Ovaj festival je okupio eminentne stručnjake iz oblasti marketinga i turizma, stručni međunarodni žiri koji će ocjenjivati preko 70 pristiglih radova iz oblasti video materijala, printa, weba, događaja i inovacija, kao i brojne uspješne kompanije među kojima su nacionalne turističke organizacije Slovenije, Srbije, Albanije, Crne Gore, zatim Turkish airlines, turoperatora Kovotour Plus i brojne druge koji će predstaviti strategije koje ih čine uspješnim na međunarodnom tržištu. Festival se pod pokroviteljstvom Nacionalne turističke organizacije Crne Gore održava 25. i 26. marta u organizaciji AMC Communications-a i Jadranskog sajma.
Povodom jubilarnog 20. održavanja berze „Metubes“, Jadranski sajam je uručio Nacionalnoj turističkoj organizaciji povelju partnerstva za dugogodišnji doprinos u razvoju manifestacije.
Berzu privatnog smještaja je otvorila Željka Radak, pomoćnik ministra Održivog razvoja i turizma, koja je ujedno predstavila pojednostavljenu proceduru registracije. Fizičko lice koje pruža usluge privatnog smještaja, najviše do 7 soba (15 kreveta) uz zahtjev za izdavanje odobrenja treba da priloži posjedovni list ili izjavu vlasnika objekta ovjerenu od strane suda da je objekat njegovo vlasništvo i upotrebnu dozvolu ili atest za sruju koja se dobija u nadležnoj opštini. Ministarstvo je u cilju povećanja broja registrovanih izdavalaca privatnog smještaja u periodu 2005-2010. godine promovisalo pojednostavljenu proceduru izdavanja Odobrenja za rad sa dva dokumenta u okviru kampanje „Registrujte smještaj“. Uz pojačane mjere inspekcijskog nadzora i stimulativne mjere, broj izdatih odobrenja sa brojem registrovanih kreveta znatno je pojačan.
Prvog dana sajma predstavljeni su i najznačajniji rezultati marketing istraživanja koje je sprovela NTOCG, kao i trendovi i prognoze u turizmu za 2011. godinu. Tema prezentacije je bila „Trendovi u turizmu i Guest Survey 2010”, a rezultate je predstavio menadžer za strateško planiranje i razvoj proizvoda u NTOCG, Emil Kukalj. Istraživanje pokazuje da je 2010. bila godina brzog oporavka svjetskog i evropskog turizma koja je generisala 935 miliona međunarodnih dolazaka i prihode od turizma od preko 850 milijardi američkih dolara. Evropa je uprkos krizi i konkurenciji ostala destinacija broj jedan u svijetu sa 472 miliona ostvarenih dolazaka (50% svjetskih dolazaka) i prihodom od 413 milijardi američkih dolara (takođe 50% svjetskih prihoda od turizma). Zemlje Evrope su uglavnom ostavrile povećanje u dolascima i noćenjima.
Najznačajnija emitivna tržišta u Evropi u 2010. godini su bile Francuska i Velika Britanija dok su dolasci iz Rusije ostvarili dramatičan rast u određenim zemljama.