Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Izvještaj inspekcije rada nakon pojačanog nadzora tokom novogodišnjih i božićnih praznika

Objavljeno: 2011-01-12 19:00:35 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Podgorica 12. 01. 2011. godine

                                                                  SAOPŠTENJE
                  - Izvještaj inspekcije rada nakon pojačanog nadzora tokom novogodišnjih i božićnih praznika-




Za vrijeme novogodišnjih i božičnih praznika inspekcijski nadzor vršilo je 30 inspektora rada.

Zapaženo je poštovanje Zakona o državnim i drugim praznicima i Zakona o svetkovanju vjerskih praznika, dana 1. i 7. januara 2011. godine, kada uglavnom, privredni subjekti nijesu obavljali svoju djelatnost, osim u ugostiteljstvu. U ugostiteljskim objektima građani su proslavljali praznike, pa samo manji objekti nijesu radili, čak i po više dana. Smanjenim kapacitetom i ograničenim radnim vremenom radilo se u pekarskoj, mliječnoj i mesnoj proizvodnji.

Jedan broj poslodavaca nije obavljao djelatnost tokom svih prazničnih dana, a mnogi su radili drugi, odnosno treči praznični dan, sa skraćenim radnim vremenom i manjim brojem zaposlenih.

Bitno je istaći da se na gradilištima širom Crne Gore nije uopšte radilo, osim na jednom (PORTO MONTENEGRO u Tivtu) sa manjom grupom zaposlenih. Gradilišta su obilažena u kontinuitetu tokom svih prazničnih dana, ali nije primijećeno izvođenje radova.

Za vrijeme prazničnih dana inspekcijskim nadzorom obuhvaćeno je 495 poslodavaca, a na radu je zatečeno 2.787 zaposlenih.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja, preko Inspekcije rada, poseban akcenat stavlja na nadzor u dijelu poštovanja odredbi Opšteg kolektivnog ugovora (OKU), kojim je utvrđena obaveza poslodavca da zaposlenim koji su angažovani da rade za vrijeme državnih i vjerskih praznika isplaćuje dnevnice za te dane, uvećane po času za 150%.

Poslodavcima je sa 269 ukazivanja naloženo da zaposlenim koji su radili u dane novogodišnjih i božićnih praznika isplate uvećane zarade, shodno članu 18. OKU i da dokaz o ovako isplaćenoj zaradi dostave na uvid inspektorima u roku od 3 dana nakon isplate zarada za januar 2011. godine.

Predmetnim nadzorom izrečeno je 39 mandatnih kazni u ukupnom iznosu od 6.435,00 eura zbog utvrđenih nepravilnosti, odnosno nezaključivanja ugovora o radu na način propisan Zakonom o radu i zbog nepridržavanja mjera zaštite na radu.

Naložena je i 31 transformacija radnog odnosa sa određenog na neodređeno vrijeme u slučajevima kad su zaposleni nastavili sa radom po isteku ugovora o radu na određeno vrijeme bez zaključivanja novog ugovora o radu. Po nalozima inspektora rada se postupilo, tako da je 31 lice steklo status zaposlenog na neodređeno vrijeme. Na ovaj način, svakako se sankcioniše “zaboravnost” poslodavca i utiče da ubuduće blagovremeno regulišu radno-pravni status svojih zaposlenih.

Dosadašnja praksa Inspekcije rada pokazala je da poslodavci ozbiljno shvataju naloge inspektora i zaposlenim isplaćuju uvećanu zaradu za rad u dane državnih i vjerskih praznika.

Nije bilo inicijativa od strane zaposlenih da im je uskraćeno pravo na plaćeno odsustvo za svetkovanje vjerskog praznika – Badnjeg dana i Božića.

Svi zaposleni koji nijesu obuhvaćeni nadzorom Inspekcije rada, a obavljali su poslove za potrebe poslodavca u vrijeme novogodišnjih i božičnih praznika, imaju pravo na uvećanu zaradu i ako poslodavac ne poštuje ovo njihovo pravo imaju mogućnost da se obrate Inspekciji rada inicijativom – pisanom ili usmeno na telefon 020/ 655-513, uz podsjećanje da će njihova anonimnost biti sačuvana.

Takođe svi zaposleni i poslodavci se u svakom trenutku mogu za eventualnu pomoć ili pojašnjenja koja se tiču zakonskih odredbi obratiti inspektorima rada.

Inspekcija rada svakako o nastavlja i nakon praznika sa svojim redovnim aktivnostima. U toku je realizacija Plana aktivnosti za zimsku turističku sezonu koja predviđa pojačan nadzor inspekcije rada za period novembar 2010 - februar 2011 u turističkim destinacijama u Crnoj Gori, a posebno u sjevernim opštinama.

Na inicijativu ministra rada i socijalnog staranja krajem decembra prošle godine formirano je Kordinaciono tijelo za suzbijanje sive ekonomije u čijem sastavu se nalaze glavni inspektori inspekcijskih službi Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva ekonomije, Ministarstva turizma, Ministarstva zdravlja i Poreske uprave Crne Gore. Predstavnici sindikata i Unije poslodavaca Crne Gore će biti u prilici da daju sugestije i sarađuju sa ovim Koordinacionim tijelom.

Zajednički rad inspekcija je do sada već davao rezultate, a ovakve koordinacione aktivnosti inspekcijskih službi biće ubuduće još više intezivirane.