U intervjuu je, Igor Lukšić, koji je i potpredsjednik Vlade, rekao da njegova zemlja - kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, takođe, priprema novu uredbu koja će omogućiti bankama lakše raspolaganje imovinom radi namirenja potraživanja.
„U ovom trenutku nemamo novih planova“, odgovorio je Lukšić Rojtersu na pitanje o novoj emisiji euro obveznica. „U septembru smo imali veoma uspješnu emisiju euro obveznica. Takođe, napravili smo određene fiskalne rezerve za sljedeću godinu“.
„Tako da je, za sada, sve u redu sa finansijskim potrebama“, rekao je. „Ako sve bude kako je planirano, kombinovaćemo fiskalne rezerve dobijene emisijom euro obveznica sa kreditom Svjetske banke radi finansiranja budžeta, što je sasvim dovoljno za sljedeću godinu“.
Ova bivša jugoslovenska republika očekuje da će budžetski deficit biti 4 procentna poena BDP-a u 2010. godini, ali namjerava da ga smanji na 2.6 procentnih poena u sljedećoj godini.
Crna Gora je, sa najmanjom populacijom u regionu, od oko 670.000 stanovnika, u periodu od 2006. – 2008. godine zabilježila ekonomski rast u prosjeku od 8.7 procenata, ali je nakon toga teško pogođena svjetskom ekonomskom krizom.
Crna Gora je suočena sa krizom plaćanja zbog koje su mnoge firme u nemogućnosti da izmiruju svoja dugovanja. Banke, koje su uglavnom u vlasništvu banaka zapadne Evrope, suočene su sa najvećim koeficijentom loših kredita, zbog čega su se strane investicije ove godine prepolovile.
Međutim, Crna Gora je u septembru uspješno izvršila svoju prvu emisiju euro obveznica u vrijednosti od 200 miliona EUR. Crna Gora bi trebalo da krajem mjeseca dobije status kandidata za članstvo u EU, čime će privući i veći broj investicija, kako se nadaju zvaničnici.
U predstojećim mjesecima Lukšić bi mogao dobiti vodeću ulogu, jer je premijer Milo Đukanović, koji je dominirao političkim životom zemlje u posljednje dvije decenije, izjavio da će se povući prije isteka tekućeg mandata.
Mnogi lokаlni posmаtrаči smatraju da će tridesetčetvorogodišnji Lukšić, koji je doktor ekonomije, prozapadno orjentisan i odlično govori engleski jezik već krajem ovog mjeseca postati premijer.
Kredit Svjetske banke
Lukšić je rekao da je Crna Gora naporno radila kako bi dobila kredit Svjetske banke vrijedan 85 miliona USD za finansiranje budžeta, o kome će banka odlučiti tokom narednih mjeseci.
"Čekamo da Centralna banka završi neposrednu kontrolu i provjeru nekoliko banaka uključujući i vodeće banke: CKB, Hipo Alpe Adria, Prva banka", rekao je ministar. "Nakon kontrole vidjećemo da li će Centralna banka tražiti povećanje osnovnog kapitala banaka."
"Nadamo se da ćemo krajem ovog mjeseca imati priliku da se susretnemo sa predstavnicima Svjetske banke, koji planiraju dolazak u Crnu Goru."
OTP - CKB banka je banka sa najviše plasiranih kredita, koja pokriva oko četvrtinu tržišta. Nacionalizovana austrijska banka Hipo Grup Alpe Adria i Prva Banka, u kojoj je porodica premijera glavni akcionar, suočile su se sa velikim brojem loših kredita.
Crnа Gorа će i dаlje pratiti dešavanja na tržištu euro obveznica. „Imajući u vidu probleme sa kojima se suočavaju druge zemlje, izgleda dа sada nije dobar momenat za ponovnu emisiju", rekаo je Lukšić.
Crna Gora će takođe držati otvorenom mogućnost budućeg korišćenja linije predostrožnosti MMF-a, još uvijek nije iznijet stav po ovom pitanju.
Crna Gora, kao mаlа zemljа, kojа mаmi turiste svojom prelijepom jаdrаnskom obаlom, tаkođe, rаzmаtrа mogućnost emisije državnih obveznica u eurima, valuti koju je Crna Gora jednoglasno usvojila.
"Razmatramo mogućnost emisije državnih obveznica, koja bi možda bila interesantna lokalnim bankama, ali ćemo biti jako oprezni kako bi izbjegli prezasićenost na tržištu", rekao je Lukšić.
Autori: Adam Taner i Petar Komnenić