PREMIJER IGOR LUKŠIĆ U INTERVJUU ZA DAN O ISPUNJAVANJU SEDAM USLOVA EVROPSKE UNIJE
Mnogi misle da su spektakularna hapšenja presudna za ispunjavanje sedam uslova Evropske komisije, a drugi poput mene da ne treba robovati performansima, nego ispunjavati zadatke i snositi odgovornost
Rad nove vlade vezan je za prioritete prethodne, a to su osigauranje ekonomskih aktivnosti i rast standarda građana, što je moguće uz dosljedno sprovođenje reformi
Ako otvaramo ideološko pozicioniranje ove Vlade, to je, ipak, centar koji naginje ka lijevoj strani
Dok se kod KAP-a i Rudnika boksita stvari stabilizuju, tokom januara ćemo morati donijeti neke odluke vezane za Željezaru, jer prosto nije održivo da postojeće stanje traje predugo
Nije realno očekivati neki posebni diskontinuitet u politici zato što je rad nove vlade vezan za prioritete prethodne. U principu, dijelimo potrebu da nastavimo našim putem ka Evropskoj uniji, što znači ispunjavanje preporuka Evropske komisije da bismo dobili datum za pregovore, izjavio je premijer Igor Lukšić u intervjuu Danu. Ovo je, inače, prvi put od osnivanja Dana da imamo intervju sa nekim od crnogorskih premijera, a za to vrijeme su se promijenila trojica / Milo Đukanović, Željko Šturanović i novoimenovani Igor Lukšić.
„Definitivno je cilj oživljavanje ekonomskih aktivnosti kako bi popravili standard građana. Oba ta cilja možemo sprovesti samo uz dosljedno sprovođewe započetih reformi“, rekao je Lukšić.
Naglasio je da smatra da je sada trenutak da se osvježe pojedina ministarstva i dobro iskoristi ukupan kadrovski potencijal koji je na raspolaganju DPS-u.
„Koalicioni partneri su se, manje – više u potpunosti oslonili na dosadašnju personalnu participaciju u Vladi. Rad ovog kabineta karakterisaće nastavak reformi u cilju ispunjavanja strateških interesa. Ovi interesi realno nijesu vezani za dvogodišnji mandat. Radi se o dugoročnim nacionalnim interesima čija nas realizacija očekuje u narednom mandatu, a to su pregovori sa Evropskom unijom o punopravnom članstvu“, kazao je Lukšić.
Šta se može učiniti da se dobije datum pregovora što je prije moguće?
Očekuje nas intenzivan rad u narednih pola godine. Očekujem da ćemo tokom januara usvojiti akcioni plan za ispunjavanje preporuka iz sedam polja koje je definisala EK, što znači da nam predstoji rad od februara do jula, u kojem treba pokazati konkretne rezultate. Postoji nekoliko mjerljivih i konkretnih stvari koje se mogu uraditi, ali tu je i dio kriterijuma koji je vezan za percepciju, u ovom slučaju, prije svega, briselske javnosti - da li smo dovoljno ulagali da bi zaslužili datum za pregovore. To je vjerovatno najteži dio posla, zato što nikad ne znate šta je to ključno što mijenja percepciju.
Mnogi misle da to treba da budu spektakularna hapšenja, drugi misle da svaki državni organ treba pokaže kapacitet da se nosi sa odgovornošću i pripadam toj drugoj grupi. Smatram da ne treba da robujemo performansima, već da svako, kroz odgovornost koju je preuzeo, ispunjava svoje zadatke i snosi odgovornost.
Uvjeren sam da sedam kriterijuma EK ostaju najveći prioritet Vlade u narednih nekoliko mjeseci, a paralelno s tim unapređivanje životnog standarda građana.
Koji će biti prioriteti vladine ekonomske politike i kako ostvariti projektovani rast BDP od 2,5 odsto?
