Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Završen prvi dan sastanka Komisije za održivi razvoj Mediterana

Objavljeno: 2011-05-30 21:59:25 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Neophodno je napraviti izmjene u Mediteranskoj strategiji održivog razvoja i to u pravcu integrisanja zelene ekonomije, tj. održive proizvodnje i potrošnje, te političkim i tehnološkim putem realizovati mjere adaptacije na klimatske promjene u regionu Mediterana na regionalnom i nacionalnom nivou, zaključeno je danas na četrnaestom sastanku Komisije za održivi razvoj Mediterana čiji domaćin je Crna Gora. Zaključci Sastanka ujedno će predstavljati osnovu platforme za učešće regiona Mediterana na Konferenciji UN o održivom razvoju u Rio De Žaneiru 2012. (Rio +20). Sastanak se održava u Budvi, a organizuje ga Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Program Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine (UNEP) u sklopu Mediteranskog akcionog plana (MAP).

Skup su otvorili Predrag Sekulić, ministar održivog razvoja i turizma i Marija Luisa Silva Mejas, koordinator Barselonske konvencije, dokumenta koji predstavlja osnovu zaštite oblasti Mediterana. Tokom obraćanja Sekulić je naglasio:... Istovremeno, idući u susret Trećem svjetskom samitu o održivom razvoju želim se založiti za promovisanje integralnog razvoja obalnih područja u skladu sa Protokolom o integralnom upravljanju priobalnim područjima Sredozemlja, ne samo kao instrumenta za implementaciju Mediteranske strategije održivog razvoja, već i u kontekstu platforme koja će u post Rio+20 periodu postati osnova za ozelenjavanje ekonomije obalnih područja i dostizanje njihovog održivog ekonomskog razvoja. To je način i put da se dostigne ključni cilj mediteranskih država: očuvanje životne sredine, ekonomski rast i zaposlenost, uz odgovor na izazov kreiranja više od 30 miliona radnih mjesta u sljedećih 15-20 godina.

Tokom prvog dana sastanka zaključeno je i da tranziciju ka zelenoj ekonomiji treba postići kroz političke mjere kojima se podstiču investicije usmjerene na razvoj i implementaciju čistijih, low-carbon tehnologija i energetske efikasnosti, kao i smanjenje rizika u oblasti zaštite životne sredine, istovremeno podržavajući tzv. zeleni rast i otvaranje novih radnih mjesta u oblasti upravljanja otpadom, hemikalijama i ublažavanja pritisaka na prirodne resurse. Takođe, zaključeno je da zelena ekonomija apsolutno mora biti podržana javno-privatnim finansiranjem i partnerstvom, a što je i prioritetno opredjeljenje Vlade Crne Gore. U tom kontekstu, od izuzetne je važnosti i jačanje međunarodnog sistema upravljanja koji podržava ovaj pristup, te je Konferencija UN o održivom razvoju 2012. (Rio +20) jedinstvena prilika postavljanja ovog novog pravca u politici održivog razvoja.

Sekulić i Mejas na sastanku su potpisali i Ugovor o realizaciji Programa integrisanog upravljanja obalnim područjem Crne Gore. Ukupni budžet za realizaciju Programa je 479, 000 EUR, od čega je nacionalno učešće u gotovini 254,00 EUR, a u obliku roba i usluga 21 000 EUR. Pri tom je učešće UNEP/MAP-a, na nivou od 42, 59 % od ukupno predviđenog budžeta, odnosno 204,000 EUR. Potpisivanje ovog ugovora rezultiraće izradom niza značajnih dokumenata, prije svega izradom baznih studija koje će služiti istovremeno kao inputi prilikom izrade Prostornog plana obalnog područja Crne Gore i Plana integralnog upravljanja obalnim područjem Crne Gore.

Na sastanku su se prisutnima obratili i Brajs Lalond, izvršni koordinator Konferencije Ujedinjenih nacija o održivom razvoju 2012. (Rio+ 20); Emilio Dalesio, predsjednik Asiocijacije italijanskih gradova 21 i Nahib Saab, generalni sekretar arapskog foruma za životnu sredinu i razvoj. 

                                        

Komisija za održivi razvoj Mediterana djeluje pod Mediteranskim akcionim planom (MAP) u okviru Programa za životnu sredinu Ujedinjenih Nacija (UNEP). Mediteranski akcioni plan je stvoren prije trideset godina u cilju zaštite Sredozemnog mora koje sa kulturološkog i ekološkog aspekta spada među najbogatija i najraznovrsnija područja u svijetu.

Članice Komisije za održivi razvoj Mediterana su 21 strana ugovornica Barselonske Konvencije, uključujući EK i predstavnike privrednog sektora, lokalnih samouprava, civilnog društva, nauke i dr. Barselonska konvencija predstavlja pravni okvir za djelovanje Komisije, te zaštitu i očuvanje životne sredine Mediterana, i ona je, sa šest pratećih protokola donijeta 1995. godine. Cilj Barselonske konvencije i njenih protkola je zaštita životne sredine Sredozemnog mora i obalnih područja. Takođe ovom Konvencijom se tretiraju pitanja zaštite raznovrsnog i po mnogo čemu jedinstvenog biodiverziteta Sredozemlja i koncept integralnog upravljanja obalnim područjima, te održivog razvoja ove oblasti.

Najznačajniji dosadašnji rezultat rada Komisije svakako je donošenje dokumenta Mediteranska strategija održivog razvoja, a u skladu sa kojom je pripremljena i Nacionalna Strategija Održivog razvoja Crne Gore.

Četrnaesti sastanak Komisije ima za cilj promovisanje zelene ekonomije i unaprijeđenje institucionalnog okvira za funkcionisanje Komisije, u cilju efikasnog suočavanja sa izazovima u predstojećem periodu, posebno u kontekstu održavanja Konferencije Ujedinjenih nacija o održivom razvoju (Rio +20) u Riju, u julu 2012. godine. Očekuje se da će, u cilju što kvalitetnije pripreme za Konferenciju Ujedinjenih nacija o održivom razvoju, zaključci sa ovog, 14-tog sastanka Komisje, dati značajan doprinos u oblikovanju perspektiva i pravaca razvoja Mediterana.

Sastanak Komisije je jedinstvena prilika za uključivanje najšireg kruga subjekata iz Crne Gore u sprovođenje politike održivog razvoja u regionalnom kontekstu, kao i za promovisanje i iniciranje novih okvira saradnje kojim se podstiče i unaprijeđuje institucionalni i strateški okvir u Crnoj Gori.

Izlaganje gdina Predraga Sekulića.pdf