Ministarstvo ekonomije (Sektor za energetsku efikasnost) je u okviru projekta „Tehnička podrška za implementaciju Sporazuma o Energetskoj zajednici u Crnoj Gori“ (finansiran od strane Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori) organizovalo dvodnevnu trening radionicu ,,Upravljanje energijom“. Trening radionica je održana u Budvi, u hotelu ,,Mediteran“ (25. i 26. maj 2011.), a namijenjena je predstavnicima javnog sektora u cilju njihove priprema za uspješnu implementaciju Zakona o energetskoj efikasnosti. Na radionici su prisustvovali predstavnici jedinica lokalnih samouprava, Ministarstva prosvjete i sporta i Uprave za imovinu.
Dragica Sekulić, pomoćnik ministra ekonomije, je u pozdravnom govoru istakla da razumijevanje važnosti efikasnog upravljanja energijom predstavlja važan segment organizovane borbe za očuvanje ekološke budućnosti, posebno u odnosu na fenomen globalnog zagrijavanja. Prema njenim riječima, obaveza Ministarstva ekonomije je da na sopstvenom primjeru prikaže značaj ulaganja napora u promociju metoda i mjera racionalisanja potrošnje energije, i korišćenja njenih čistih izvora.
,,Početak ovog procesa ogleda se u sprovođenju mjera i aktivnosti koje će u određenom periodu kumulativno pozitivno uticati i na životnu sredinu, ali i na komfor i životni standard njenih građana. Prvi koraci koje smo preduzeli, i to uspješno, je stvaranje održivog i snažnog legislativnog i regulatornog okvira, kao i usvajanje plana djelovanja kako bi unaprijedili sveukupni ambijent u oblasti energetske efikasnosti“, navela je Sekulić.
George Georgocostas je kao konsultant na pomenutom projektu, zadužen za pripremu i sprovođenje ovog treninga. On je u svom uvodnom izlaganju istakao da je Crna Gora, kao članica energetske zajednice, zajedno sa ostalim članicama Evropske unije, prepoznala energetsku efikasnost kao važan dio politike u oblasti energetike.
„Prema međunarodnoj praksi, koja se bez izuzetaka primjenjuje u svim sektorima ekonomije, upravljanje energijom se vrši pomoću organizovanog sistema djelatnosti i procedura, a kojima koordinira energetski menadžer. Razvoj potpuno funkcionalnog sistema za upravljanje energijom zahtjeva niz aktivnosti čija realizacija zahtijeva relativno duže vrijeme, čak i nekoliko godina“, naveo je Georgocostas.
Milorad Burzan, samostalni savjetnik u Ministartvu ekonomije izložio je situaciju po pitanju legislativnog i regulatornog okvira u oblasti energetske efikasnosti u Crnoj Gori. Nakon toga su uslijedile prezentacije gospodina Georgocostasa, koji je u dva radna dana obradio više tema relevantnih za uspostavljanje sistema upravljanja energijom kao što su: zgrade i njihove karakteristike i sistemi, efikasni motori, energetska efikasnost u vodosnabdijevanju, procjena investicija i dr.
Zakon o energetskoj efikasnosti propisuje određene obaveze za subjekte javnog sektora u dijelu upravljanja energijom u objektima u kojima javni organi obavljaju svoje funkcije jačanja kapaciteta i izradi planova poboljšanja energetske efikasnosti na lokalnom nivou, a uloga Ministarstva ekonomije je da ovim subjektama pruže sručnu pomoć i koordinišu pojedine aktivnosti.Ova dvodnevna radionica je prvi dio trening programa koji će u narednom periodu biti ponuđen subjektima javnog sektora.
Radionici su prisistvovali GIZ-ASE projekta uz čiju će se podršku, zajedno sa obučenim stručnim licima za vršenje energetskih pregleda, obezbijediti održivost ovog kursa u narednom periodu, kao i određena vrsta podrške svim zainteresovanim za problemetiku upravljanja energijom.
Takođe, ova radionica je iskorišćena kao jedan segment obuke u oblasti energetske efikasnosti za predstavnike biznis centara iz 4 lokalne samouprave, koji će u narednom periodu kroz podršku GIZ-ASE projekta biti osposobljeni kao savjetnici u info kancelarijama za energetsku efikasnost.