„Moramo dalje jačati koncept zdravih javnih finansija, što podrazumijeva fiskalno prilagođavanje i nastojanje da u naredne dvije - tri godine ispunimo budžetske ciljeve, postepeno uđemo u zonu primarnog suficita i stvorimo uslov za smanjivanje javnog duga. Kako to samo po sebi ne doprinosi većem kvalitetu života, važno je nastaviti strukturne reforme. Posljednjih godinu i po, ili dvije, koliko traje kriza, mnogi su se bavili problemom likvidnosti i samo na taj način ispoljavali odnos prema njenim posljedicama. Dugoročno konkurentna ekonomija, međutim, zahtijeva da se pozabavimo strukturnim reformama, što iziskuje i donošenje teških odluka poput izmjena penzijskog zakona, ali tu je i unapređenje zdravstva i školstva, gdje nas očekuju dodatni napori da, primjera radi, izradom socijalnog kartona udarimo temelje reformi socijalne zaštite, koju bi dobijale zaista najugroženije kategorije društva. Uz ova dva segmenta, logično je da regulatorna reforma i unapređenje poslovnog ambijenta spadaju u prioritete. Tom politikom treba da unaprijedimo produktivnost malog i srednjeg biznisa, a sa druge strane da direktno utičemo na smanjivanje prostora za korupciju. I jedno i drugo su zapravo afirmativna politika Vlade, koju vjerujem da će građani percipirati kao što je bio slučaj sa reformom zdravstvenog sistema, gdje su prema istraživanjima registrovali određena poboljšanja. Unapređenje poslovnog ambijenta podrazumijeva smanjenje barijera za dobijanje građevinskih dozvola, poboljšanje sistema registracije vlasništva, smanjivanje zahtjevnih procedura za plaćanje poreza, dok novim zakonom o izvršnom postupku želimo da obezbijedimo efikasniju primjenu ugovora. Sve to doprinosi produktivnosti, smanjuje prostor za korupciju i omogućava kreiranje novih radnih mjesta.
Da li će se Vlada zalagati za neoliberalni ili neki drugi koncept?
Kad govorimo o neoliberalnom konceptu govorimo o liberalnom pristupu sa makro aspekta, dakle o neophodnosti stabilizacije makroekonomskih prilika, liberalizaciji spoljnotrgovinskih odnosa, hitnoj i brzoj privatizaciji itd. To se tretira kao recept koji, ako sve pravilno spravite sve rješava, što nije tako. Ta vrsta pristupa zanemaruje esenciju tržišne ekonomije, koja dolazi sa mikro nivoa. Šansa za svakog od nas je da, prihvatanjem okolnosti da imamo određene talente, vještine i znanja, čekamo da nas institucije stimulišu da ih iskoristimo, a ne da nas zarobe tako da ne možemo raditi i da se okrenemo socijalnoj pomoći. To je ključna razlika koja se često zanemaruje. Moj cilj je da stimulišemo mikroaspekt i da kroz regulatornu reformu i unapređenje poslovnog ambijenta, preduzetnici prepoznaju šansu. S druge strane, makro politika je bitna, jer šalje poruku odgovornosti spoqljnoj zajednici, a strani investitori ulažu u zemlju koja vodi razumnu makroekonomsku politiku. Nastojimo da se država izvuče iz ekonomije, jer ona ne može upravljati ekonomskim resursima tako što bi pretpostavljali da znamo što je u glavama hiljada ljudi koji učestvuju na tržištu, što je nemoguće. Država treba da se fokusira na obezbjeđivanje vladavine prava i kvaliteta javnih usluga, bilo da je javno ili privatno školstvo, zdravstveni sistem, ulaganja u nauku i infrastrukturu, što sve zajedno treba da podstiče preduzetnike. To će biti pristup ove vlade. Kako će se to ideološki pozicionirati? Ako i to pitanje otvaramo, što se mene tiče to je, ipak, centar koji naginje ka lijevoj strani.
Kakav će biti stav vaše Vlade prema Željezari i KAP-u ?
