“Energetski sektor predstavlja jednu od strateških grana crnogorske ekonomije, pa se posebna pažnja poklanja njegovom razvoju, reformskim aktivnostima u ovom sektoru i uključivanju u regionalno i evropsko energetsko tržište” rekao je danas ministar ekonomije dr Vladimir Kavarić u Berlinu učestvujući na panelu o energetici u okviru dvodnevne V ekonomske konferencije Jugoistočne Evrope pod nazivom “Prevazilaženje granica-jačanje saradnje” koja se završava danas.
Ministar Kavarić je podsjetio da se ciljevi Crne Gore u oblasti energetike se poklapaju sa ciljevima Energetske zajednice, a to su povećanje sigurnosti snabdijevanja energijom, privlačenje investicija, povećanje korišćenja obnovljive energije, unapređenje energetske efikasnosti i razvijanje tržišne konkurencije, uz unapređenje ekološke situacije.
Da bi se to postiglo, u Crnoj Gori se sprovodi reforma energetskog sektora, kako sa pravno-regulatornog, tako i sa institucionalno – organizacionog aspekta.
U cilju usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije, usvojeni su Zakon o energetici i Zakon o energetskoj efikasnosti. Početkom marta ove godine Vlada Crne Gore je usvojila Energetsku politiku Crne Gore do 2030. godine, a u toku je revizija i inoviranje Strategije razvoja energetike, kojom će se definisati strateška opredjeljenja i putevi razvoja energetskog sektora Crne Gore do 2030. godine.
“Slijedeći razvojna opredjeljenja, u prethodnom periodu intenzivno smo radili na realizaciji prioritetnih projekata. To su projekti povećanja energetske efikasnosti, revitalizacije i modernizacije postojećih i izgradnje novih energetskih objekata, čijom realizacijom želimo da postignemo smanjenje deficita električne energije, povećanje diversifikacije izvora i sigurnosti snabdijevanja energijom“ naveo je ministar ekonomije.
Crna Gora ima potencijal da, kroz realizaciju projekata u energetici, postane energetsko čvorište u regionu, što je posebno značajno ako se zna, naglašeno je na panelu, da regionu Jugoistočne Evrope nedostaju značajne količine električne energije pa je neophodno da se što prije krene u izgradnju novih izvora.
U tom smislu, u Crnoj Gori se intenzivno se radi i na realizaciji projekata izgradnje novih proizvodnih elektroenergetskih objekata kao što su HE na Morači i Komarnici, male hidrolektrane, vjetroelektrane…
“Planiramo da ponovo pokrenemo projekat Maoče, koji podrazumijeva eksploataciju uglja iz basena Maoče i izgradnju termolektrane ukupne snage 500 MW” istakao je ministar Kavarić u Berlinu i najavio da će, s obzirom na procjenu da Crna Gora raspolaže značajnim rezervama nafte i prirodnog gasa, uskoro biti pokrenut i projekat istraživanja nafte i gasa u crnogorskom podmorju.
I drugog dana konferencije o ekonomskim vezama Jugoistočne Evrope crnogorskim ministar ekonomije je imao niz bilateralnih susreta sa privrednim i političkim predstavnicima Njemačke.
Na sastanku sa predsjednikom Istočnog odbora Njemačke privrede Rainerom Lindnerom ministar Kavarić je istakao da je Crna Gora veoma zainteresovana za investitore iz Njemacke posebno u oblastima industrije i energetike. U tom smislu, predsjednik Istočnog odbora Njemačke privrede je kao interesantne istakao projekte iz oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, predstojeći tender za instrazivanje nafte i gasa… Naglašena je i dobra pozicija Crne Gore kao turističke destinacije.
Ministar ekonomije Crne Gore susreo se i sa parlamentarnim državnim sekretarom federalnog ministarstva ekonomije Gudrun Kop koja je naglasila dobre politicke odnose dvije zemlje uz mogućnost jačanja saradnje na ekonomskom planu. Potreba za intenziviranjem interesovanja njemačkih investitora bila je i jedna od tema na susretu ministra Kavarića sa državnim sekretarom njemačkog ministarstva ekonomije Stefanom Kapfererom.
Na dvodnevnoj V ekonomskoj konferenciji u Berlinu koja je završena danas, pored predstavnika Vlade, učestvovali su i predstavnici Privredne komore Crne Gore i Montenegro biznis alijanse.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE