Objavljeno:
2011-02-22 •
00:14:12
Autor:
biro
Na danas održanom sastanku zaključeno je da Koordinaciono tijelo nastavi praćenje implementacije Akcionih planova koji se odnose na rješavanje pitanja interno raseljenih lica koja borave u kampu Konik I i II i rješavanje statusa raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova koja žive u Crnoj Gori, koji je Vlada usvojila 2009. godine.
Nakon što je Vlada na posljednjoj sjednici usvojila Akcioni plan za praćenje sprovođenja preporuka iz mišljenja Evropske komisije, na sastanku Koordinacionog tijela odlučeno je da se formiraju radne grupe koje će pratiti konkretne aktivnosti. Posebna pažnja biće informativnim kampanjama i pomoći interno raseljenim licima u pribavljanju dokumenata u zemljama porijekla, neophodnih za sticanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem u Crnoj Gori. Zaključeno je da se nastavi informativna kampanjam o značaju podnošenja zahtjeva za sticanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem ili privremenim boravkom.
Radna grupa koja je formirana za kamp Konik I i II nastaviće sa radom. Precizno utvrđene podatke o interno raseljenim licima koja ne posjeduju dokumanta za regulisanje statusa, interno raseljenim licima koja nijesu upisana u matične registre, o licima koja nemaju status interno raseljenog lica, kao i o broju lica koja žele da se vrate u zemlju, porijekla radna grupa će dostaviti Koordinacionom tijelu.
Sa predstavnicima delegacije Evropske unije u toku je rad na izradi Studije o trajnim rješenjima za izbjegla i raseljena lica u Crnoj Gori, stanovnike kampa Konik i pripremi za program IPA 2011”.
U toku je izrada novog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, čiji će korisnici takođe biti i osobe koje imaju status stranaca sa stalnim nastanjenjem u Crnoj Gori.
Koordinacionim tijelom predsjedava ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović, a članovi su predstavnici resornih ministarstava vanjskih poslova i evropskih integracija, unutrašnjih poslova, finanansija, prosvjete i sporta, zdravlja, Zavoda za zbrinjavanje izbjeglica, Glavnog grada Podgorice i predstavnici Crvenog krsta. Sastanku je prisustvovao I predstavnik UNHCR-a, a predstavnici ove organizacije prisustvovaće i svim budućim sastancima Koordinacionog tijela.
Koordinaciono tijelo upoznaće predstavnike NVO sektora, koji se bavi ovom problematikom, sa predloženim aktivnostima I razmatraće njihove komentare.
Sastanci ovog tijela održavaće se jednom sedmično, nakon kojih će javnost biti informisana o svim aktivnostima i toku njihove implementacije.