Ministarstvo finansija nije bilo upoznato da Euromoney priprema Country Risk Survey, niti je imalo komunikaciju sa pomenutom agencijom u smislu obezbijeđivanja podataka koji bi služili kao osnova za njihovo istraživanje.
Stoga će se Ministarstvo finansija zvanično obratiti Euromoney-u i zatražiti uvid u kompletan izvještaj kako bi se detaljnije upoznali sa faktorima koji su, po mišljenju analitičara koji su pripremali pomenuti izvještaj, uzrokovali da Crna Gora bude ovako rangirana. Ukoliko se bude radilo o rizicima koje do sada nijesmo prepoznali, svakako ćemo se posvetiti njihovoj detaljnoj analizi. Sudeći, međutim, po sažetoj verziji izvještaja sa kojom smo se danas upoznali, riječ je o rizicima u oblasti bankarskog sektora i zaposlenosti, dakle o rizicima koje je Vlada Crne Gore već prepoznala i definisala mjere u pravcu njihovog minimiziranja.
Takođe ćemo od Euromoney-a zatražiti zvaničan odgovor na osnovu kojih podataka su obavili svoje istraživanje.
Ističemo da ovakvo rangiranje Crne Gore u izvještaju Euromoney-a ne korespondira sa pozitivnim ocjenama relevantnih finansijskih institucija za stabilan fiskalni i finansijski sistem, kao sto su MMF, Evropska komisija i Svjetska banka, kao ni sa nedavnim poboljšanjem kreditnog rejtinga Crne Gore od strane renomirane agencije Moodys i ostvarenjem niže kamatne stope na međunarodnom tržištu euro obveznica u aprilu ove godine.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA