Opštine kao ključni nosilac projekta Pretvaranja neformalnih naselja u formalna
Drugi dan dvodnevnog seminara koji ima za cilj unaprijedjenje Zakona o uredjenu prostora i izgradnji objekata, a koji organizuju Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, završen je danas. Danas su bila orgnaizovana četiri okrugla stola, na sljedeće teme:
1. Izmjene i dopune Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata i unapređenje procedura sa posebnim osvrtom na dobijenje dozvola na jednom šalteru, odnosno tzv. „One stop Shop“ princip
2. Strategija pretvaranja neformalnih naselja u formalna
3. Primjena Pravilnika o sadržini i formi planskih dokumenata, kategorijama namjena površina, elementima urbanističke regulacije i grafičkim simbolima
4. Rod i prostor - Integrisanje principa rodne ravnopravnosti u planiranje prostora Crne Gore
Posebnu pažnju privukao je Okrugli sto - Strategija pretvaranja neformalnih naselja u formalna
Svu učesnici su bili jednoglasni u tome da je Strategija kvalitetan i dobar osnov za rješavanje pitanja neformalnih naselja, a pokazana je i podrška i optimizam od strane lokalnih samouprava u smislu doprinosa implementaciji Strategije. Naglašena je i potreba uspostavljanja lokalne jedinice za implementaciju Projekta, u kojima bi se angažovali eksperti koji će se direktno suočiti s ovim problemom, s obzirom na činjenicu da je lokalni nivo pri implementaciji ovog Projekta najvažniji. U ovom kontekstu istaknuta je saradnja Opštine Bar i Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, posebno s obzirom na činjenicu da će se, upravo u ovoj opštini, sprovoditi pilot projekat vezan za pretvaranje neformalnih naselja u formalna.
Nekoliko zadataka su prepoznati kao značajni izazovi, a to su adekvatni planski dokumenti, iznalaženje pravih mehanizama u slučaju prirodnih hazarda, kao i veliki značaj podizanja domaćih ljudskih resursa u dijelu inženjerskih, planskih i svih drugih aspekata. Takodje, prepoznata je šansa da se kroz ovaj projekat primijene standardi energetske efikasnosti uz pomoć stranih donatora.
Tokom dva dana seminara zaključeno je i da su neformalna naselja složeno pitanje s jedne strane, a s druge strane izazov i sistemski problem u cijeloj Istočnoj Evropi, budući da preko 2 miliona ljudi u Centralnoj i Istočnoj Evropi živi u takvim naseljima. Istaknuto je mišljejnje da je Strategija veoma ambiciozan projekat i dobar okvir koji podrazumijeva objedinjavanje sljedećih oblasti: prostorno planiranje, stambena pitanja i katastar.
Na okruglom stolu Izmjene i dopune Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata i unaprijeđenje procedura, s posebnim osvrtom na „one stop shop“ za izdavanje građevinske dozvole, učesnici su podržali pojednostavljenje procedura - jedan šalter za izdavanje urbanističko tehničkih uslova i građevinske dozvole, predviđeno u izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata. Iskazali su jedinstven zahtjev prema nadležnim organima da se pruži puna podrška organima za izdavanje građevinske dozvole, kako na državnom tako i na lokalnom nivou od strane svih ostalih subjekata nadležnih po posebnim propisima za davanje uslova, saglasnosti, potvrda i uvjerenja kako bi ovaj dobro zamišljen projekat u potpunosti bio implementiran.
Učesnici okruglog stola – Pravilnik o sadržini i formi planskih dokumenata bili su su saglasni da je neophodno definisati standarde i norme u planiranju, a da Pravilnik daje doprinos tome. Takođe je istaknuto da je potrebno mnoge teme definisane pravilnikom dodatno razraditi i precizirati kroz priručnike i uputstva. Istaknuto je da za primjenu Pravilnika treba obezbijediti odgovarajući nivo informatičke obučenosti i discipline svih aktera: Ministarstvo, Uprava za nekretnine, opštine, obrađivači planskih dokumenata i javnost.