Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Održan sastanak Koordinacionog tijela za suzbijanje sive ekonomije

Objavljeno: 2011-01-12 22:21:42 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Podgorica 12. 01. 2011. godine

                                                        SAOPŠTENJE
                  - Održan sastanak Koordinacionog tijela za suzbijanje sive ekonomije -


Danas je u Ministarstvu rada i socijalnog staranja održan sastanak Koordinacionog tijela za suzbijanje sive ekonomije, u čijem se sastavu nalaze glavni inspektori inspekcijskih službi Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva ekonomije, Ministarstva turizma, Ministarstva zdravlja i Poreske uprave Crne Gore.

Ovo tijelo osnovano je krajem prošle godine na inicijativu ministra rada i socijalnog staranja dr Suada Numanovića, i njegovim radom koordinira Ministarstvo rada i socijalnog staranja.

Tokom sastanka naglašeno je da treba nastaviti sa svim zakonom utvrđenim mjerama za suzbijanje negativne pojave kao što je siva ekonomija, koja ima uticaj na privredu zdržave, zaposlene i poslodavce. Svakako je da ova negativna pojava nije specifičnost samo naše tranzicione privrede, već je prisutna i u zemljama razvijene Evrope, ali to ne umanjuje potrebu da se ona svede na najmanju moguću mjeru.

Tokom sastanka zaključeno je da će inspekcije nastaviti da razmenjuju relevantne informacije, kao i da će nastaviti da vrše zajednički nadzor po utvrđenom programu. Zajednički rad inspekcija je do sada već davao rezultate, a ovakve koordinacione aktivnosti inspekcijskih službi biće ubuduće još više intezivirane, naročito tokom zimske turističe sezone.

Inspektori su u obavezi da dnevno informišu resornog glavnog inspektora, a Koordinaciono tijelo za suzbijanje sive ekonomije na tržištu rada će se redovno sastajati radi sagledavanja rezultata rada i planiranja narednih aktivnosti, i o tome izvještavati ministra rada i socijalnog staranja.

Zadatak Koordinacionog tijela za suzbijanje sive ekonomije, nije samo suzbijanje rada na crno kao pojavnog oblika sive ekonomije već i svih pojava kršenja propisa iz nadležnosti ovih inspekcija: na gradilištima, u drvnoj i drvoprerađivačkoj industriji( pilane i gateri), tezgama , ugostiteljskim objektima naročito onim koji se nalaze pored magistralnih puteva kao i kod svih subjekata nadzora koji angažuju zaposlene a da sa njima prethodno nijesu zaključili ugovor o radu, nijesu ih obučili za bezbjedan rad, nijesu im omogućili adekvatnu ličnu zaštitnu opremu, nijesu pribavili specijalističke ljekarske preglede za rad na radnim mjestima sa povećanim rizikom, nijesu pribavili odobrenje za rad ugostiteljskih obkekata, nijesu pribavili rješenje o ispinjenosti opštih higijenskih zahtjeva za objekte u kojima se vrši promet hrane, i ostalo.

Predstavnici sindikata i Unije poslodavaca Crne Gore će biti u prilici da daju sugestije i sarađuju sa ovim Koordinacionim tijelom.