Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Susret Numanović - Bijleveld

Objavljeno: 2011-02-10 20:57:15 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja
Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović primio je danas ličnog izaslanika Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbjeglice Anne Willem Bijlevelda.

Visoki komesar Antonio Guterres zadužio je gospodina Bijlevelda da pomogne vladama u regionu, kako bi nastavile s radom na zaključcima konferencije koja je održana u Beogradu u martu 2010. godine pod nazivom “Trajna rješenja za izbjeglice i raseljena lica: saradnja između država u regiji”, kao i u pripremama za donatorsku konferenciju koja se očekuje do kraja 2011. godine.

Ministar Numanović je upoznao Bijelevelda sa trenutnom situacijom u vezi raseljenih lica koja se nalaze u Crnoj Gori, i aktivnostima koje se vode na implementaciji trajnih rješenja za tu populaciju. Ministar je ukazao da je posjeta gospodina Bijlevelda dobrodošla i da je to još jedna prilika da se predstavi pozicija Crne Gore kada je u pitanju problem raseljeništva, kako bi i UNHCR i donatori imali razumijevanja za naše prioritete. “Svakako doživljavamio UNHCR kao partnersku organizaciju, koja je svih godina pružala podršku Vladi Crne Gore i očekujemo da će tako biti i ubuduće”, rekao je ministar Numanović.

Ministar je podsjetio da je Crna Gora aktivni učesnik procesa Sarajevske deklaracije, kome je dala i daje puni doprinos da se riješe preostala raseljenička pitanja u regionu. Pozitivne ocjene o našem doprinosu date su od relevantnih međunarodnih institucija OEBS-a, UNHCR-a i Evropske komisije- koje su učesnice u tom procesu.

Ministar Numanović je kazao da je problem raseljeništva dugo prisutan u Crnoj Gori. Sve vrijeme je Vlada Crne Gore imala punu posvećenost tom procesu, i od početka problema je bila opredijeljena za trajna i održiva rješenja za raseljenike koji se nalaze u njoj. To se ogleda i u zakonodavnom okviru, kao i u konkretnim aktivnostima koje su sprovedene u Crnoj Gori. Vlada Crne Gore je 2009. godine, donijela Inovirani Akcioni plan za rješavanje statusa raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova koja žive u Crnoj Gori i formirala Koordinacioni odbor za praćenje implementacije tog Akcionog plana.

U svijetlu preporuka Evropske komisije Crnoj Gori, od kojih se jedna tiče i pitanja raseljeništva, Vlada Crne Gore je već usvojila Nacrt Akcionog plana za trajno rješavanje pitanja raseljenih lica u kampu Konik I i II. Nakon javne rasprave Vlada Crne Gore će usvojiti finalnu verziju tog Akcionog plana. Dalje rješavanje problema raseljeništva podrazumijeva regionalni pristup i finansijsku pomoć međunarodne zajednice, kao i učešće relevantnih međunarodnih organizacija, a svakako UNHCR je jedna od njih.

Gospodin Bijleveld je kazao da UNHCR ostaje posvećen rješavanju problema raseljeništva u Crnoj Gori. On je naglasio da se, kada je problem raseljeništva u pitanju, radi o zajedničkom zadatku i da će se uz zajedničko razumijevanje doći do najboljih rješenja.

Sastanku su prisustvovali pomoćnik ministra rada i socijalnog staranja Snežana Mijušković, šefica kancelarije Visokog komesarijata UN za izbjeglica (UNHCR) u Crnoj Gori Katja Saha i službenik u odsjeku UNHCR-a za pravnu zaštitu Aleksandar Čađenović.