Predsjednik Vlade
Igor Lukšić, u okviru
"Dana konsultacija", sastao se danas sa predstavnicima crnogorskih univerziteta i Dukljanske akademije nauka i umjetnosti.
U razgovoru sa prorektorom UCG
Zdravkom Uskokovićem, dekanom Fakulteta za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis UDG
Veselinom Vukotićem, i prorektorom za nastavu, finansije i razvoj Univerziteta Mediteran
Ramom Šendeljom, istaknuta je spremnost svih crnogorskih univerziteta da daju doprinos uspostavljanju društva znanja i evropskom putu Crne Gore kroz partnerski odnos. “Stavljamo na raspolaganje Vladi sve naše resurse u daljem procesu integracija u EU i dalje modernizacije crnogorskog društva“.- istakli su sagovornici Lukšića.
Neophodnim je ocijenjena izrada Strategije razvoja visokog obrazovanja, kao i normiranje i standardizacija finansiranja univerziteta.
Sagovornici su predsjednika upoznali sa aktivnostima koje se sprovode na njihovim univerzitetima i istakli značaj koji kvalitetne studije imaju u razvoju društva. U tom smislu, predstavnici univerziteta su izrazili spremnost da daju svoj doprinos u izadi strateških državnih dokumenata, ali i jačanju naučno istraživačke djelatnosti.
Predsjednik Lukšić istakao da su izdvajanja za obrazovanje mnogo veća nego što se to iskazuje u statističkim pokazateljima, ali se i se saglasio sa sagovornicima da je neophodno više ulagati u obrazovni sistem u cjelini kroz sve vidove podrške koje država može da obezbijedi. „Okolnost da imamo tri univerziteta stimulisala je mlade ljude da ostaju u Crnoj Gori i grade svoju budućnost. U tom smislu, smatram da proces evropskih integracija podstiče obavezu za razvijanjem specijalističkih, a ne opštih znanja i da je brojnost univerziteta uticala na ovaj odnos“ – istakao je Lukšić.
Premijer Igor Lukšić razgovarao je i sa predsjednikom Dukljanske akademije nauka i umjetnosti
Božidarom Nikolićem i potpredsjednicima
Radmilom Vojvodić i
Sretenom Perovićem.
Tokom razgovora istaknut je značaj DANU-a u procesu obnove crnogorske državnosti i doprinos te akademije snaženju nacionalnog i kulturnog identiteta države. U tom smislu, sagovornici su potencirali potrebu redefinicije institucionalizacije akademije u interesu nove države na način adekvatan savremenoj evropskoj praksi.
Predsjednik Vlade važnim je ocijenim nastavak realizacije izrade enciklopedije Crne Gore ističući da je riječ o strateškom projektu za našu državu.
Sagovornici su izuzetno pozitivnim ocijenili inicijativu predsjednika Vlade da kroz razmjenu mišljenja sa predstavnicima društvene sfere definiše novi model komunikacije i saradnje.
KABINET PREDSJEDNIKA VLADE