Ministar odbrane Boro Vučinić, na poziv ambasadora OEBS-a u Crnoj Gori Adomavicijusa Šarunasa, obratio se danas na zasjedanju Foruma za bezbjednosnu saradnju OEBS-a u Beču.
Forumu je prisustvovala ambasadorka Crne Gore u Beču Dragana Radulović, zamjenik stalnog predstavnika UNDP za Crnu Goru Kristin Blokhus, a predsjedavajući je bio ambasador Italije pri OEBS-u Đanfranko Varvezi.
Prenosimo izlaganje ministra odbrane Bora Vučinića na Forumu u Beču:
"Zadovoljstvo mi je Vas pozdravim ispred Ministarstva odbrane i Vlade Crne Gore i izrazim zadovoljstvo učešćem na ovako važnom zasjedanju Foruma za bezbjednosnu saradnju.
Osnovni spoljno-politički prioriteti Crne Gore su promovisanje dobrosusjedskih odnosa, integracije u evropske i evro-atlantske strukture, te unapređenje bilateralne i multilateralne saradnje.
Crna Gora je danas zbog svoje konzistentne politike u međunarodnim odnosima prepoznata kao kredibilan i konstruktivan partner. Decembra prošle godine dobili smo zvaničan status zemlje kandidata za članstvo u Evropskoj uniji i veoma smo posvećeni ispunjavanju sedam ključnih kriterijuma, kao uslova za otvaranje pregovora o članstvu.
Članstvo u NATO Alijansi, takođe je naša jasna perspektiva. Zato Crna Gora želi da participira u globalnim aktivnostima na planu očuvanja mira i stabilnosti u svijetu, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, borbi protiv terorizma. U tom smislu dajemo naš doprinos, prije svega, kroz učešće naših vojnika u mirovnoj misiji ISAF u Avganistanu. Smatramo da time aktivno doprinosimo procesu tranzicije i obezbjeđenju stabilnosti u ovoj zemlji. Na pragu smo sprovođenja ideje da se Crna Gora uključi u zajednički projekat Američko-jadranske povelje (A5) i Slovenije kroz angažovanje zajedničke jedinice instruktura za obuku vojne policije u Kabulu.
Osim učešća u misiji ISAF, Crna Gora daje svoj doprinos jačanju evropske bezbjednosne i odbrambene politike, te na taj način utiče na snaženje pozicije Evropske unije kao kredibilnog spoljno-političkog i bezbjednosnog faktora u svijetu. Naime, Crna Gora učestvuje, angažovanjem oficira, u sastavu EU NAVFOR Atalanta, u borbi protiv pirata u vodama Somalije, ali i u mirovnoj misiji UMNIL misiji u Liberiji, gdje se nalaze dva oficira Vojske Crne Gore.
Istovremeno, razvijamo pouzdano partnerstvo sa svim susjedima i sa svima imamo potpisane sporazume o saradnji u oblasti odbrane. Odgovornim predsjedavanjem Američko-Jadranskom poveljom (A-5) demonstriramo važnost regionalne saradnje koja čini preduslov za napredak u ispunavanju evropske i evro-atlantske agende. Upravo prošle sedmice bio sam domaćin konferencije Ministara odbrane zemalja članica ove inicijative, na kojoj smo potvrdili našu riješenost za jačanje regionalne saradnje i zajedničko angažovanje u mirovnim misijama.
Nastavak angažovanja pripadnika Vojske u mirovnim misijama, realizacija prvog Godišnjeg nacionalnog programa (ANP), modernizacija i opremanje Vojske su glavni izazovi Crne Gore. Da bi mogla tome da se maksimalno posveti Crna Gora mora da riješi problem viškova naoružanja i municije. Takođe, Crna Gora ima obavezu i pred svojom i pred međunarodnom javnošću da to pitanje riješi kako bi spriječila ekološke i druge katastrofe velikih razmjera.
Nakon obnove nezavisnosti Crne Gore, u našim skladištima nalazilo se 12.136,82 tona municije velike razorne moći što je predstavljalo veliku prijetnju po živote i zdravlje ljudi i životnu sredinu. Od ove količine 2.385,37 tona bilo je predviđeno je da ostane za potrebe Vojske Crne Gore, dok je količina od 9.751,45 tona predstavljala višak. Ovolika količina municije bila je posljedica ratnih dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije krajem devedestih godina prošlog vijeka i nije bila u skladu sa veličinom Crne Gore, niti brojnim stanjem naših oružanih snaga. Od 2006. godine do danas, količine municije u našim skladištima smanjene su za 5.292,13 tona ili 43,60 % od ukupnih količina, odnosno za 55 % od ukupnih viškova municije.
Viškovi naoružanja i municije u Crnoj Gori rješavaju se kroz tri programai to:
1) U okviru MONDEM programa,
2) U okviru Tehničkog sporazuma potpisanog sa Vladom SAD o uništenju malog i lakog naoružanja i raznih vrsta municije, i
3) Preventivnim uništavanjem u organizaciji Ministarstva odbrane,
Program razvoja kapaciteta za demilitarizaciju i sigurno skladištenje SALV (konvencionalna municija) u Crnoj Gori (MONDEM PROGRAM) je nastao, kao rezultat podnijetog zahtjeva Vlade Crne Gore za procjenu kapaciteta i uslova za demilitarizaciju i sigurno skladištenje konvencionalne municije u Crnoj Gori.
