Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Tekst ministra odbrane Bora Vučinića objavljen u vojnom časopisu ,,Common Defense Quarterly", 1.09.2010.

Objavljeno: 2010-09-01 18:13:00 Autor: MOD

Crna Gora – Pouzdan partner u odbrani

Crna Gora, najmlađa članica UN-a, povratila je svoju nezavisnost nakon referenduma u maju 2006. godine. Tim demokratskim činom, ponovo je dobila svoj međunarodni status, priznat na Berlinskom kongresu 1878. godine. Iako po veličini mala, crnogorska bogata istorija i kultura, našle su svoj odraz u harmoničnom suživotu velikog broja nacija i religija koje žive na ovom prostoru. Naša zemlja je jedina koja nije bila svjedok borbe na svojoj teritoriji u toku rata na Zapadnom Balkanu.

Jedna od najbitnijih odluka, koju je načinila Vlada, nakon obnovljene državnosti, jeste uspostavljanje crnogorskih oružanih snaga. Kao država sa 700.000 stanovnika, sa rastućom ekonomijom i bez direktnih stranih prijetnji, javila se debata postoji li potreba i sredstva za stvaranje oružanih snaga. Nasuprot tome, postojalo je jasno društveno mišljenje da su bezbjednost i stabilnost našeg regiona još uvijek ranjivi: ali i vjerovanje da ih je moguće ostvariti. S tim u vezi, danas smo čvrsto uvjereni da sveukupna stabilnost ovog regiona leži u evroatlantskim integracijama svih zemalja.

Crnogorske oružane snage postoje već četiri godine i uradilo se mnogo na modernizaciji, kako opreme, tako i na polju usavršavanja kadra, te na usvajanju novih znanja, vještina i procedura. Ovo je značajno doprinijelo približavanju standardima NATO članica. Iako brojčano male, sa svega 2356 pripadnika, oružane snage sačinjavaju jedinice kopnene vojske, mornarice i vazduhoplovnih snaga.

Vjerovanja smo da odgovorne države u međunarodnoj zajednici, kao i svaka buduća članica NATO-a, treba da doprinesu održavanju svjetskog mira i stabilnosti. Uzimajući prethodno u obzir, slanjem crnogorskih oružanih snaga u mirovne misije, naša država pokazuje predanost očuvanju mira i daje doprinos kolektivnoj bezbjednosti. Ako želimo da se nalazimo u sistemu kolektivne bezbjednosti, ne možemo biti samo korisnici već moramo dati svoj doprinos funkcionisanju i razvijanju tog sistema.

Učešće 31 crnogorskog vojnika u ISAF mirovnoj misiji je potvrda uspjeha u postizanju pune interoperabilnosti sa NATO snagama. U toku moje prve posjete Avganistanu u maju ove godine, imao sam priliku da se neposredno upoznam sa njihovim profesionalizmom u ispunjavanju svojih dužnosti, što su takođe potvrdili njemački i mađarski komandanti u sjevernom regionu zemlje. Odlična priprema naših vojnika od strane američke kompanije MPRI značajno je doprinijela dosadašnjem uspjehu naše prve misije u Avganistanu. Iskoristio bih ovu priliku da  zahvalim našim partnerima, posebno SAD-u i državi Mejn, koje su nam pružile podršku u sprovođenju reformi sistema odbrane i modernizaciji naših oružanih snaga.

Pored mirovne misije u Avganistanu naši vojnici učestvuju i u misiji UNMIL u Liberiji, a naši prvi oficiri će uskoro biti poslati u EU misiju NAFOR ATALANTA, sa ciljem da doprinesu borbi protiv piraterije.

Nakon obnavljanja državnosti Crna Gora je odlučno krenula ka NATO i EU integracijama. Uvjereni smo da su ova dva saveza najbolji okvir za postizanje nacionalne bezbjednosti i ekonomskog napretka. Ovo će doprinijeti poboljšanju  životnog standarda naših građana, zasnovanom na modelu razvijenih zemalja u Evropi i cijelom svijetu. Četiri godine kasnije, ovo se pokazalo kao opravdano i višestruko korisno. Kada je riječ o NATO integracijama, vjerujemo da su benefiti budućeg članstva značajni, prvenstveno u jačanju nacionalne, ali i regionalne bezbjednosti, što direktno utiče na sve zemlje u regionu Zapadnog Balkana. Štaviše, veoma je značajno za malu zemlju, kao što je Crna Gora, da ojača svoju poziciju u međunarodnim odnosima, sa našim strateškim partnerom SAD-om i sa brojnim evropskim državama. Takođe, uzimajući u obzir iskustvo susjednih zemalja i mnogih zemalja centralne Evrope, vjerujemo da će pristupanje NATO-u osigurati stabilnost zemlje i učiniti naše poslovno tržište privlačnijim za nove investicije, jer je bezbjednost preduslov kapitala. Budući da je Crna Gora evropska turistička destinacija, bezbjednost koju omogućava NATO, definitivno doprinosi povećanom interesovanju turista za našu zemlju.

Crna Gora, ima značajnu geostratešku poziciju na Mediteranu i priključivanjem NATO-u, Savez će obezbjeđivati sjevernu stranu Mediterana, sa svojim članicama i partnerima, što će dati novu dimenziju ovoj strateški bitnoj oblasti. S tim u vezi, vjerujem da će naša zemlja u tom smislu doprinijeti sveukupnoj bezbjednosti evroatlantske oblasti. Dalje, Crna Gora, zemlja priznata kao faktor mira i stabilnosti na Balkanu, svojim NATO članstvom će nastaviti da doprinosi stabilnosti ovog regiona gdje i dalje postoje određena, otvorena pitanja. Na kraju, naš doprinos NATO misijama u okviru naših kapaciteta ima, osim efektvinog doprinosa na licu mjesta, veoma simboličnu poruku naše predane borbe protiv terorizma i jačanja svjetskog mira.

Imajuću u vidu tri godine našega učešća u NATO programu saradnje Partnerstvo za mir, Crna Gora je dobila gotovo rekordnom brzinom, zahvajujući predanom radu, Akcioni plan za članstvo (MAP) i time dobila status kandidata za ulazak u NATO. Za te tri godine, uz pomoć uspješnog ispunjavanja naših obaveza, zavrijedili smo apsolutnu podršku NATO saveznika da još intezivnije krenemo ka tom statusu. MAP je pokazatelj i potvrda uspjeha reformi našeg sistema odbrane i drugih segmenata našeg društva, kao i inicijativa i obaveza da nastavimo onako kako smo započeli. Činjenica da je MAP pomogao do sada devet zemalja da postanu NATO članice, u mnogome govori o njegovoj važnosti. U ovom trenutku, radimo na prvom Godišnjem nacionalnom planu, čija će implementacija početi u septembru ove godine. Budući da smo spremni da načinimo maksimum napora kako bismo uspješno dostigli ciljeve MAP-a, uvjeren sam da ćemo se, kao i u prethodnom periodu, ubrzano kretati ka punopravnom članstvu u NATO. Dodatno smo ohrabreni porukama političkih lidera sa Zapada, da bi Crna Gora mogla biti prva sljedeća članica NATO-a.

Ministar odbrane Crne Gore Boro Vučinić imenovan je 2006. godine, nakon vanrednih parlamentarnih izbora koji su uslijedili poslije referenduma u kojem je Crna Gora obnovila svoju nezavisnost. On je posvećen implementaciji reforme odbrambenog  sektora i ispunjavanju pomenutih standarda na putu Crne Gore ka NATO-u.