Tokom krize isplivali su svi problemi tih preduzeća, za koje smo mislili da su riješeni privatizacijom, a ne samo gurnuti pod tepih. Nažalost, pokušaj da kroz privatizacioni ugovor prenesemo odgovornost za prestrukturiranje na kupca nije dao rezultate. Ne mogu reći da smo zadovoljni kako se upravlja tim kompanijama, jer je moguće da bi situacija bila povoljnija da je bilo više dijaloga između poslodavaca i radnika. Ovako se problem preselio u ministarstva, što nije dobro i ne treba da bude praksa. Istovremeno, zanemarene su druge institucije koje bi trebalo da se bave tim pitanjem. KAP i Željezara, kao klasteri, značajno učestvuju u industrijskoj proizvodnji i zahtijevaju dodatnu pažnju. Iskreno, Vlada je, u smislu zakonodavstva i državne pomoći, uradila šta je mogla. Fokusirali smo se na kreiranje socijalno podnošljivog programa smanjenja broja zaposlenih i stvaranja uslova za pokretanje proizvodnje. U slučaju Željezare to je značilo i nabavku nove opreme, koja uz odgovarajuće upravljanjee resursima može da obezbijedi efikasniju proizvodnju.
Dok se kod KAP-a i Rudnika boksita stvari stabilizuju i naredne godine će uticati na jačanje industrijske proizvodnjje, u slučaju Željezare imamo još dilema i u ovom trenutku opcija raskida ugovora je jednako relevantno, kao i mogućnost da poslodavac obezbijedi novi novac, bez garancija vlade, koje više nijesu moguće, a koje bi dovele broj radnika na optimalni nivo i stvorili uslove za klastersko povezivanje sa srednjim i malim preduzećima. To je opcija povoljna za sve. Manje povoljna opcija je da dođemo u situaciju da raskinemo ugovor, jer kupac nije ispunio ugovorene obaveze. Mislim da ćemo tokom januara morati neke odluke donijeti, jer prosto nije održivo da takvo stanje traje predugo. Apelujem na oba sindikata da razumiju da je jednako u interesu Vlade da opstane Željezara kao što je u njihovom, ali na održiv način. Jedino tako ćemo obezbijediti redovne plate i priliv novca u budžet i reći da Željezara zaista doprinosi ekonomskom rastu. Ako pođemo od takvih pretpostavki, vjerujem da bi brzo mogli naći dogovor o modelu izlaska iz problema.
Kakav će biti stav Vaše Vlade o autoputu, izgradnji HE na Morači i uopšte valorizaciji energetskog sektora?
Odlučili smo da poništimo tender za autoput koji je dugo figurirao kao opcija za javno-privatno partnerstvo. I dalje mislim da je javno privatno partnerstvo bolja opcija nego klasični model zaduživanja, jer se kroz partnerstvo za manji broj godina može doći do autoputa, a kredit za gradnju se ne evidentira kao budžetska obaveza. Odlučili smo da iskoristimo ponudu kineske korporacije i pokušavamo sa njima dogovoriti bilateralni ugovor, iz kojeg bi proizišao i koncesioni za izgradnju autoputa. Ministarstvo saobraćaja je dobilo nekoliko narednih mjeseci za pregovore sa kineskom stranom, kako bi ugovor prilagodili finansijskim potencijalima naše zemlje, a potom počeli parlamentarnu proceduru. Ako se to relativno brzo završi, izgradnja autoputa bi mogla brzo da krene.
Nema nikakve sumnje da kineske korporacije mogu da izgrade sve što zamislite. Siguran sam da mogu obezbijediti novac i očigledno imaju interes da u Evropi pokažu svoje znanje ili svoj odgovor na makroekonomske izazove. Paralelno sa tim, apliciraćemo prema Evropskoj investicionoj banci i regionalnim fondovima za tehničku i logističku podršku. Ukoliko se desi da ni kineska opcija ne igra, onda nam preostaje EIB i, nažalost, nešto duži put izgradnje investicije koja je od suštinske važnosti za unutrašnju i spoljnu integraciju Crne Gore.
