„Biznis procedure i administrativne barijere kao i regionalna saradnja su dva pitanja od vitalnog značaja, posebno za male ekonomije kao što je naša. Crna Gora je napravila značajan napredak u obje oblasti kroz članstvo u svim relevantnim inicijativama kao i kroz bilateralne sporazume, ali i unaprjeđenjem poslovnog ambijenta, skraćivanjem procedura, smanjenjem biznis barijera i očuvanjem makroekonomske stabilnosti“ rekao je ministar ekonomije dr Vladimir Kavarić učestvujući na dvodnevnom Ministarskom sastanku država članica Euro-mediteranske unije (EuroMed) na Malti koji je završen danas. Cilj sastanka na Malti je bio da se definišu aktivnosti koje će se sprovesti 2011-2012. uz podršku Euro-mediteranske privredne saradnje kako bi se Euro-mediteranska regija definisala kao region u kome kompanije mediteranskih zemalja i EU mogu uvoziti, izvoziti, graditi poslovna partnerstva i stvarati poslove u istim uslovima efikasnosti i pravne sigurnosti koje preovladavaju i na evropskom jedinstvenom tržištu. Ključne aktivnosti ove saradnje definisala je Evropska Komisija koje je predstavnicima EuroMeda na Malti prezentovao potpredsjednik EK Antonio Tajani su osnivanje Euro-mediteranskog područja slobodne trgovine ugrađenog u niz dobro koordiniranih politika, uključujući usklađivanje zakonodavstva i uklanjanje necarinskih prepreka u trgovini, što će dovesti do integrativnih prednosti ovih zemalja.
Osim ministra Kavarića, o biznis ambijentu i prilikama u regiji Mediterana, kao i o jačanju poslovnih prilika u okruženju govorili su, između ostalih, i ministar industrije i energetike Francuske Erik Beson, dok je promociju investicija i partnerstvo za održiv razvoj malih i srednjih preduzeća predstavio potpredsjednik Evropske investicione banke Filip de Fontejn Vive.
Učesnici ministarstkog sastanka EuroMeda su na Malti potvrdili potrebu inteziviranja napora u cijeloj regiji sa ciljem promovisanja preduzetništva i promovisanje rasta, obraćajući posebnu pažnju na potrebe mikro, malih i srednjih preduzeća; stimulisanja ulaganja i poboljšanja poslovnog okruženja; omogućavanja slobodnog kretanja industrijske robe i usluga; podsticaja za istraživanja, inovacija i transfera tehnologija; zaštite okruženja i poboljšanje energetske efikasnost kao i razmjene znanja i iskustava u nizu područja od zajedničkog interesa, uključujući i tekstil i odjeću, turizam, sirovine, bio-tehnologije, dodane vrijednosti proizvodnih i naprednih usluga.
Na sastanku na Malti kojem su prisustvovali predstavnici svih zemalja članica odlučeno je da se nastavi implementacija Euro-mediteranske povelje za preduzetništvo uz procjenu napretka i potrebe prilagođavanja povelje na nacionalnom i regionalnom nivou kao i podsticanje ulaganja u Mediteranu. Dogovoreno je i da se pripreme i sklope sporazume o ocjeni usklađenosti i prihvaćanju industrijskih proizvoda (ACAA) čime bi se olakšala trgovina industrijskim proizvodima. Izgradnja kapaciteta za tehnološke i ne-tehnološke inovacije i transfer tehnologije na nacionalnom i regionalnom nivou uz promociju održivog razvoja, preduzetništva i energetske fikasnosti uz preduzimanje mjera u drugim sektorima takođe su neki od zaključanja ministarskog sastanka na Malti.
EuroMed predstavlja sadržajnu inicijativu čiji je zadatak stvaranje sveobuhvatne politike za sredozemni region s ciljem uspostavljanja zone zajedničkog mira, stabilnosti i prosperiteta. U sadašnjem sastavu, članice su 43 zemlje: 27 država članica EU, s jedne, i Albanija, Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Liban, Mauritanija, Maroko, Palestina, Sirija, Tunis, Turska, Crna Gora, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Monako s druge strane. Libija ima posmatrački status od 1999. godine.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE