Predsjednik Vlade Igor Lukšić sastao se sa predsjednicima savjeta manjinskih zajednica u Crnoj Gori - predsjednikom Bošnjačkog savjeta Šerbom Rastoderom, predsjednikom Albanskog savjeta Tahirom Tahirijem, predsjednikom Hrvatskog savjeta Miroslavom Franovićem, predsjednikom Muslimanskog savjeta u Crnoj Gori Sabrijom Vulićem, predsjednikom Srpskog savjeta u Crnoj Gori Momčilom Vuksanovićem.
Predsjednik Vlade je istakao značaj uloge manjiskih savjeta u Crnoj Gori koja njeguje senzibilitet manjiskih prava na svom putu afirmacije ravnopravnog građanskog društva, kao i doprinosa koji manjiskih naroda u procesu ispunjavanja evropskih kriterijuma. U tom smislu, predsjednik je istakao značaj jačanja kapaciteta institucije ombudsmana, kao i primjene antidiskriminacione politike.
Predstavnici manjinskih zajednica izrazlii su zadovoljsto što je predsjednik Vlade Igor Lukšić uključio njihove predstavnike u okviru Dana konsultacija, istučući da je ovo prvi put da ih je primio neko od crnogorskih zvaničnika. Istovremeno, istakli su spremnost manjinskih naroda da daju konkretan doprinos demokratizaciji, izgradnji multietničkih i multinacionalnih odnosa u Crnoj Gori na putu evropskih integracija.
Takođe, tokom sastanka upoznali su predsjednika sa njihovim zahtjevima za raspodjelu sredstava Fonda za manjine, kao i zahtjevima za dosljednju primjenu Ustava kada je riječ o jezicima.
Predsjednik Lukšić je pozvao predstavnike manjinskih naroda da pomognu u depolitizaciji procesa, ističući da je popis isključivo statistička kategorija i da svi treba da doprinesemo da protekne u atmosferi u kojoj će svaki građanin moći slobodno da se izjasne.
Istovremeno je istakao da zapošljavanje pripadnika manjinskih naroda u državnim organima, kao i organima lokalne samuoprave u kojima su zastupljene manjine, treba da bude više zastupljeno, ali i uskađeno, prije svega, sa profesionalnim standardima.
Na sastanku sa predsjednikom CANU-a Momirom Đurovićem istaknut je značaj postavljanja kamena temeljca za novu zgradu CANU-a, čime se stvaraju dodatni uslovi za dalji razvoj akademije.
Tokom sastanka ukazano je na značaj saradnje između države i akademije, ističući da su pripremom dokumenta Crna Gora u eri kompetentivnosti u XXI vijeku stvorene osnove za realizaciju velikog broja projekata, formiranje klastera, ali i istaknuta važnost uključivanja akademije i svih intelektualnih kapaciteta države na putu evropskih integracija.
KABINET PREDSJEDNIKA VLADE