Nastavljamo realizaciju tendera za izgradnju HE na Morači, jer je to koristan program, sa aspekta proizvodnje energije, priliva stranih direktnih investicija i, ne manje važno, mogućnosti regulacije tokova rijeka u vrijeme poplava. Nastavljamo sa aktivnostima za gradnju HE Komarnica, važno je da se potroše dogovorene investicije za izgradnju vjetrogeneratora i da pokušamo da dovedemo do kraja analizu ekonomske isplativosti termobloka dva u Pljevljima, jer oko toga postoje dileme. Mislim da treba da se okrenemo i istraživanjima nafte, gasa i raspišemo tendere, koji bi podrazumijevali privlačenje partnera.
Izgradnja podvodnog kabla takođe je strateški prioritet, uz investicije u unapređenje infrastrukture, tako da je puno obaveza koje smo kreirali kao logičan nastavak opredjeljenja da energetika bude dugoročan prioritet.
Koliko je povoljan kredit Svjetske banke za peglanje budžetskog deficita? Ima li kakvih novosti o kreditu predostrožnosti od MMF-a?
Linije predostrožnosti odobravaju se zemljama sa dobrim ekonomskim temeljima i dobrim regulisanjem krize. U odnosu na budžetsku politiku, mi definitivno pripadamo takvoj grupi zemalja i sada je neophodno da se otklone sve dileme i primjeni program aktivnosti u finansijskom sektoru, dogovoren sa Svjetskom bankom. Potrebno je da Centralna banka primjeni zakone u slučaju svih crnogorskih banaka i da se dovede do kraja, u smislu jasnosti, situacija vezana za Prvu banku. Dugo već postoje mjere koje je moguće ukinuti, kako razumijem u komunikaciji sa guvernerom, nakon što se završi kontrola i ocjeni da li je banci potreban novi kapital, da bi na taj način bila u istoj ravni s drugim bankama.
Ukoliko realizujemo dogovoreno sa Svjetskom bankom, realno je očekivati da ispunimo uslove za veoma povoljan kredit. U pitanju je relativno niska kamatna stopa, na nivou one koju obračunava MMF, ali sa dužim rokom otplate. Podrška jeste kredit budžetu, ali za stabilizaciju finansijskog sektora, tako da suštinski ima potpuno drukčiji karakter u odnosu na bilo koju vrstu stend baj aranžmana sa MMF-om.
Da li je trenutno najveći problem bankarski sektor, imajući u vidu da je Crnoj Gori snižen kreditni rejting zbog velikog broja loših kredita?
Situacija bi bila jasnija kad bi iz nenaplativih kredita uspjeli da izvučemo zajmove za nekretnine, koje su uzimale firme bez gotovine, a pod hipoteku su stavljale imovinu koju tek treba da nabave, računajući da će privlačenjem stranih investicija izgraditi neke stambene i druge objekte. Nažalost, u komunikaciji sa Centralnom bankom nijesmo uspjeli doći do preciznije slike, jer CBCG, opet u komunikaciji sa bankama, često nije u prilici da to može razvrstati do kraja, jer ima preplitanja između kompanija dužnika. Kod većih banaka prije krize je bilo značajnih kredita tog tipa. Neke banke, poput CKB i Erste, formirale su ili razmišljaju da osnuju faktoring kompanije, koje bi prodajom založenih nekretnina pomogle da se isčiste bilansi. Hipo alpe na drugi način rješava to pitanje. Ohrabrujuće je što je određeni broj banaka u vrijeme krize značajno uvećao aktivu, uz činjenicu da dvije najveće banke polako obnavljaju aktivnosti. To, po mom mišljenju, daje razlog za umjereni optimizam da bi iduće godine kreditna aktivnost mogla da bude nešto značajnija, što bi pomoglo rješavanju nelikvidnosti privrede. Istovremeno, analiza nelikvidnosti bi trebala da bude detaljnija od svođenja na broj blokiranih računa i firmi. Dovijajući se kako da premoste problem nelikvidnosti, preduzetnici se često odlučuju za kompenzacije, čime se nelikvidnost povećava i odmaže funkcionisanju privrede.
