Projekat 1000+ stanova samo je uvod u dalje aktivnosti Ministarstva održivog razvoja i turizma na rješavanju stambenih potreba gradjana u Crnoj Gori, kao i daljim aktivnostima u oblasti stanovanja, zaključeno je na press konferenciji koja je održana danas u Minisarstvu održivog razvoja i turizma. Konferencija je održana povodom završetka projekta 100plus stanova.
Konferenciji su prisustvovali i dali detaljnije informacije o toku projekta:
1.
Ivan Đurišić, Savjetnik u Sektoru za razvoj stanovanja Ministarstva
2.
Suzana Miljević, Savjetnik u Sektoru za razvoj stanovanja Ministarstva
3.
Jadranka Vojinović, Direktor agencije PROCON
4.
Miloš Stojanović, Izvršni direktor ZETAGRADNJE
5.
Dino Redžepagić, Direktor Direkcije poslovne mreže NLB Montenegrobanke
Tokom konferencije, Miljević je posebno istakla: Shodno povratnim informacijama iz Banke za razvoj Saveta Evrope, možemo saopštiti njihovo izuzetno zadovoljstvo realizacijom i poštovanjem procedure u ovom Projektu, i konstatacijom da je ovaj projekat jedinstven kako zbog njegove transparentnosti tako i zbog njegove interaktivnosti među svim subjktima. Na 71. Sjednici UNECE (Ekonomska komisija ujedinjenih nacija za Evropu, Odbor za stanovanje i upravljanje zemljištem), koja je održana u Ženevi 20-21 septembra, prezentovan je Projekat „1000 plus stanova“ koji je ocijenjen kao inovativan i pozitivan i koji je dobio odlične komentare i postavio standarde koji će biti primenjivi i za ostale zemlje iz regiona, pa čak i za zemlje Evropske unije.
U 2010. godini u glavnom gradu Crne Gore se prosječna cijena kvadratnog metra stana kretala oko 1150 EUR, dok je prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom za 2010. godinu iznosila 470 EUR. Upoređujući navedene iznose proizlazi da je prosječnom građaninu u Crnoj Gori potrebno 2,4 prosječne mjesečne plate za kupovinu kvadratnog metra stana, odnosno da redovnim primanjima ne može samostalno finansirati kupovinu vlastitog stana ili kuće. Stambeni se prostor u nedostatku vlastitih sredstava može kupiti zaduživanjem na domaćem finansijskom tržištu. Međutim, određen broj crnogorskih građana sa prosječnim primanjima nije bio u mogućnosti da ispuni trenutne kreditne uslove poslovnih banaka. Ova situacija je zahtjevala angažman države u saradnji sa komercijalnom bankama radi pronalaženja novih modela za stambeno finansiranje.
Sumirajući prethodnih nekoliko mjeseci realizacije Projekta zadovoljstvo nam je da konstatujemo da smo u ovom Projektu riješili stambeno pitanje 431 porodičnog domaćinstva koje je apliciralo u ovom Projektu ili za preko 1.200 građana koji su članovi ovih porodičnih domaćinstava:
- Predato je 1100 aplikacija porodičnih domaćinstava za učešće u ovom Projektu;
- Izdato je 848 vaučera, koji su predstavljali prvi korak ka potpisivanju kupoprodajnih predugovora
- Potpisano je oko 430 predugovora za kupovinu stambenih jedinica, čime je svoje stambeno pitanje riješilo oko 1300 građana Crne Gore.
U pripremi je Nacionalna stambena strategija, koja će kao dugoročni programski dokument objediniti precizne podatke o stambenim potrebama građana Crne Gore i odrediti plansku smjernicu razvoja stanovanja Crne Gore, uz akcenat na pronalaženje modela rješavanja stambenih pitanja. Ovaj dokument će propisivati i obavezu donošenja godišnjih akcionih planova, koji će sadržavati konkretne mjere i modele usmjerene na rješavanje stambenih pitanja pojedinih društvenih grupa. Ovo predstavlja dugoročan i ozbiljan zadatak, ali je ovim projektom započeta inicijativa i samim tim projekat ’’1000+ stanova’’ predstavlja veliki iskorak u pravcu rješavanja stambenih potreba građana Crne Gore.
Kompletnu informaciju možete preuzeti ovdje
Prezentacija 1000+ stanova 11. 03. 2011.