-Do građevinske dozvole i urbanističko-tehničkih uslova preko jednog šaltera
-Planskom dokumentacijom koja je donijeta i čije donošenje je u toku ili planirano, do 2020. stvaraju se uslovi za investicije do 20 milijardi eura
Prvi dan dvodnevnog seminara čiji će zaključci biti dodati u prijedlog izmjena Zakona o uredjenu prostora i izgradnji objekata, a koji organizuju Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, završen je danas. Osnovni cilj seminara je unaprjeđenje Zakona o uredjenju prostora i izgradnji objekata, na čijim izmjenama i dopunama se upravo radi. Izmjene Zakona imaju za cilj maksimalno unaprjeđenje procedura koje se njime uređuju, posebno skraćenje vremena i procedura za izdavanje građevinske i drugih dozvola. To će u krajnjem rezultirati smanjenjem biznis barijera i stvaranjem uslova za još bolje rezultate u oblasti prostornog planiranja i inspekcijskog nadzora.
Zoran Tomić, sekretar Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine posebno je istakao da: Pripremljeni su predlozi izmjena Zakona u smislu ukidanja saglasnsoti neophodnih za izdavanje građevinske dozvole ili smanjenja broja objekata za koje su neophodne. Predstojećim izmjenama i dopunama Zakona o uredjenu prostora i izgradnji objekata uspostaviće se princip jednog šaltera u postupku izdavanja građevinske dozvole i jednog šaltera prilikom izdavanja urbanističko-tehničkih uslova. Organi koji izdaju građevinsku dozvolu, između ostalog, po službenoj dužnosti obezbjeđivaće preostale saglasnosti. Organ koji izdaje urbanističko-tehničke uslove, između ostalog, po službenoj dužnosti će obezbjeđivati sve uslove za projektovanje, ako ih plan ne sadrži.
Kristina Blokhus, zamjenica stalnog predstavnika UNDP u Crnoj Gori, istakla je da: Izmjene Zakona o uređenju prostora i izgradnji su trenutno u toku, i krajnji cilj bi trebalo da bude smanjenje broja procedura potrebnih za pribavljanje dozvola za gradnju, usvajanje opštinskih prostornih planova i mnogih drugih važnih dokumenata – što će pojednostaviti živote najvećeg mogućeg broja građana. UNDP sprovodi Projekat podrške prostornom planiranju od 2004. godine, imajući za glavni cilj pružanje podrške u integrisanju principa održivog razvoja u proces prostornog planiranja; poboljšanju primjene zakonodavstva u oblasti planiranja i gradnje, stvarajući na taj način jasnu vezu između ekonomskog rasta, smanjenja siromaštva i održivosti u zaštiti životne sredine.
Govoreći o dosadašnjem radu Ministarstva u oblasti uređenja prostora, Tomić je istakao da prostorno-planska dokumentacija na državnom i lokalnom nivou koja je usvojena, stvara mogućnost izgradnje preko 100 hotela na teritoriji Crne Gore, kao i da će usvojeni planski dokumenti zajedno sa dokumentima čija je izrada planirana, do 2020, stvoriti uslove za investicije do 20 milijardi eura, od čega najviše u sektoru turizma – preko 10 milijardi. Naglašeno je i da samo Prostorni plan za Bjelasicu i Komove stvara planske uslove za investicije do 1,4 milijardu eura, kao i da se očekuje da Vlada Crne Gore do kraja ove godine usvoji Strategiju razvoja golfa, sa čijom implementacijom će se otpočeti već naredene, 2011. godine.
Blokhaus je takodje istakla da je UNDP kroz Projekat podrške prostornom planiranju, pružao, i da će nastaviti da pruža, finansijsku i tehničku podršku sjevernim opštinama u procesu izrade prostorno-urbanističih planova. Do sada su završeni planovi u opštinama Mojkovac, Andrijevica, Pljevlja, Žabljak, Plužine, Rožaje i Berane i sprema se njihovo usvajanje u lokalnim parlamentima, a u 5 opština u kojima troškove izrade prostorno-urbanističkih planova snose UNDP i LAMP Projekat (Land Administration and Management Project koji finansira Svjetska Banka a realizuje se u saradnji sa Ministarstvom uređenja prostora), u toku je tenderska procedura, te da se očekuje da će izrada prostorno-urbanističkih planova početi sljedeće godine.
--------------------------------
Postojećim Zakonom o uređenju prostora i izgradnji objekata koji je trenutno u procesu modifikovanja, izvršena je kodifikacija, odnosno, on se bavi pitanjima kojim su se ranije bavila četiri zakona; izvršena je decentralizacija izdavanja građevinskih i upotrebnih dozvola i skraćene su upravne procedure tokom njihovog izdavanja. To skraćivanje procedura podrazumijeva da: sada imamo dva umjesto ranijih sedam upravnih postupaka, građevinska dozvola se može dobiti i na osnovu revidovanog idejnog, a ne samo glavnog projekta, pojednostavljene su procedure kod dobijanja građevinske dozvole za porodične stambene objekte do 500m2, formirana je nova Inspekcija zaštite prostora i dr. Medjutim, u skladu sa zahtjevima koje diktira stalno mijenjajući ambijent u oblasti prostornog uredjenja, pristupilo se daljem radu i usavršavanju ovog Zakona, a čijim izmjenama će svoj doprinos dati i ovaj seminar.
Na seminaru je predstavljen i projekat Pretvaranja neformalnih naselja u formalna; Projekat Unaprjeđenje pozicije nevladinih organizacija koje se bave zaštitom interesa ranjivih grupa u procesu prostornog i urbanističkog planiranja“; Projekat Rod i prostor - Integrisanje principa rodne ravnopravnosti u planiranje prostora Crne Gore« i projekat Pljevlja – prostor za život po mjeri muškaraca i žena. U današnjem radu učestvovali su predstavnici Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, drugih ministarstava, Kancelarije UNDP u Crnoj Gori, direkcija i agencija, predstavnici opština i Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine lokalnih samouprava, predstavnici zajednice opština, donatora, predstavnici članova Privredne komore, Unije poslodavaca, Montenegro Business Alliance (planeri, projektanti i izvođači), Udruženja stranih investitora, kao i predstavnici ostalih relevantnih institucija i zainteresovanih organizacija koje učestvuju u procesu uređenja prostora i izgradnje.
Drugog dana seminara biće organizovana četiri okrugla stola, na sljedeće teme: