Drage kolege,
Dame i gospodo,
Izuzetna mi je čast i zadovoljstvo da vam uputim toplu dobrodošlicu u Crnu Goru i, da u svojstvu zemlje koja predsjedava, otvorim 9. Konferenciju predsjednika parlamenata zemalja članica Jadransko-jonske inicijative (JJI).
Jadransko-jonska inicijativa je istinski forum dijaloga, razumijevanja i saradnje, koja je uvijek težila ka unapređenju razvoja i jačanja bezbjednosti u ovoj regiji, kao i intenziviranju regionalne saradnje. Ona zasigurno predstavlja čvrstu osnovu za dalji napredak na putu integracije u evroatlantske strukture.
Uvjeren sam da, kroz kontinuriani dijalog, razmjenu političkih mišljenja i ideja, kao i multilateralnu saradnju, možemo obezbijediti i osigurati dalji razvoj institucionalnih potencijala i sveukupnu reformu društva utemeljenu na evropskim vrijednostima. Nastojimo i da, tokom crnogorskog predsjedavanja, doprinesemo tim ciljevima
Dame i gospodo,
Crna Gora je politički stabilno multietničko, multikonfesionalno i multikulturalno društvo, prepoznato kao pouzdan partner u regionu i međunarodnoj zajednici. Možemo reći da smo završili ekonomsku tranziciju i veoma smo posvećeni dugoročnoj stabilizaciji i rastu crnogorske ekonomije. Mala smo i otvorena ekonomija i naši napori će se i ubuduće usmjeriti na pozicioniranje Crne Gore kao platforme za regionalni biznis koja ima povoljan poreski sistem, koja je otvorena prema svojim susjedima, jasno pozicionirana na putu integracije u evropske i evroatlanske strukture i opredijeljena za snažnu regionalnu i međunarodnu saradnju. Možemo se pohvaliti činjenicom da je naš ekonomski rast, prije globalne ekonomske krize, medju najbrzim u regionu i Evropi.. U tom periodu, bruto domaći proizvod Crne Gore stigao je do 45% EU prosjeka. I pored toga što je kriza zahvatila i našu zemlju, Crna Gora je ostala privlačna investiciona i turistička destinacija. Implementiranjem adekvatnih antikriznih mjera, uspjeli smo da poboljšamo likvidnost i ublažimo efekte globalne krize. U 2010. godini imali smo rast od 0,5%, a za 2011. planiramo da taj rast dostigne 2,5%. Takođe, za ovu godinu planiramo smanjenje deficita za 2% BDP-a u odnosu na prethodnu, što čini 2,62% BDP-a. Unapređenje poslovnog ambijenta, stabilizacija javnih finansija, dalje strukturne reforme čine srž agende ekonomskih reformi Vlade, koju ćemo u kontinuitetu sprovoditi u pravcu uspostavljanja dugoročno stabilne, dinamične i konkurentne ekonomije i unapređenja kvaliteta života crnogorskih građana.
Članstvo u evro-atlantskim strukturama, regionalna i međunarodna saradnja naši su glavni spoljno-politički prioriteti. Sticanje statusa kandidata 17. decembra 2010. godine za članstvo u EU istorijski je korak za Crnu Goru. Sedam je oblasti koje je EK prepoznala kao ključne, te stoga, i ovom prilikom, želim da naglasim da će Vlada, implementirajući Akcioni plan za sprovođenje preporuka Evropske komisije i zakonodavstvo EU, iskoristiti sve raspoložive kapacitete da adekvatno odgovori na postavljene zadatke. Uvjeren sam da ćemo, u saradnji sa EK, sa našim susjedima i članicama EU, dobiti preporuku za posljednju fazu u integracionom procesu – pregovore o članstvu u EU. Nastavak procesa proširenja znači nastavak evropske misije. To što se ljestvica standarda podiže treba da nam bude dodatni motiv, a ne obeshrabrenje. Brojni su izazovi ne samo za Vladu, već i za crnogorski Parlament koji u integracionom procesu ima sve važniju ulogu, posebno u pogledu jačanja nadzorne uloge. Pored usvajanja Izbornog zakona, Akcionim planom predviđen je i niz drugih aktivnosti, kao što je donošenje Zakona o izboru odbornika i poslanika, definisanje uloge i nadležnosti Skupštine u sljedećim fazama procesa integracije u EU, uz jacanje kapaciteta.
