„Iako se razvojem sektora energetike, odnosno povećanjem proizvodnih objekata koji koriste obnovljive izvore energije i povećanjem energetske efikasnosti obezbjeđuje sigurnije snabdijevanje energijom i energetska nezavisnost Crne Gore, kao i podstiče razvoj trenutno manje razvijenih djelova Crne Gore, poboljšanjem putne infrastrukture i poboljšanjem prenosne i distributivne mreže, razvoj energetike ne može zanemariti uticaj na životnu sredinu i njen značaj“ istakao je danas ministar ekonomije Branko Vujović otvarajući Seminar na temu „Uklapanje vjetroelektrana u životnu sredinu, sa specijalnim fokusom na ptice“ koji organizuje Ministarstvo ekonomije u saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode. Cilj seminara je, kako je naglasio ministar Vujović, da ukaže na moguće uticaje vjetroelektrana na Možuri i Krnovu na životnu sredinu, sa fokusom na očuvanje ptica, kako bi se došlo do zajedničkog zaključka kojim tehničkim i drugim rješenjima se ti uticaji mogu minimizirati kako bi te zahtjeve postavili pred investitore. Upravo zbog toga, na seminaru će svoja iskustva prezentovati eminentni stručnjaci u oblasti održivog razvoja iz zemalja Evropske Unije i regiona koji će predstaviti primjere tehničkih rješenja primijenjenih pri izgradnji i radu vjetroelektrana kako bi se na najbolji mogući način očuvala životna sredina i istovremeno omogućio održivi razvoj obnovljivih izvora energije. Direktor Zavoda za zaštitu prirode Zlatko Bulić kaže da je to upravo i bila ideja kada se krenulo u realizaciju seminara te da će svi zaključci i prezentacije biti publikovani kako bi se i ostale zemlje mogle voditi upravo tim primejrima.
Borut Rubinić iz Birdlife-a iz Belgije smatra da je ovaj skup organizovan u pravo vrijeme.
„Da su sve zemlje radile po principu koji je ovim seminarom predstavila Crna Gora, sigurno je da ne bi imale problema u gradnji vjetroelektrana. Imajući u vidu činjenicu da će upravo danas Crna Gora dobiti status države kandidata za EU, odlično je što ste na ovaj način pokazali visok standard za evropsku priču“ naglasio je Rubinić dodajući da su obnovljivi izvori izuzetno važni za borbu protiv klimatskih promjena ukoliko se, kao što je to Crna Gora ovim seminarom pokazala, na vrijeme vodi računa o najboljim rješenjima za smanjenje negativnih uticaja na ptice.
Predstavnik zagrebačkog BIOM-a Krešimir Mikulić je podsjetio da Hrvatska ima pet aktivnih vjetroelektrana sa 53 vjetrenjače te da su u taj posao krenuli još 2004. godine. Ono što je glavni nedostatak u Hrvatskoj su ekološke studije i upravo je ovaj seminar dobar način da se razgovara i o tom pitanju.
Slovenija nema vjetroelektrane ali razlog nije nedostatak potencijala niti nezainteresovanost investitora. Tomaš Jančar iz slovenačkog BirdLife-a kaže da je razlog veliki sukob između zaštitra i ulagača i, da bi riješili taj začarani krug, njegova organizacija je uradila studiju koja je pokazala da na samo 19 lokacija postoji problem za ptice. Sada će se graditi 10 vjetrolektrana na mjestima gdje je to moguće. Organizovanje ovog seminara znači i odgovorno upravljanje kako bi se ti problemi preduprijedili.
Španija ima ambiciozan plan da bude vodeća zemlja u svijetu u pogledu vjetrenjača a trenutno zauzima četvro mjesto. Iskustva iz ove zemlje gdje je bilo potrebno uskladiti biodiverzitet i turizam sa ovim vidom izvora energije mogu poslužiti kao dobar putokaz svima koji planiraju da iskoriste enegriju vjetra uz najviše standarde zaštite. Jaume Morron Estrade, direktor španske DialEC kompanije za održivi razvoj kaže da su se njihova rješenja fokusirala ne samo na zaštitu ptica već i na komunikaciju sa lokalnim stanovništvom kako bi im objasnili poštovanje standarda i zaštite biodiverziteta.
Prirodnjački muzej Crne Gore je već vrši istraživanja u toku sva četiri godišnja doba na lokalitetu Krnovo jer, po riječima Andreja Vizija, kvalitet odlučivanja zavisi upravo od kvaliteta podataka o biodiverzitetu tog područja.
Energija proizvedena iz vjetroelektrana predstavlja obnovljive izvor energije koja se najbrže razvija u Evropi u poslednjih nekoliko godina. Ove zemlje su morale da pronanu rješenja za zaštitu životne sredine i smanje uticaj vjetroelektrana na postojeće vrste. Cilj seminar je da eksperti iz zemalja EU, zemalja u regionu i iz Crne Gore razmatre najbolji način da se prevaziđu problemi koje vjetroelektrane mogu prouzrokovati na dvije planirane lokacije u Crnoj Gori kao i da daju primjere sa drugih lokacija i podjele svoja iskustva.