Crnoj Gori. Oni su istakli da se pitanja osoba sa invaliditetom mogu rješavati kroz zajednički nastup i saradnju svih organizacija koje se bave ovom problematikom u Crnoj Gori. Složili su se da je pored postojećeg zakonodavnog okvira, neophodna njegova puna imlementacija, jer će se na taj način stvoriti svijest o pravima, ali i o obavezama. Potpuna socijalizacija osoba sa invaliditetom je moguća jedino uz puno učešće osoba sa invaliditetom u društvu koje treba da prepozna potencijale ovih osoba, naglasili su predstavnici na sastanku.