Poštovane dame i gospodo, koleginice i kolege, poštovane sestre,
Sa zadovoljstvom vas pozdravljam u ime Ministarstva zdravlja, ministra Radunovića i u svoje lično ime i čestitam vam Međunarodni dan sestrinstva.
Međunarodni dan medicinskih sestara se obilježava 12. maja svake godine u znak sjećanja na datum rođenja Florens Najtingel. Florens Najtingel je rođena u Firenci, Italija, 12. maja 1820. godine, kao ćerka bogatog veleposjednika Vilijama Najtingela. 1851. godine, otišla je u Njemačku i poslije završetka školovanja, prijavila se za odlazak u Tursku. U Turskoj se, sa grupom od 38 medicinskih sestara, brinula o ranjenicima. To je bila prva grupa žena koje su kao medicinski radnici otišle na front. Za vrijeme Krimskog rata organizovala je bolnice i uvela značajne reforme u sanitetsku službu i njegu ranjenika i bolesnika. Higijenskim mjerama uspjela je da smanji nepotrebna umiranja u bolnicama. Kada se 1856. godine, vratila u Englesku, već je bila nacionalna heroina. Otvorila je prvu službu za medicinske sestre. Njene učenice su kasnije otvarale škole takvog tipa u mnogima zemljama. Do kraja svog života se zalagala za napredak struke medicinskih sestara i prava žena. Umrla je u Londonu, 13. avgusta 1910. godine.
Sestrinstvo predstavlja važan segment u sistemu zdravstvene zaštite pri čemu je široka oblast sestrinskog angažovanja: od prvog plača novorođenčeta do posljednjeg trenutka oboljelog, uz stalnu brigu za zdravlje tijela i duše, što zahtijeva ono najbolje u nama: ljubav prema ljudima i punu posvećenost.
Zdravstvena njega je autonomna i kolaborativna briga (staranje) o pojedincu u svakom životnom dobu, porodici, grupi i zajednici, zdravim i bolesnim. Obuhvata promociju zdravlja i prevenciju bolesti, kao i brigu o bolesnim i umirućim uz neophodnu psihosocijalnu podršku. Osim toga, podrazumijeva i učestvovanje u kreiranju zdravstvene politike, saradnju sa udruženjima pacijenata, sistemima zdravstvenog menadžmenta i sistemom obrazovanja.
Samostalno obavljanje poslova zdravstvene njege, odnosno babinjstva, podrazumijeva iniciranje, procjenu, planiranje i sprovođenje aktivnosti u interesu pacijenta usmjerenih na zadovoljavanje njegovih potreba.
Obavljanje poslova u okviru tima podrazumijeva neposrednu saradnju medicinskih sestara, babica, tehničara i doktora medicine na dijagnostičko – terapijskim i drugim aktivnostima, u skladu sa pravilima struke.
Obavljanje poslova u okviru tima podrazumijeva neposrednu saradnju medicinskih sestara, babica, tehničara i doktora medicine na dijagnostičko – terapijskim i drugim aktivnostima, u skladu sa pravilima struke.
Sa promjenama u nacionalnom i međunarodnom zdravstvenom sistemu konstantno dolazi do niza izazova u pružanju zdravstvenih usluga sa inovativnim rješenjima što doprinosi kvalitetu, efikasnosti i bezbjednosti u pružanju zdravstvene zaštite. Inovacije uključuju razgranjavanje u nova polja, te odgovarajući pristup obrazovanju kadrova sa fokusom na razmjenu znanja i vještina, baziranom na kompetencijama, odgovornosti i etici, uz princip dozvoljene samostalnosti u donošenju odluke.
Savremeno sestrinstvo favorizuje kontinuiranu edukaciju, te je više i visoko obrazovanje medicinskih sestara prioritet modernih država.
Ministarstvo zdravlja je svjesno značaja kvalitetnog sestrinstva za donošenje zdravstvene politike i njeno uspješno sprovođenje. Da bismo stvorili preduslove da se pomenuto može i sprovesti kvalitetno u našem zdravstvenom sistemu, svoje napore ćemo usmjeriti na osnažavanje sestrinske zajednice kroz:
Osnivanje Komore za sestre i babice;
Jačanje uloge sestara u kreiranju zdravstvene politike u vidu tima sestara koji će neposredno sarađivati sa Ministarstvom zdravlja;
Izrada Strategije razvoja sestrinstva u Crnoj Gori.
Uloga medicinske sestre jeste jedinstvena. Ako se kaže da je za postavljanje ispravne dijagnoze od presudne važnosti uspostavljanje dobrog kontakta sa pacijentom i dobijanje kvalitetne anamneze, onda se može isto tako reći da bez kvalitetne sestre koja je ravnopravni član tima, nema kvalittne brige o pacijentu, zaštite i unapređenja njegovog zdravlja.
Koristim ovu priliku da zahvalim generacijama sestara koje su tokom svog radnog vijeka svojim znanjem, požrtvovanoću i ljudskim odnosom prema pacijentima i njihovim najbližima doprinijele unapređenju zdravlja stanovnika Crne Gore.
Čestitam na nagradama onima koje ste vi izabrale među sobom kao najbolje u prošloj godini.
Još jednom vam svima čestitam današnji dan, sa željom za dalje profesionalne uspjehe, stalno usavršavanje, ali i postizanje zasluženog statusa i u struci i u društvu. Pri tome nikada ne smijemo zaboraviti da je sve to podređeno samo jednom cilju: zdravlju, tj. blagostanju ljudi.
Hvala.