S obzirom na izjave NVO MANS da Ministarstvo uredjenja prostora i zaštite životne sredine krije trasu podmorskog intrekonektivnog kabla Crna Gora-Italija, i pored izjava ovog ministarstva da će se ta trasa, odnosno Detaljni prostorni plan za ovaj projekat kabla naći na javnoj raspravi, opet ćemo pojasniti da je ovo ministarstvo sve aktivnosti vezane za izradu plana za podmorski intrekonektivni kabal Crna Gora-Italija koji je predvidjen i prostornim planom države, sprovelo u skladu sa jasno definisanim procedurama.
Naime, rad smo otpočeli kvalitetnim programskim zadatkom za izradu Detaljnog Prostornog Plana za projekat interkonektivnog podmorskog kabla izmedju Crne Gore i Italije. Programski zadatak je poslat na mišljenje svim relevantnim institucijama, nakon čega je usvojen od strane Vlade Crne Gore. Taj programski zadatak eksplicitno kaže da se mora razmotriti više varijantnih rješenja prije predlaganja najboljeg modela korišćenja i zaštite prostora kojim će kabal prolaziti.
Radi izbora obradjivača ovog prostornog plana, u maju ove godine raspisan je tender, koji je dobio planerski konzorcijum RZUP iz Podgorice, Institut IGH iz Zagreba, i Dalekovod Projekt doo takodje iz Zagreba. U cilju praćenja izrade ovog planskog dokumenta i Strateške procjene uticaja na životnu sredinu formirana je stručna radna grupa u koordinaciji Ministarstva ekonomije i Ministarstva uredjenja prostora i zaštite životne sredine, koja je radi dobijanja što kvalitetnijeg dokumenta, uključila sve nadležne institucije od samog početka rada na projektu.
U skladu sa ugovorom sa izabranim obradjivačem, posao izade plana za interkonektivni kabal sada je u fazi pripreme radne verzije Nacrta Plana, odnosno u inicijalnoj fazi. Radna verzija nacrta biće blagovremeno dostavljena svim relevantinm institucijama na mišljenje. Naglašavamo da će TEK NAKON OVE INICIJANE FAZE Plan biti u formi NACRTA, kada će će usvojiti na Vladi, zajedno sa planom javne rasprave. Time će se steći uslovi da ide na javnu raspravu, kako bi sva stručna i laička javnost dala svoje sugestije i primjedbe. Naravno, taj plan će pratiti i njegova Strateška procjena uticaja na životnu sredinu, koja će se takodje naći na javnoj raspravi tj. biti na uvidu javnosti. Dakle, nije nam jasno odakle utisak da se bilo šta krije od crnogorske javnosti.
Takodje, planerske kompanije obavljaju i obavljaće konsultativne sastanke sa nadležnim institucijama uključujući: nadležna ministarstva, institucije kao što su Nacionalni parkovi, Morsko dobro, Zavod za bilogiju mora, Zavod za zaštitu prirode, Agenciju za zaštitu životne sredine, Direkciju za nekretnine, opštine kod kojih se analizira mogućnost prolaska trase kabla odnosno obradjivačima onih planova kod kojih se analizira mogućnost prolaska trase kabla.
Trenutna očekivanja su da Plan bude završen do aprila naredne godine.
Dakle, stvaranje prostorno planskih preduslova je potpuno zaseban proces, koji traži vrijeme i na kome rade stručnjaci i timovi specijalizovani za pitanja prostora i životne sredine koji vrše detaljne analize prostora, mogućih rješenja u pogledu njegovog korišćenja i zaštite. Ovaj proces se odvija planiranom dinamikom, i javnost će o tome biti blagovremeno i konstantno obavještavana. Na kraju, poštujemo važnu društvenu ulogu NVO, te smatramo da smo do sada pokazali svoju otvorenost i volju za saradnjom sa civilnim sektorom po svim pitanima koja se tiču ovog ministarstva, tako da ni ovaj plan neće zasigurno biti izuzetak.