Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković razgovarao sa stalnim predstavnikom UNDP-a Aleksandrom Avanesovim i šefom Misije OEBS-a Šarunasom Adomaviciusom

Objavljeno: 2011-01-19 01:09:13 Autor: Biro

Kancelarija OEBS-a i sistem UN-a nastaviće da pružaju ekspertsku i donatorsku podršku institucijama Crne Gore u jačanju administrativnih i tehničkih kapaciteta, saopšteno je na odvojenim sastancima potpredsjednika Vlade za politički sistem, unutrašnju i spoljnu politiku i ministra pravde Duška Markovića sa stalnim predstavnikom UNDP i stalnim koordinatorom UN-a u Crnoj Gori Aleksandrom Avanesovim, i šefom Misije OEBS-a u Crnoj Gori Šarunasom Adomaviciusom, održanim danas u Podgorici.

Nakon osvrta na dosadašnju saradnju agencija UN-a sa crnogorskim institucijama na realizovanim, aktuelnim i planiranim projektima, koja je ocijenjena veoma uspješnom i višestruko korisnom, Marković i Avanesov razmijenili su poglede na ključne zadatke Crne Gore i dinamiku njihove realizacije u evrointegracinom procesu. Konstatovano je da su partnerstvo i razumijevanje formula uspjeha i da će sistem Ujedinjenih nacija nastaviti realizaciju projekata od značaja za reformu normativnog i institucionalnog sistema Crne Gore.

Ističući da su dva ključna prioriteta naše države članstvo u EU i NATO, potpredsjednik Marković je naglasio da su ti ciljevi zasnovani na opštim principima vladavine prava, pravne, ekonomske i socijalne sigurnosti. On je upoznao sagovornika sa izradom Akcionog plana za ispunjenje sedam ključnih preporuka Evropske komisije i saopštio da će u tom procesu Vlada Crne Gore uspostaviti partnerstvo sa svim društvenim subjektima, posebno sa civilnim sektorom, čije dobre sugestije treba prihvatati, jer mogu biti veoma korisne u poboljšanju javnih politika.

Marković se posebno osvrnuo na projekte UN-a koji su realizovani u Crnoj Gori u oblasti normativne reforme, sa zahvalnošću za podršku implementaciji instituta posredovanja i besplatne pravne pomoći u naš pravni sistem. Kao naročiti doprinos UN-a unapređenju administrativnih resursa u Crnoj Gori, potpredsjednik je naveo projekat jačanja kapaciteta Ministarstva pravde, kojim se predviđa njegova reorganizacija i kadrovsko popunjavanje, izražavajući zadovoljstvo i uspješnom realizacijom projekta obuke sudija i tužilaca u oblasti borbe protiv korupcije.

Iznoseći visoko mišljenje o dosadašnjim rezultatima rada, kako Ministarstva pravde, tako i Vlade u zajedničkim aktivnostima sa UNDP-em i sistemom UN, Avanesov je, između ostalog, najavio nastavak projekta jačanja kapaciteta Ministarstva pravde, kao i implementacije instituta posredovanja i besplatne pravne pomoći, ističući da Akcioni plan za ispunjenje preporuka EK korespondira sa aktivnostima UN u Crnoj Gori. Na sastanku su dogovoreni konkretni koraci u daljem jačanju saradnje Ministarstva pravde i drugih institucija sa sistemom UN u Crnoj Gori.

Ističući da je uloga Organizacije za evropsku bezbijednost i saradnju u novijoj crnogorskoj prošlosti istorijska, te da između institucija Crne Gore i kancelarije OEBS-a postoji duga tradicija dobrih odnosa, potpredsjednik Marković je upoznao ambasadora Adomaviciusa sa ključnim prioritetima politike Vlade Crne Gore u predstojećem periodu.

On je ponovio da su ključni ciljevi državne politike – članstvo u EU i NATO, i naglasio da je Crna Gora prepoznata kao faktor stabilnosti u regionu, zbog posvećenosti regionalnoj saradnji i njegovanju i unapređenju dobrosusjedskih odnosa. Adomavicius je izrazio otvorenost za nove ideje za unaprjeđenje saradnje između nacionalnih institucija i kancelarije OEBS-a.

Sagovornici su razgovarali o predstojećoj konferenciji ministara pravde i unutrašnjih poslova u okviru Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi, koja će se organizovati uz podršku OEBS-a, uz zaključak da je riječ o posvećenosti dobroj regionalnoj i međunarodnoj saradnji Crne Gore.