Na današnji dan imam posebnu obavezu da ukažem na probleme sa kojim se susreću izbjeglice i raseljena lica ne samo u Crnoj Gori već i šire, te da kao čovjek koji želi da živi u državi u kojoj svi imaju jednaka prava, podsjetim na obavezu svakog člana našeg društva da doprinese uspješnom rješavanju ovog pitanja. Činiću to kao predsjednik Vlade i kao građanin, siguran sam da ćete i vi činiti isto.
Prilika je da i ove godine obilježavajući Svjetski Dan izbjeglica i šezdesetogodišnjicu donošenja Konvencije UN o izbjeglicama skrenemo pažnju na posljednje decenije prošlog vijeka, kada je Crna Gora prihvatila desetine hiljada prognanih lica sa prostora bivše Jugoslavije. Ovaj dan nas podsjeća na to koliko je bitno riješiti probleme sa kojima se susreći ljudi iz našeg okruženja, ostajući bez svojih kuća, svoje domovine.
Crnogorsko društvo je prepoznato na međunarodnom planu kao multietničko, multireligiozno, tolerantno društvo posvećeno ispunjavanju svojih spoljnopolitičkih prioriteta. Sada je pravo vrijeme da podsjetimo i na tradicionalnu humanost crnogorskog društva koje je pokazalo spremnost da podrži i pomogne hrabre i odlučne žene, djecu i muškarce koji su bili primorani da napuste svoje zemlje pod prijetnjama progonom, sukobom i nasiljem.
Vlada Crne Gore odlučna je da istraje u naporima na rješavanju ovog značajnog pitanja. Crnogorske institucije nastaviće da pomažu raseljenim i interno raseljenim licima, ljudima sa istim pravima, slobodama i obavezama, koji takođe daju svoj doprinos crnogorskom društvu.
Vlada Crne Gore privodi kraju višegodišnje aktivnosti koje će za rezultat imati trajno rješenje statusa ovih lica i zatvaranje kampova i naselja koji nisu u skladu sa neophodnim standardima koje Crna Gora želi da dostigne.
Usvojili smo niz strategija i akcionih planova na osnovu kojih lica, na dobrovoljnoj osnovi, mogu birati povratak u matične zemlje ili punu integraciju u crnogorsko društvo putem sticanja statusa stranca sa stalnim nastanjenjem, koji im, osim prava koja proističu iz državljanstva, jednako obezbjeđuje sva ostala prava kao i crnogorskim građanima.
Na međunarodnom nivou, Crna Gora je uz Hrvatsku, BiH i Srbiju učesnik Regionalne inicijative koja bi zajedno sa UNHCR-om, OEBS-om i Evropskom komisijom, trebalo da obezbijedi nedostajuća sredstva za rješavanje stambenog pitanja za preko šest hiljada ugroženih izbjeglih i interno raseljenih lica.
Već početkom sljedeće godine, očekujemo konkretne rezultate, koji će doprinijeti da riječ izbjeglica polako blijedi, a da se riječ građanin i njegova prava unapređuju i njeguju.
Stoga, danas odajemo počast svim ovim ljudima na ispoljenoj hrabrosti tokom teških vremena kada su bili prisiljeni da napuste ono što su tokom decenija gradili i krenu u nepoznato.
Dakle, ovo je jedan od dana koji obavezuje, ovo je putokaz za dalje aktivnosti Crne Gore kao odgovornog i kredibilnog subjekta međunarodne zajednice, sa značajnim mjestom u velikoj evropskoj porodici.