Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Održana XII redovna sjednica Socijalnog savjeta Crne Gore

Objavljeno: 2011-02-26 00:36:17 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja
Danas je održana XII redovna sjednica Socijalnog savjeta Crne Gore.

Sjednicom je predsjedavao ministar rada i socijalnog staranja i predsjednik Socijalnog savjeta Crne Gore dr Suad Numanović.

Na dnevnom redu sjednice bilo je davanje mišljenja na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, zatim Inicijative za formiranje Agrarno-garantnog fonda, a razgovaralo se i o aktuelnim poskupljenjima osnovnih životnih namirnica.

Socijalni savjet je u junu 2010. godine formirao Radnu grupu koja je imala za obavezu da sačini Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o radu.
Radnu grupu su činili predstavnici socijalnih partnera: Vlade, poslodavaca i dva reprezentativna Sindikata, kao i profesori Univerziteta Crne Gore.

Ministar Numanović je naglasio da je nakon šestomjesečnog, intezivnog rada, Radna grupa, kroz poštovanje dobre prakse socijalnog dijaloga, konsenzusom oko svih članova Predloga, sačinila tekst koji sadrži izmjene, od kojih su svakako bitne sljedeće:

- zabrana diskriminacije i mobinga na radnom mjestu (koji će detaljnije biti definisan posebnim zakonom čiji je Nacrt u fazi realizacije);
- preciziranje odredbi koje se odnose na trajanje ugovora o radu na određeno vrijeme;
- uvode se odredbe o zaštiti zaposlenih koji prijave korupciju;
- usaglašavanje odredbi o trajanju prekovremenog rada;
- uvodi se institut roditeljskog odsustva i preciziraju odredbe o porodiljskom odsustvu u smislu izjednačavanja u pravima na porodiljsko, odnosno roditeljsko odsustvo oba roditelja (majke i oca djeteta);
- unapređuju se odredbe o otkazu ugovora o radu i prestanka radnog odnosa po sili zakona;
- uvodi se novi institut ustupanje zaposlenih, od strane Agencije za privremeni rad;
- revidiraju se odredbe o kolektivnim ugovorima i uvodi zaključivanje dva Opšta kolektivna ugovora na nivou privrede i vanprivrede;
- i vrši pravno tehničko poboljšanje određenih odredbi radi lakše primjene u praksi.

Nakon diskusije tokom koje su socijalni partneri i članovi Socijalnog savjeta iznjeli određene stavove i dali komentare, zaključeno je da u periodu od narednih deset dana članovi Radne grupe i socijalni partneri, u komunikaciji sa nadležnim institucijama dodatno prezentiraju rješenja koja su data Predlogom zakona.

Kada je riječ o Inicijativi za osnivanje Agrarno-garantnog fonda, Socijalni savjet podržava ovu ideju, uz preporuku datu Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja i Investiciono razvojnom fondu da što prije (uzimajući u obzir ekonomsku održivost) razrade sve vidove unapređenja postojećeg sistema kreditiranja poljoprivrednih proizvođača.

Pored ovoga preporučuje se da Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Investiciono razvojni fond u komunakciji sa Ministarstvom finansija u budućem periodu, sagledaju potrebu i mogućnost za osnivanje posebne Agrarno- garantne institucije.

U vezi sa aktuelnim poskupljenjima osnovnih životnih namjernica, Socijalni savjet je dao preporuku da se proizvođači osnovnih životnih manirnica, prije svega osnovne vrste hljeba i mlijeka u Crnoj Gori u saradnji sa nadležnim ministarstvima, kroz subvencije ili neki drugi adekvatan način sagledaju mogućnost realno održivog nivoa cijena ovih proizvoda, na postojećem nivou.

U slučaju eventualnih povećanja cijena, data je preporuka da se prioritetno nađu načini zaštite korisnika Materijalnog obezbijeđenja porodice (MOP-a).



PR Služba Ministarstva rada i socijalnog staranja