Povodom zahtjeva Sindikata Kliničkog centra za vraćanjem zarada ljekarima na nivo iz decembra 2009. godine, Ministarstvo finansija saopštava sledeće:
Smanjenje zarada zaposlenima u državnoj administraciji i korisnicima budžeta od 1. januara 2010. godine imalo je za cilj uspostavljanje redovne i pune likvidnosti državnog trezora i normalnog funkcionisanja potrošačkih jedinica budžeta Crne Gore, ali i stabilizaciju javnih finansija.
Iako je ovo bila bolna i nepopularna odluka Vlade Crne Gore, koju su prethodno sprovele mnoge države, takva odluka donesena je nakon iscrpljivanja svih mjera, a njen glavni cilj bio je redovna isplata davanja iz budžeta.
Upravo ovim smanjenjem zarada uspjeli smo da u 2010. godini obezbijedimo redovnu isplatu penzija, zarada i socijalnih davanja.
Vraćanje zarada na nivo iz decembra 2009. godine, u uslovima u kojim našu ekonomiju karakteriše postepen oporavak od posljedica ekonomske i finansijske krize, imalo bi izrazito negativan uticaj na naše javne finansije i u sadašnjim uslovima nije realno i moguće. Ovakva mjera bi za posljedicu imala nestabilne javne finansije, čime bi se ugrozilo funkcionisanje svih servisa za građane, ali i ugorzila likvidnost budžeta Crne Gore.
To predstavlja korak unazad u sprovođenju politike stabilizacije javnih finansija, koja je izuzetno pozitivno ocijenjena od strane međunarodne zajednice, prije svega, Međunarodnog monetarnog fonda i investitora.
Prosječno smanjenje zarada od 1. januara 2010. godine iznosilo je u državnoj administraciji 6,5%, a za zaposlene u prosvjeti, zdravstvu i na univerzitetima, nakon povećanja koeficijenata po osnovu primjene granskog kolektivnog ugovora, oko 3,5%.
U cilju ublažavanja posljedica ove odluke na građane, Zakonom o budžetu za 2010. godinu definisali smo da se onim zaposlenim koji zaradu primaju iz budžeta, a kojima je smanjenje zarade veće od 3,5% i čija je zarada između 33% i 50% prosječne zarade iz prethodne godine po podacima Zavoda za statistiku, mjesečno uplaćuje po 10 eura.
Podsjećamo da su socijalni partneri nedavno potpisali novi Opšti kolektivni ugovor i, prema novim rješenjima, koje sadrži Sporazum o utvrđivanju obračunske vrijednosti koeficijenata i startnog dijela zarade, postepeno će u naredne dvije godine biti povećan startni dio zarade, što će doprinijeti povećanju zarada svih zaposlenih u Crnoj Gori. Startni dio zarade, koji obuhvata topli obrok i 1/12 regresa, biće fazno povećan sa 55%, koliko iznosi u prvoj polovini ove godine, na 70% obračunske vrijednosti koeficijenta u bruto iznosu. To znači da će startna zarada od 49,5 EUR u bruto iznosu biti postepeno povećana na 63 EUR.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA