Pomoćnici ministra održivog razvoja i turizma Nebojša Popović, Željka Radak-Kukavičić i direktor NTO-a Saša Radović danas su održali sastanak sa predstavnicima Crnogorskog turističkog udruženja, J.P. Morsko dobro, lokalnih turističkih agencija i opštinskih sekretarijata u vezi izdavanja kupališta i privremenih objekata u zoni morskog dobra i nelegalnog izdavanja privatnog smještaja.
Tokom prvog sastanka u vezi kupališta i izdavanja privremenih objekata u zoni morskog dobra razgovarano je o modalitetima koji će u mjeri maksimalno mogućeg prevazići izazove sa kojima se turistička privreda suočavala u prethodnim godinama, a odnose se na probleme buke, prenatrpanost plaža neadekvatnim plažnim mobilijarom i djelatnosti koje su zakupci plaža obavljali, a nijesu u skladu sa zakonom i strategijom turističkog razvoja i turističke ponude Crne Gore.
Dogovoreno je da radni tim sastavljen od predstavnika ministarstva, J.P. Morsko dobro i CTU-a u najkraćem roku pripremi izmjenu i dopunu Plana privremenih objekata u urbanim zonama morskog dobra. Izmjene i dopune će se odnositi na izdavanje odobrenja za rad isključivo za plažne barove, definisaće radno vrijeme i obavljanje djelatnosti, kao i gabarite, odnosno kvadraturu plažnih barova.
Između ostalog dogovoreno je da J.P. Morsko dobro od zakupaca plaža traži striktno poštovanje ugovora u dijelu koji se odnosi na period rada plaža, od 01. Maja do 01. Oktobra, kao i na obavezu poštovanja održavanja i čišćenja plaža.
Takođe je dogovoreno da Ministarstvo predloži model zakupa kupališta J.P. Morsko dobro, kojim će zakupac između ostalog kroz visoki iznos bankarske garancije biti obavezan da ispoštuje sve predhodne uslove koji moraju biti definisani ugovorom.
Kako bi se svi prethodni i budući dogovori poštovali tokom odvijanja turističke sezone, još jednom je istaknuta neophodnost inteziviranja rada svih nadležnih inspekcija i koordinisanih akcijskih kontrola na dnevnoj bazi.
Sastanak sa predstavnicima lokalnih turističkih organizacija, CTU-a i opštinskih sekretarijata odnosio se na problematiku nelegalnog izdavanja privatnog smještaja i dilera, koji tokom sezone značajno utiču na poslovanje legalnih izdavaoca, punjenje opštinskog i državnog budžeta, kao i na imidž Crne Gore kao turističke destinacije.
Predstavnici lokalnih turističkih organizacija su predložili svoje informativne punktove za prostore u kojima bi legalni agenti mogli posredovati u izdavanju privatnog smještaja, kako bi se djelimično prevazišao ovaj problem.
Turističke organizacije Budve, Bara i Herceg Novog su u okviru kampanje za legalizaciju privatnog smještaja uspjele da dio izdavalaca uvedu u legalne tokove. Naime, Turistička organizacija opštine Budva je u 2010. godini imala preko 20% više prijavljenih izdavaoca smještaja u odnosu na 2009. godinu. Međutim, konstatovano je da u najkraćem roku treba definisati modele uklanjanja dilera iz turističkih mjesta, kako bi za predstojeću sezonu ovaj problem bio prevaziđen i djelimično elimisan.
Razgovarano je i o načinu uključivanja turističkih agencija u pravcu unaprijeđenja punjenja legalnog privatnog smještaj, kao i o stimulisanju on-line bookinga.
Kako bi se i ovaj problem koji je opterećivao odvijanje predhodnih turističkih sezona, ublažio i u maksimalno mogućoj mjeri eliminisao, turistička u saradnji sa drugim nadležnim inspekcijama će kroz intezivne kontrole uklanjati dilere sa najprometnijih punktova turističkih mjesta.
Sva predhodna pitanja i prijedlozi rješenja biće predmet sjednice Koordinacionog tima za pripremu i praćenje turističkih sezona koja će biti održana u prvoj sedmici februara.
NTO će u saradnji sa LTO-ima u okviru svojih aktivnosti na emitivnim tržištima dodatno promovisati legalni privatni smještaj i nastaviti akciju objedinjene ponude privatnog smještaja, koja je započeta prošle godine.
PR SLUŽBA MINISTARSTVA