Crna Gora je stvorila normativne pretpostavke za borbu protiv računarskog kriminala, usaglasivši svoje krivično zakonodavstvo sa Konvencijom o računarskom kriminalu iz Budimpešte i sada je na redu jačanje institucionalnog okvira i stručnih kapaciteta za implementaciju novih rješenja, zaključeno je na konferenciji o regionalnoj saradnji u borbi protiv računarskog kriminala, koja je juče i danas održana u Istanbulu.
Konferencija, koja je posvećena projektu Savjeta Evrope i Evropske unije „Regionalna saradnja u oblasti krivičnog pravosuđa: jačanje kapaciteta za borbu protiv računarskog kriminala“, okupila je predstavnike zemalja Zapadnog Balkana i Turske.
Šef Kabineta ministra pravde Nikola B. Šaranović istakao je da projekat i preporuke sa konferencije u potpunosti korespondiraju sa opredjeljenjem i politikama Vlade Crne Gore i njenih institucija u borbi protiv svih vidova kriminala. - Bićemo proaktivni i u realizaciji međunarodne komponente ovog projekta, u skladu sa našom posvećenošću regionalnoj saradnji, po čemu je Crna Gora prepoznata kao faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu, istakao je Šaranović.
Predsjedavajući konferencije pozdravili su iznijete stavove i spremnost Crne Gore da unaprijedi institucionalni okvir i kapacitete za kvalitetnu implementaciju Konvencije o borbi protiv računarskog kriminala iz Budimpešte, kao ispremnost na proaktivnu ulogu u regionalnoj saradnji u ovoj oblasti.
Konferencijom u Istanbulu završena je prva faza projekta, čija je realizacija počela 1. novembra 2010. Godine, a trajaće do 31. oktobra 2012. godine. Cilj projekta, u vrijednosti od 2.777.778 eura, koji se finansira iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć, je jačanje sposobnosti država regiona u borbi protiv računarskog kriminala, sa naglaskom na jačanju institucionalnih kapaciteta policije, sudova i tužilaštva, kao i regionalne saradnje u ovoj oblasti.
U radu konferencije učestvovali su članovi projektnog tima Crne Gore: Jakša Backović, glavni inspektor za borbu protiv računarskog kriminala u Upravi policije, Žarko Pajković, zamjenik Osnovnog državnog tužioca u Kotoru, Maša Adžić, savjetnik u Centru za obuku nosilaca pravosudne funkcije i Vladimir Vujotić, savjetnik u Ministarstvu pravde, koji su iz ugla nadležnosti svojih institucija govorili o važnosti i daljim aktivnostima na realizaciji ovog IPA projekta.
Sredinom septembra tekuće godine, u Crnoj Gori će biti održan sastanak upravnog odbora projekta, kao i dva sastanka projektnih timova zemalja učesnica.
Na konferenciji je predstavljen nacrt izvještaja o stanju u zemljama učesnicama, usaglašen plan realizacije projekta i potvrđeni projektni timovi za sve države.