Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković učestvovao na neformalnom sastanku Savjeta za pravdu i unutrašnje poslove EU u Budimpešti

Objavljeno: 2011-01-21 21:14:56 Autor: Dušan Polović
Mađarska je strateški partner Crne Gore i kao predsjedavajuća EU nastaviće da joj pruža podršku na daljem evropskom putu - saopšteno je na sastanku potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića sa zamjenikom premijera Republike Mađarske i ministrom javne uprave i pravde Tiborom Navračićem, na marginama neformalnog sastanka Savjeta ministara pravde i unutrašnjih poslova EU, održanom juče i danas u starom carskom zamku Gedele, nadomak Budimpešte.
Ističući da riječ o riječ o zemlji koja je po stranim direktnim investicijama vodeća u Crnoj Gori, potpredsjednik Marković zahvalio je Mađarskoj na dosadašnjoj saradnji i podršci kako na ekonomskom, tako i na političkom planu, i pozvao kolegu Navračića da u drugoj polovini tekuće godine posjeti našu zemlju. On je upoznao sagovornika sa političkim prioritetima Crne Gore u predstojećem periodu, sa naglaskom na ispunjenje sedam ključnih preporuka Evropske komisije i izrazio očekivanje da će taj proces teći planiranom dinamikom i rezultirati pozitivnim mišljenjem za otvaranje pregovora o članstvu u novembru. Čestitajući Crnoj Gori zasluženi status kandidata za članstvo u EU, Navračić je izrazio spremnost za unapređenje saradnje i intenziviranje komunikacije sa Crnom Gorom tokom i nakon isteka mađarskog predsjedavanja EU i sa zadovoljstvom ptihvatio poziv crnogorskog kolege da posjeti našu državu.
Potpredsjednik Marković učestvovao je danas na neformalnom sastanku, na kojem su ministri pravde diskutovali o evropskom državljanstvu, implementaciji Povelje o fundamentalnim pravima EU i sudskoj obuci. Težište ministarske diskusije bilo je na razmatranju izvještaja Evropske komisije od 27. oktobra 2010. godine o prevazilaženju prepreka za ostvarivanje prava državljana EU. Izvještaj, koji sadrži 25 preporuka za unapređenje prava državljana, ocijenjen je kao sveobuhvatan, a poseban akcenat stavljen je rješavanje problema sa kojima se građani srijeću u svakodnevnom životu, kao što su: administrativne i granične barijere, nedostatak pravne sigurnosti, otežan pristup pravosudnim sistemima drugih država članica, zaštita žrtava kriminala, ali i osuđenih i optuženih lica. Na sastanku je iznijet podatak da 12 miliona Evropljana živi u drugoj državi članici, kao i da je 60 miliona brakova, što znači svaki deseti brak u EU, sklopljen između državljana različitih država članica.
Na sastanku je razmatrano i pitanje pristupanja Evropske unije Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.
Na marginama sastanka, potpredsjednik Marković susreo se sa ministrima pravde zemalja kandidata iz regiona – Hrvatske i Makedonije.
Delegacija Crne Gore, kao zemlje kandidata, učestvovala je na neformalnom sastanku u svojstvu posmatrača. Značaj učešća crnogorske delegacije, na čelu sa potpredsjednikom Markovićem i ministrom unutrašnjih poslova Ivanom Brajovićem, ogleda se u činjenici da je riječ o prvoj konferenciji na nivou EU od dodjele statusa kandidata Crnoj Gori za članstvo u EU. Takođe, riječ je o prvom sastanku Savjeta za unutrašnje poslove i pravdu, na kojem su učestvovali ministri iz Crne Gore.