Ministarstvo odbrane je 2007. godine istaklo da rješavanje viška naoružanja i municije (demilitarizacija) u kombinaciji sa uspostavljanjem sigurnog skladištenja, koje odgovara NATO standardima, predstavlja jedan od prioriteta u radu. U skladu sa takvim opredjeljenjima, urađena je identifikacija osnovnih prioriteta MONDEM programa, a to su:
- Smanjenje rizika po atmosferu i morsko okruženje u Bokokotorskom zalivu uništavanjem preko 100 tona toksičnog hemijskog opasnog otpada (tečno eksplozivno punjenje za rakete) u skladu sa međunarodnim najboljim praksama.
- Smanjenje rizika od eksplozije putem ekološki neškodljive demilitarizacije viška konvencionalne municije i eklpoziva.
- Smanjenje rizika putem razvijanja sigurne i bezbjedne skladišne infrastrukture i sistema upravljanja za konvencionalnu miniciju što je moguće bliže NATO standardima.
- Podrška reformi odbrane uništavanjem ograničene količine teškog naoružanja putem reciklaže.
U skladu sa ovim prioritetima je između Ministarstva odbrane, UNDP i OSCE i poptisan Program razvoja kapaciteta za demilitarizaciju i sigurno skladištenje lakog naoružanja i konvencijalne municije (SALW) za Crnu Goru (MONDEM program,
U protekole četiri godine u okviru programa postignuti su zapaženi rezultati, a kao najvažniji ističu se:
• Reciklaža zastarjelog teškog naoružanja, čime je u okviru MONDEM programa do sada ukupno uništena 825 komada prvenstveno teškog naoružanja , među kojima i 61 tenk, u ukupnoj količini od oko 3000 tona.
• Uklonjen je hemijski otpad i raketno gorivo iz Boke Kotorske, u količini od oko 120 tona, čime je poboljšana turistička valorizacija ovog prelijepog zaliva.
• Preko MONDEM programa predviđeno je da se uništi 1.301,68 tona municije i drugih eksplozivnih sredstava. Prva faza uništavanja obuhvatila je količinu od oko 450 tona i u potpunosti je završena, putem delaboracije u crnogorskim fabrikama, a za dalji nastavak realizacije ovog dijela programa trenutno nema dovoljno obezbijeđenih finansijskih sredstava.
• U cilju sigurnog skladištenja municije, u okviru MONDEM programa izvršena je rekonstrukcija skladišta Taraš, koja je koštala oko 1,2 miliona eura. Rekonstrukcija je finansirana donacijama partnerskih zemalja u okviru OEBS-a i UNDP-ja, kao i od strane Vlade Crne Gore. Rekonstrukcijom je dobijeno savremeno skladište za smještaj i čuvanje municije po visokim NATO standardima. U toku je izrada Glavnog projekta za rekonstrukciju skladišta Brezovik. Rekonstrukcijom i ovog skladišta u poptunosti će biti dostignuti savremeni standardi u skladištenju municije.
U okviru Tehničkog sporazuma do sada je od planiranih 1.888,32 tone uništeno oko 900 tona municije i 200 komada naoružanja. Posebno ističem činjenicu da je Crna Gora uništila sve količine kasetne municije koje su se nalazile u našim skladištima i time ispunila preuzete međunarodne obaveze u pogledu te vrste municije.
Preventivnim uništavanjem ubojnih sredstava do sada je uništeno 220 tona a u toku je uništavanje još oko 70 tona. Radi se o nestabilnoj municiji, koja zbog niske stabilnosti baruta, zahtjeva hitan pristup njenom uništavanju. Uništavanje ovakve municije organizuje Ministarstvo odbrane u saradnji sa fabrikama u Crnoj Gori koje su osposobljene za postupke delaboracije, a finansiranje se vrši iz budžeta Ministarstva odbrane
Imperativ je da Crna Gora mora uništiti viškove naoružanja i municije. Ministarstvo odbrane je potpuno posvećeno tom zadatku i radi to u interesu građana Crne Gore.
I pored činjenice da ovaj problem ne možemo riješiti bez pomoći partnerskih zemalja, maksimalno koristimo sopstvene kapacitete i mogućnosti. Zato je Vlada Crne Gore odlučila da se sva sredstva dobijena prodajom metalnog i drugog otpada od uništenog naoružanja uplate kao doprinos Vlade Crne Gore finansiranju MONDEM programa. Na ovaj način Vlada Crne Gore je do sada uložila u realizaciju MONDEM programa oko 1.200.000 dolara.Takođe, naš cilj je da razvijemo sopstvene kapacitete za uništavanje viškova municije. Uništavanjem viškova municije u prvoj fazi MONDEM programa, crnogorske fabrike „Poliex” i „Tara” znatno su unaprijedile svoj proces rada i stekle dodatno iskustvo za realizaciju ovog važnog programa.
Ministarstvo odbrane izražava zahvalnost svim partnerskim zemljama i organizacijama koje su do sada dale svoj doprinos realizaciji ovog, za Crnu Goru, izuzetno važnog zadatka.
Ukoliko se nastavi vaša značajna podrška kao i do sada, realno je očekivati da Crna Gora bude oslobodjena viškova zastarjelog naoružanja i municije u naredne dvije godine i na taj način riješi svoj najveći unutrašnji bezbjednosni rizik."