Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Najava: Ministar ekonomije dr Vladimir Kavarić na Ministarskom sastanku država članica Euro-mediteranske unije (EuroMed)

Objavljeno: 2011-05-10 17:53:42 Autor: Ministarstvo

Ministar ekonomije dr Vladimir Kavarić učestvovaće na Ministarskom sastanku država članica Euro-mediteranske unije (EuroMed) koji se održava 11-12. maja 2011. na Malti. Tema ministarskog sastanka je “Saradnja i investicije u cilju održive privrede u oblasti regije Euro-Mediterana”.
EuroMed predstavlja sadržajnu inicijativu čiji je zadatak stvaranje sveobuhvatne politike za sredozemni region s ciljem uspostavljanja zone zajedničkog mira, stabilnosti i prosperiteta. Iniciran je u Barseloni 27. i 28. novembra 1995. godine kada je održana regionalna konferencija na kojoj je učestvovalo svih tadašnjih 15 država članica Evropske unije i 12 zemalja Sredozemlja (Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Kipar, Liban, Malta, Maroko, Sirija, Tunis, Turska i Palestina).
Zvaničan naziv konferencije bio je »Evro-mediteranska konferencija«, međutim, ista je poznatija pod nazivom »Barselonska konferencija«. Cilj konferencije bilo je stvaranje partnerstva između EU i pomenutih zemalja koje imaju izlaz na Sredozemno more. Osnivački dokument tog partnerstva je Barselonska deklaracija, a samo partnerstvo nazvano je »Evro-mediteransko partnerstvo« (EMP), za koje se odomaćio naziv “Barselonski proces”, odnosno EuroMed.
Na Samitu »Barselonskog procesa: Unije za Mediteran«, održanom u Parizu 13. jula 2008. godine u okviru francuskog predsjedavanja Evropskom unijom, zvanično je inaugurisana inicijativa »Barselonski proces: Unija za Mediteran« kao nova, osnažena i unaprijeđena faza Evro-mediteranskog partnerstva na kojem su u punopravno članstvo primljene Crna Gora, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Monako.
U sadašnjem sastavu, Barselonski proces čine 43 zemlje članica: 27 država članica EU, s jedne, i Albanija, Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Liban, Mauritanija, Maroko, Palestina, Sirija, Tunis, Turska, Crna Gora, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Monako s druge strane.Libija ima posmatrački status od 1999. godine.
Princip saradnje u okviru EUROMED-a su politička i bezbjednosna u okviru koje je projektovan cilj uspostavljanja jedinstvene zone mira i stabilnosti kroz jačanje političkog i bezbjednosnog dijaloga; privredna i finansijska - koja podrazumijeva podsticanje opšteg napretka kroz jačanje političkog i finansijskog partnerstva i postepeno stvaranje zone slobodne trgovine s ciljem tješnje integracije mediteranskih partnera sa ekonomskim sistemom Evropske unije; društvena i kulturna – koja ima za cilj uspostavljanje jačih veza među narodima u regionu kroz razvijanje partnerstva na socijalnom, kulturnom i ljudskom planu, a time i unaprijeđenje zajedničkog razumijevanja i saradnje između civilnih društava.
Saradnja u okviru EuroMed/Barselonskog procesa ostvaruje se na dva nivoa: bilateralnom i multilateralnom.