Agencije ukidamo za koju godinu
Hoćete li poslušati preporuku Evropske komisije da bi Centralna banka trebala biti zadužena za kompletno tržište finansija, a da se KHOV ukine ili svede na sektor u okviru CBCG?
„Osim CBCG i KHOV, u tom segmentu imamo i Agenciju za nadzor tržišta osiguranja i kroz te tri institucije se prožima pitanje finansijske stabilnosti. Kao tranzicioni korak formirali smo Savjet za finansijsku stabilnost, koji pomaže koordinaciji politika u tim oblastima. Ako savjet bude kvalitetno funkcionisao, vjerujem da možemo očekivati u narednom periodu harmonizaciju i koordinaciju pojedinih politika i realno je da se u određenom trenutku otvori pitanje objedinjavanja finansijske regulacije. Ta ideja je postojala i ranije, ali se tada činilo da bi trebalo jačati kapacitete regulatora da se bave pojedinim tržištima. Ovo pitanje bi se za koju godinu moglo pojaviti na listi prioriteta.
Ne treba nam razvojna banka
Da li ćete se zalagati za osnivanje državne razvojne banke ili za dosadašnji koncept Investiciono-razvojnog fonda, u saradnji sa komercijalnim bankama?
Ne smatram da bi osnivanje državne razvojne banke doprinijelo intenziviranju kreditne aktivnosti na bankarskom tržištu. Državne razvojne banke se ni u dosadašnjoj praksi nijesu pokazale kao instrument za pokretanje privrednih aktivnosti, a posljedice njihovog rada su u dugom roku obično izrazito negativne. Vjerujem da će profitabilni projekti i perspektivne preduzetničke ideje podršku naći na komercijalnom bankarskom tržištu, gdje se već prepoznaje određeni dinamizam i pozitivna kretanja. Kao dodatna podrška i servis za važne razvojne projekte i sektore uspostavljen je Investiciono-razvojni fond, kao državna institucija koja direktno može vršiti kreditiranja, podršku izvozu, kreditno-garantne i druge poslove. Ne isključujem mogućnost da Investicioni razvojni fond bude, ako tako procijene, jedan od partnera u banci koja bi bila fpormirana po principima javno-privatnog partnerstva sa privredom ili međunarodnim organizacijama koje podržavaju preduzetništvo.
Mijenja ustav zbog sudija
Da li ćete podržati reformu pravosuđa u skladu sa preporukama Evropske komisije?
Mislim da se to u biti podrazumijeva. Svakako da je ovo važan segment u ispunjavanju uslova na putu EU integracija. U tom smislu najavio sam, između ostalog, iniciranje ustavnih promjena kako bi dalje doprinijeli nezavisnosti pravosuđa, a razmotrićemo izmjene zakonskog okvira u cilju objedinjavanja pojedinih organa koji se bave borbom protiv korupcije u posebnu agenciju.
Roker i hevimetalac
Gdje ćete čekati Novu godinu?
Iskoristiću priliku da predstojeće praznike provedem u najužem krugu svoje porodice i prijatelja u Crnoj Gori.
Koju muziku slušate?
Volim heavy metal i rok muziku, a prvenstveno Iron Maiden, Guns n’ Roses, White Snake.
Kako se opuštate u slobodno vrijeme?
Uglavnom sa djecom, čitam, slušam muziku, igram košarku ili tenis. Onda kad moje obaveze to dozvole volim druženja sa starom grupom prijatelja u podgoričkim kafićima i restoranima.
Siniša Goranović