Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Ministar unutrašnjih poslova Ivan Brajović učestvuje u radu neformalnog sastanka Savjeta za pravdu i unutrašnje poslove EU u Budimpešti

Objavljeno: 2011-01-20 20:56:42 Autor: Biro

Ministar unutrašnjih poslova Ivan Brajović učestvuje danas u radu neformalnog sastanka Savjeta za pravdu i unutrašnje poslove EU, koji se, u organizaciji Mađarskog predsjedavanja Evropskoj uniji održava danas i sjutra u Budimpešti.

Sastanak ministara unutrašnjih poslova zemalja članica EU počeo je temom “Unutrašnja bezbjednost: udruživanje napora u borbi protiv organizovanog kriminala“. U dokumentu za diskusiju, koji je predložilo Mađarsko predsjedavanje, navodi se da već decenijama organizovani kriminal predstavlja značajnu prijetnju unutrašnjoj bezbjednosti Evropske unije i njenih država članica, kao i da su još od usvajanja Milenijumske strategije protiv organizovanog kriminala 2000. godine, Unija i njene države članice uspostavile odgovarajući institucionalni okvir, usvojile zakonske propise i napravile praktične aranžmane u cilju poboljšanja među-granične saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala. Mađarsko predsjedavanje cijeni da, uprkos ovim dostignućima, napori u borbi protiv organizovanog kriminala moraju ostati u političkoj agendi i želji da iskoristi priliku koju pruža Neformalni sastanak ministara pravde i unutrašnjih poslova da otpočne debatu koja se fokusira na određene aspekte kompleksnog pitanja borbe protiv organizovanog kriminala, između ostalog da li postoje neke nove forme organizovanog kriminala ili trendova u organizovanom kriminalu, koje su u vezi sa postojećom ekonomskom recesijom, kao i kakve napore bi trebalo preduzeti kako bi se dalje promovisala saradnja u borbi protiv organizovanog kriminala na nivou Evrope. Jedno od pitanja na koje će ministri unutrašnjih poslova pokušati da nađu zajednički odgovor, jeste da li “ne-tradicionalni” ili “integrisani pristupi” i nove metode izvan granica tradicionalnog rada na sprovođenju zakona mogu biti efikasni naspram organizovanog kriminala i na koji način.
Ministri će razgovarati i na temu Integrisanog upravljanja granicama (IBM), koji uključuje i aspekt bezbijednosti i zahtijeva djelotvorne mehanizme kontrole i upotrebu alata baziranih na tokovima prema i u EU, kako bi se zadovoljio zajednički izazov olakšavanja kretanja legitimnih putnika i roba, dok se istovremeno održava bezbjednost granica zasnovana na zajedničkim pravilima i standardima. Definicija ovog koncepta data je pod Finskim predsjedavanjem EU i njegovi glavni stubovi su: granična kontrola uključujući granične preglede i nadzor kao i analizu rizika; detekcija i istraživanje pograničnog kriminala; mjere u trećim zemljama, zasnovane na četvoroslojnom modelu kontrole pristupa; saradnja sa susjednim zemljama; granična kontrola i kontrolne mjere u okviru Šengenske oblasti među-agencijske saradnje; razvoj sektorske politike i zakonodavstva vezanih za granice. U okviru ove teme, ministri će razgovarati o tome za koji stub smatraju da se u budućnosti treba s njim bolje pozabaviti, koji stub predstavlja najveći izazov, kao i na koji od stubova integrisanog upravljanja granicama se treba fokusirati ukoliko se teži ispunjenju ciljeva upravljanja granicama Strategije za internu bezbjednost.

Crnu Goru, uz ministra unutrašnjih poslova Ivana Brajovića predstavlja i potpredsjednik Vlade za politički sistem i ministar pravde Duško Marković, koji će sjutra učestvovati u radu Savjeta za pravdu i unutrašnje poslove EU.

Učešće ministara Brajovića i Markovića na neformalnom sastanku izraz je posvećenosti Crne Gore evrointegracionom procesu, naročito ako se ima u vidu da su neke teme, koje će se naći na dnevnom redu, obuhvaćene ključnim preporukama Evropske komisije iz Analitičkog izvještaja uz mišljenje o aplikaciji Crne Gore za članstvo u EU, a čije ispunjenje predstavlja preduslov za otvaranje pregovora o članstvu.