Značajni su rezultati koje je Crna Gora postigla na putu integracije u atlantske strukture, kroz otpočinjanje prvog ciklusa implementacije Akcionog plana za članstvo, prezentiranjem prvog godišnjeg Nacionalnog programa u oktobru 2010. godine. Crna Gora je prepoznata kao zemlja koja je ostvarila značajan napredak u procesu bezbjednosnih integracija, kao i naš veliki doprinos stabilnosti u regionu, a i šire, kroz učešće u ISAF i drugim misijama. Posvećeno ćemo sprovoditi obaveze iz Godišnjeg nacionalnog programa kako bismo što kvalitetnije i brže ispunili uslove za punopravno članstvo u Alijansi.
Baštineći vrijednosti koje dijele evropske države i narodi, aktivno učestvujemo u svim regionalnim inicijativama i pouzdan smo partner i susjed svima. Važnost regionalne saradnje demonstriramo odgovornim predsjedavanjem regionalnim inicijativama kroz organizovanje brojnih tematskih okruglih stolova, svjesni činjenice da ne postoji način da se očuvaju sopstveni interesi bez uvažavanja interesa susjednih zemalja. Na ovaj način jačamo povjerenje u regionu i šanse za njegovu buduću stabilnost i bezbjednost, što nam je ujedno i najbolja preporuka za napredak na evropskom putu. Opredijeljenost Crne Gore da se aktivno angažuje na planu djelovanja i funkcionisanja JJI počiva, između ostalog, i na njenim spoljnopolitičkim ciljevima - gdje je regionalna saradnja prepoznata kao jedan od tri glavna strateška prioriteta. Tokom predsjedavanja, trudili smo se da Inicijativi damo konkretan sadržaj. Definisali smo Agendu aktivnosti i u skladu sa njom, kao oblasti od izuzetne važnosti izdvojili jačanje veza između zemalja JJI, a zatim i intenziviranje saradnje sa EU, baltičkim zemljama i drugim regionalnim organizacijama i inicijativama sa idejom definisanja zajedničkih ciljeva i osiguranja efikasnosti djelovanja. Takođe, posebnu pažnju smo posvetili rješavanju problema zaštite životne sredine u oblasti Jadrana, te razvoju prirodno-orjentisanog kulturnog i ruralnog turizma, a u pravcu održivijeg korišćenja svih resursa Jadransko-jonskog regiona. Posebnu pažnju smo posvetili jačanju parlamentarne dimenzije JJI, kao podrške viziji regionalne saradnje JJI u parlamentarnim okvirima. Imajući u vidu da je zakonodavna vlast sve više uključena u proces evropskih integracija, saradnja na regionalnom nivou je od posebnog značaja zbog međusobne komunikacije, razmjene informacija i iskustava u suočavanju sa zajedničkim izazovima. Parlament ne usvaja samo zakone, već kao jaka demokratska institucija doprinosi političkoj stabilnosti i sveukupnom razvoju društva, i u tom smislu smatram ovaj skup posebno važnim.
Dame i gospodo,
Crna Gora je, u prethodnom periodu, kroz intenzivne aktivnosti istakla značaj projektno-orjentisane saradnje u oblastima od zajedničkog interesa. U tom cilju, formirali smo mrežu kontakt osoba, u skladu sa definisanim oblastima saradnje. Ujedno, tokom predsjedavanja JJI uspješno smo realizovali niz sastanaka, na kojima je dogovoreno nekoliko projekata značajnih za promociju jadransko-jonskih zemalja na evropskom planu, poput Strategije EU za makroregion JJI, stvaranje regionalnog turističkog proizvoda, povezivanje univerziteta zemalja JJI i dr.
Uvjeravam vas da će Crna Gora ostati odlučna da aktivno učestvuje u razvoju jadransko-jonskog regiona. JJI, kao uspješan forum za saradnju i koordinaciju realizacije zajedničkih ideja i projekata čvrsta je osnova za povezivanje pravne tekovine Evropske unije sa procesima reformi zemalja članica ove Inicijative, koje teže punopravnom članstvu u evropske strukture.
Dozvolite mi da prenesem uvjerenje da zajedničkim djelovanjem zemalja partnera Inicijative možemo i doprinijećemo unapređenju ekonomskog, društvenog, kulturnog i sveukupnog kvaliteta života naših građana.
Istovremeno, koristim ovu jedinstvenu priliku da vam poželim uspješnu Konferenciju i efikasan rad u ostvarivanju budućih zadataka, kao i da se ugodno osjećate u Crnoj Gori.
Hvala za pažnju!