Radiće se intenzivno na unaprijedjenju stanja u prostoru na teritoriji Crne Gore, zaključeno je danas na sastanku ministra održivog razvoja i turizma Predraga Sekulića sa predstavnicima Svjetske Banke – g. Jan Peter Oltersom, Šefom kancelarije Svjetske banke u Podgorici, i gdjom Viktorijom Stenli, Vodjom Projekta zemljišne administracije i upravljanja (LAMP) ispred Svjetske Banke. Sastanku su prisustvovaili njihovi saradnici.
Tokom sastanka posebno je razmatrano pitanje bespravne gradnje u Crnoj Gori, donošenja prostornih planova, te pitanje Projekta pretvaranja neformalnih naselja u formalna. Ministar Sekulić predočio je sagovornicima stanje u Crnoj Gori u oblasti bespravne gradnje, naglasiviši da je bespravna gradnja po Zakonu okarakterisana kao krivično djelo, kao i da će Projekat pretvaranja neformalnih naselja u formalna Vlade Crne Gore, dati osnovu za kvalitetno rješavanje ovog problema. Naglašeno je i da će ovaj projekat omogućiti svim naseljima u Crnoj Gori dobijanje kvalitetne infrastrukture, te rješiti pitanje seizmičkih izazova i opasnosti koje sada postoje u neformalno izgradjenim objektima.
Sekulić je takodje posebno istakao da je Crnoj Gori značajna ekspertska pomoć Svjetske Banke i informacije o inostranim iskustvima, kako u oblasti prostornog planiranja, tako i u oblasti ekologije, s obzirom da Ministarstvo, u saradnji sa civilnim sektorom, planira da u ovoj godini organizuje veliku akciju čišćenja Crne Gore, a povodom 20 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom.
Gdja Stenli izrazila je otvorenost da se planirane aktivnosti Svjetske Banke i Ministarstva usmjerene na informisanje javnosti o LAMP projektu i problemu bespravne gradnje, prošire i na aktivnosti komunikacije sa javnošću u oblasti ekologije.
Ministar je takodje predočio planove vezane za zaštitu obalnog područja, posebno zbog obaveza koje proističu iz potpisivanja Barselonske konvencije, čiji je potpisnk i Crna Gora, te rad na Prostornom planu obalnog područja Crne Gore. Ovaj plan predstavlja dokument koji će obuhvatati područje svih šest primorskih opština i na taj način obezbijediti zaštitu i unaprjeđenje prostora na obali. Razgovarano je i o dinamici aktivnosti vezanih za konkretna planska dokumenta, te mogućnosti za ubrzanje rada na pojedinim dokumentima, kao što je Prostorni Plan Cetinja. Istaknuto je i da bi ovaj plan trebalo da poseban akcenat stavi na očuvanje istorijskog i kulturnog jezgra Cetinja, a sa ciljem konkurisanja Prijestonice za prijem u listu gradova pod zaštitom UNESCO-a.
Projektom LAMP finansira se izrada prostorno - urbanističkih planova (PUP) u opštinama koje imaju ograničene resurse, i to opštine sjeverne regije (Kolašin, Šavnik, Bijelo Polje i Plav), kao i Danilovgrad i Cetinje u centralnoj regiji.