Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: U Crnoj Gori bolje prilike za preduzetništvo u odnosu na region

Objavljeno: 2011-06-22 19:04:00 Autor: Ministarstvo

“U procesu prilagođavanja crnogorske ekonomije standardima Evropske unije, razvoj preduzetništva ima važnu ulogu jer aktivira sopstvene resurse, od ljudskih do finansijskih. Mehanizmima koji nam stoje na raspolaganju trudićemo se da podstaknemo i osnažimo ovaj, za crnogorsku ekonomiju, najvažniji sektor, jer ključ razvitka uspješne ekonomije vidimo upravo u razvoju malih i srednjih preduzeća i preduzetništva” rekao je danas ministar ekonomije dr Vladimir Kavarić na prezentaciji GEM istraživanja, održanoj na Ekonomskom fakultetu u Podgorici koje je pokazalo da se u Crnoj Gori bolje uočavaju prilike za preduzetništvo u odnosu na zemlje regiona.

„Global Entrepreneurship Monitor” (GEM) predstavlja godišnju procjenu preduzetničkih aktivnosti na nacionalnom planu.

“Najvažniji rezultati istraživanja ukazuju da je Crna Gora prva zemlja u grupi država istočne Evrope po takozvanom TEA indeksu kojim se utvrđuje procenat populacije od 18 do 64 godine čija je preduzetnička aktivnost kraća od 42 mjeseca” naveo je predsjednik Odbora direktora Investiciono razvojnog fonda (IRF), Dragan Lajović.

TEA indeks Crne Gore iznosi 14,9 odsto i po tom pokazatelju ona ubjedljivo prednjači ispred grupe zemalja istočne Evrope.

“Visok TEA indeks ukazuje da je crnogorska ekonomija mlada i sa kratkom istorijom primjene principa preduzetničkog poslovanja”, rekao je Lajović.

Anketirani u Crnoj Gori ocijenili su da se globalna ekonomska kriza negativno odrazila na poslovanje smanjujući šanse za bavljenje preduzetništvom čak 66 odsto i čineći uslove poslovanja tešim, što smatra skoro 50 odsto ispitanika.

Crna Gora je u GEM istraživanju svrstana u grupu ekonomija baziranih na efikasnosti odnosno onih čiji je dalji razvoj praćen industrijalizacijom.

Prema rezultatima ankete, u Crnoj Gori dominiraju preduzeća koja zapošljavaju manje od deset radnika, kao i da su dominantno orijentisani na domaće tržište.

Preporuke istraživanja su da je potrebno povećati broj zaposlenih u preduzećima, stimulisati inovacije, pojednostaviti državnu birokratiju i ojačati izvoz preduzeća, zaključeno je u istraživanju.
Većina nacionalnih eksperata koji su takođe učestvovali u istraživanju saglasni su da je crnogorsko tržište konkurentno i da postoje povoljni uslovi za početak i vođenje biznisa. Oni su ocijenili da su poslovne prilike u posljednjih pet godina u značajnoj mjeri poboljšane.

“Uvažavanjem rezultata ove ozbiljne i analitičke studije, Ministarstvo ekonomije kao institucija-partner u ovom projektu, nastojaće da sa svoje strane da puni doprinos implementaciji saznanja do kojih se ovim putem došlo. Na putu ka Evropskoj Uniji, svako približavanje istoj - predstavlja korak naprijed, i u tom smislu treba shvatiti organizovanje, sprovođenje i rezultate jednog ova-ko ozbiljnog istraživačkog projekta kao što je GEM” naglasio je ministar ekonomije Vladimir Kavarić.

“Kako je glavni cilj ovog projekta praćenje i razvijanje indikatora kojima se mjeri preduzetnička aktivnost u nacionalnim okvirima i sačinjavanje izvještaja globalnih rezultata (svih uključenih zemalja) i izvještaja svake pojedine zemlje uključene u projekat, mišljenja smo da su podaci dobijeni ovim istraživanjem od neprocjenjive važnosti za jednu ekonomiju poput naše.” zaključio je prof. dr Milorad Jovović, dekan Ekonomskog fakulteta.

Lider GEM nacionalnog tima Crne Gore bio je Ekonomski fakultet a partneri su IRF, Direkcija za razvoj MSP, Zavod za zapošljavanje, Ministarstvo ekonomije, Privredna komora (PKCG) i Agencija za ispitivanje javnog mnjenja Damar.
Istraživanje je sprovedeno na dvije hiljade ispitanika, a anketno je ispitano i 36 eksperata iz Crne Gore.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE