Ministarstvo pravde pripremilo je finalne tekstove izmjena organizacionih zakona za oblast pravosuđa, čime su obaveze iz Akcionog plana za ispunjenje sedam ključnih kriterijuma Evropske komisije, koje su bile predviđene za kraj drugog kvartala, ispunjene na kraju prvog tromjesečja, što svjedoči o posvećenosti i brzini kojom Crna Gora realizuje obaveze iz evropske agende, po čemu je prepoznata kao pozitivan primjer u regionu. To je saopšteno na sastanku potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića sa šefom Jedinice za Zapadni Balkan u Službi za vanjske poslove Evropske unije Jonasom Jonsonom, održanim danas u Vladi.
Potpredsjednik Marković upoznao je sagovornika sa glavnim aktivnostima Vlade i Ministarstva pravde na ispunjenju sedam ključnih kriterijuma i zahvalio Delegaciji EU u Podgorici na podršci i pomoći na izradi izmjena Zakona o sudskom savjetu, Zakona o sudovima i Zakona o državnom tužilaštvu. On je naglasio da je Vlada Crne Gore usvojila i analizu potrebe izmjene ustavnih odredbi za oblast pravosuđa, iz koje proizilazi da je potrebno izmijeniti način izbora predsjednika Vrhovnog suda, kao i način izbora i sastav Sudskog savjeta.
Potpredsjednik je posebnu pažnju posvetio borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, navodeći da Crna Gora ima dvostruki problem sa tom pojavom: u percepciji i u realnosti. „Sa organizovanim kriminalom borimo se na oba polja, stvaranjem društvenog ambijenta za rad nadležnih organa, kao i jačanjem njihovih kapaciteta za borbu protiv kriminala. Posebno smo posvećeni regionalnoj saradnji i u skoroj budućnosti očekujemo nove rezultate na tom planu“, najavio je Marković. On je upoznao sagovornika i sa aktivnostima na unapređenju normativnog i institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije u Crnoj Gori, kroz implementaciju Zakonika o krivičnom postupku, izmjene Krivičnog zakonika i projektom jedinstvene, nezavisne agencije za antikorupciju.
Jonson je istakao da crnogorske reforme na evropskom putu nijesu same sebi cilj, već su važne u kontekstu cijelog regiona.