Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Susret Sekulić - Videtič

Objavljeno: 2011-03-29 23:10:59 Autor: biro

Potrebno je dalje unaprijeđivati zimski turizam u Crnoj Gori, za šta bi bila izuzetno korisna ekpertska pomoć Slovenije, a Inicijativa Dinarski luk odlična je prilika za saradnju zemalja regiona, zaključeno je na današnjem sastanku ministra održivog razvoja i turizma Predraga Sekulića i ambasadora Republike Slovenije Jerneja Videtiča.

Na sastanku je bilo riječi o neophodnosti formiranja turističe ponude Crne Gore tokom cijele godine. Ministar Sekulić je naglasio da je za to potrebno uspostavljati planske osnove za razvoj sjevernog dijela Crne Gore, kao što je to urađeno u Prostornom planu posebne namjene za Bjelasicu i Komove, te da će se raditi da se ta regija razvije na način na koji je Slovenija razvila svoj planinski region. Samo tako se mogu očuvati prirodna bogatstva, uz istovremeni urbani razvoj, zaštitu pejzaža, zaštitu voda i turistički marketing. Naglašeno je i da više pažnje treba posvetiti seoskom turizmu i podsticanju malih, porodičnih biznisa u proizvodnji ekološki čiste hrane. Razgovarano je i o mogućnostima dobijanja ekspertske pomoći Slovenije u preuzimanju i upravljanju skijalištima u Crnoj Gori od strane države, kao i mogućnostima njenog učešća u izgradnji sportske hale na Žabljaku.

Ministar Sekulić je najavio ulazak Crne Gore u ekološku akciju od aprila mjeseca ove godine, koja bi trebalo da afirmiše Crnu Goru kao ekološku turističu destinaciju, te istakao čvrstu namjeru da se Crna Gora posveti poštovanju EU prinipa u oblasti zaštite životne sredine u svim projektima uključujući i one u oblasti energetike, što je naglašeno i na skoro održanom neformalnom sastanku ministara zaštite životne sredine u Mađarskoj.

Inicijativu Dinarski Luk ministar Sekulić je ocijenio izuzteno značajnom za saradnju zemalja regiona, ističući značaj činjenice da je Slovenija kao zemlja Evropske unije dio te inicijative, koja poznaje prilike i potrebe regiona sa jedne strane, dok je sa druge harmonizovala svoje zakonodavstvo sa EU aquis-om i svoje iskustvo i praksu može prenijeti na ostale članice inicijative. Članice Inicijative Dinarski luk su zemlje regiona, koje zajedno rade na preko 40 prekograničnih projekata, sa budžetima od 20 hiljada do 20 miliona dolara.

Na sastanku je bilo riječi i o ekspertskoj pomoći Slovenije u oblasti komunalnih poslova, sa naglaskom na na projekte prečišćavanja otpadnih voda u primorskim opštinama, gdje ukupna investicija iznosi nekoliko desetina miliona eura, a čiji se puni rezultati očekuju naredne godine.