Danas je ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Tarzan Milošević, sa saradnicima, primio delegaciju EU Generalnog Direktorata za poljoprivredu i ruralni razvoj, koju je predvodio Džon Klark, direktor za međunarodne odnose. Tokom razgovora, gospodin Klark je ispoljio posebno interesovanje za oblasti budućih planova i aktivnosti MPRR u dijelu usklađivanja sa Zajedničkom politikom u poljoprivredi EU, zatim za potencijale razvoja crnogorske poljoprivrede kao i viziju njenog razvoja koje ministarstvo ima u srednjem i dugom roku.
Gospodin Klark je posebno istakao činjenicu da je takva jasna vizija razvoja poljoprivrede i veća finansijska i budžetska podrška imperativ u smislu EU integracija u poljoprivredi obzirom na situaciju u EU i regionu i činjenicu da su pregovaračka poglavlja iz oblasti poljoprivrede najobimnija i najkompleksnija. Potrebno je, po njegovim riječima, ne gubiti motivaciju na tom putu, izbjeći rizike u pregovorima i popuniti identifikovane praznine u administrativnim i institucionalnim kapacitetima. U tom smislu, istkakao je da je pravna osnova IPARD-a uslovljena dovoljnim brojem obučenih ljudi i nezavisnošću tijela za impementaciju politika, a posebno se to odnosi na Upravljačko tijelo i buduću Agenciju za plaćanja u poljoprivredi. U tom smislu, potrebno je na vrijeme definisati mjere ruralnog razvoja koje ćemo kandidovati za IPARD podršku i to u onim sektorima koji imaju jasan razvojni potencijal koji su identifikovale nedavno završene sektorske analize u MPRR (stočarstvo, voće i povrće, vino, organska poljoprivreda i sl.). Sa stanovista EU posebno je važno osnaživati organizacije proizvođača u poljorpivredi, kako zbog jačanja ekonomije obima i njihovog zajedničkog nastupa na tržištu, tako i zbog jačanja njihove pozicije u budućim pregovorima sa EU.
Ministar Milošević je visoke goste iz EU informisao da su strateški pravci razvoja definisani jasnim opredijeljenjem Vlade Crne Gore da poveća podršku sektoru poljopivrede u budžetskom i finansijskom izrazu, zatim da ojača zakonski, administrativni i institucionalni kapacitet MPRR da bi se mogao uspješno suočiti sa sledećim fazama pristupanja EU i mogao uspješno apsorbovati dostupne EU fondove za razvoj poljoprivrede, kao i da se poseban akcenat stavlja na poboljšanje standarda bezbjednosti hrane u svim fazama (proizvodnja, prerada i plasman). Takođe je istakao da postoji jasno opredijeljenje i volja da se aktivno sarađuje sa svim partnerima i udruženjima u poljoprivredi, te da je u MPRR za period od zadnjih pet mjeseci obavljeno oko 40 sastanaka sa gotovo svim značajnijim udruženjima i NVO iz oblasti poljoprivrede. Takođe je istakao da će MPRR dalje ojačati dijalog sa Evropskom Komisijom i u tom smislu naglasio da će svi ključni zakoni iz oblasti poljoprivrede, bezbjednosti hrane i ribarstva, njihove izmjene i dopune, strategije i slično, biti rezultat konsultacija i dogovora sa njima. Ovaj dijalog je neophodan i u dijelu implementiranja iPARD struktura, njihovog uključivanja u dijelu definisanja budućih šema finansiranja (politika subvencija) u cilju njihovog postepenog usklađivanja sa EU politikama u poljoprivredi. Time bi se značajno povećala transparentnost rada MPRR, ali i participativnost farmera i prerađivačke industrije u dijelu usklađivanja podrške poljoprivredi sa EU principima.
Na kraju,od strane delegacije Evropske Komisije istaknuto je zadovoljstvo značajnim iskoracima koje je MPRR napravilo u zadnjem periodu, a posebno usvajanjem nove sistematizacije, završetkom nacrta IPARD programa za Crnu Goru, objavljenim prvim konkursom za podršku investicijama u poljoprivredi koji predstavljaju korak u pravom smjeru za mogućnost apsorpcije budućih EU fondova za razvoj poljoprivrede i slično.