Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Održana sjednica Koordinacionog tijela za upravljanje vanrednim situacijama

Objavljeno: 2010-12-07 02:05:19 Autor: Biro
Na danas održanoj sjednici Koordinacionog tijela za upravljanje vanrednim situacijama, kojom je predsjedavao predsjednik Vlade i predsjednik tog tijela Milo Đukanović, analizirani su situacija u poplavljenim opštinama i aktivnosti državnih organa u pomoći stanovništvu, a dogovorena je i koordinacija buduće pomoći u cilju smanjivanja rizika za buduće slične nepogode.

Na sjednici je konstatovano da su nadležni državni organi, uz podršku lokalnih samouprava i organizacije Crvenog krsta, preduzeli sve ono što se u datim okolnostima moglo preduzeti da se smanji šteta i zaštiti stanovništvo. Pored već preduzetih mjera, istaknuto da se ne smiju gubiti iz vida ni prioritetne potrebe pogođenog stanovništva, u cilju ublažavanja posljedica poplava i olakšavanja života u predstojećem zimskom periodu. To se prevashodno odnosi na obezbjeđivanje određene količine ogrijeva za kritična područja i potreban obim kolektivnog smještaja za one koji se ne mogu vratiti kućama.

Što se tiče objekata infrastrukture, naglašeno je da se prioritetno, i u mjeri mogućeg, mora sanirati oštećena putna infrastruktura, s obzirom da smo na pragu zime, te da je uoči zimske turističke sezone neophodno omogućiti normalno funkcionisanje saobraćaja.

Za najnužniju pomoć stanovništvu i saniranje putne infrastrukture, sredstva će biti obezbijeđena iz budžetskih rezervi za ovu i iz budžeta za narednu godinu, kao i inicijativom prema bankarskom sektoru za odobravanje donatorskih linija i kreditne podrške za sanaciju nastale štete.

Koordinaciono tijelo je takođe zaključilo da, osim kratkoročnih mjera, Vlada mora biti fokusirana na srednjeročno i dugoročno smanjivanje rizika od navedenih pojava, koje se zbog globalnih klimatskih poremećaja, mogu očekivati i ubuduće. U tom cilju treba uspostaviti komunikaciju sa međunarodnim institucijama, kako bi se obezbijedila odgovorajuća donatorska podrška i povoljna kreditna sredstva, za koja već sada postoji raspoloženje. U tom kontekstu, istaknuta je i potreba da se uputi zahtjev za preusmjeravanje dijela sredstava iz IPA fondova Evropske unije, koja bi se koristila projektno prema prioritetima. U izradu tih projekata treba uključiti institucije i eksperte iz zemlje i inostranstva, koji bi obezbijedili njihovu vrijednost i kvalitet.

Aktivnosti koordinacije aktivnosti sa međunarodnom zajednicom, kako je zaključeno, treba da vodi Ministarstvo vanjskih poslova, u saradnji sa nadležnim državnim organima.