Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Igor Lukšić, utvrdila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu. Ovim zakonom su na fleksibilniji način uređeni pojedini instituti u oblasti radnog prava i utvrđeni su novi institucionalni odnosi, usklađeni sa konvencijama i preporukama Međunarodne organizacije rada i propisima Evropske unije. Novi zakon pruža širi obim prava zaposlenih, obezbjeđuje veću fleksibilnost tržišta rada i dalje unapređenje poslovnog ambijenta, naglašeno je na sjednici. Između ostalog, predloženim tekstom preciziraju se odredbe o zabrani diskriminacije, definiše se mobing na radnom mjestu i uvode se odredbe o zaštiti zaposlenih koji prijave korupciju. Zakonom se utvrđuje minimalna zarada, unapređuju se odredbe o otkazu ugovora o radu i ukida ugovor o djelu, kao najviše zloupotrebljavani institut u radnom zakonodavstvu.
Vlada je utvrdila i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom. Jedna od najznačajnijih promjena sastoji se u proširivanju pojma poslodavca i na organe državne i javne uprave, javne ustanove, organe pravosuđa, fondove, agencije i ostale institucije koje se finansiraju iz Budžeta, što će uticati na povećanje broja zaposlenih osoba sa invaliditetom i njihovo ravnopravno učešće na tržištu rada.
U sklopu procesa harmonizacije domaćeg zakonodavstva sa propisima Evropske unije, Vlada je utvrdila Predlog zakona o javnim nabavkama. Uvođenjem brojnih novina i preciznim definisanjem zakonskih procedura, novi zakon će obezbijediti visok stepen konkurencije, transparentnosti, ravnopravnosti, kao i efikasnosti i ekonomičnosti upotrebe javnih sredstava u postupcima javnih nabavke. Njegovim donošenjem će se omogućiti potpuno informisanje javnosti i kontrola zakonitosti utroška sredstava poreskih obveznika, kao i efikasnija zaštita prava ponuđača u postupku javnih nabavki.
Vlada je utvrdila i Predlog zakona o lobiranju, kojim se prvi put uvodi i reguliše institut lobiranja u Crnoj Gori i zaokružuje zakonski antikorupcijski okvir na nacionalnom nivou. Odredbama novog zakona utvrđuje se djelatnost lobiranja, sa jasnim pravilima kontrole. Normativno uređena djelatnost lobiranja, kao legitiman i poželjan vid uticaja na proces donošenja odluka koje su od interesa za zajednicu, obezbijediće punu transparentnost procesa, čime se onemogućava nezakonita lobistička djelatnost, ocijenjeno je na sjednici Vlade.
Na današnjoj sjednici, pored ostalog, utvrđen je i Predlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o sprečavanju sukoba interesa. Ovim zakonom se krug lica koja ne mogu biti članovi upravnih i nadzornih odbora proširuje i na lica izabrana neposredno na izborima, a vrijednost poklona u toku godine za javnog funkcionera od više poklonodavaca ograničava se na ukupnu sumu od 100 eura. Predoženim izmjenama ojačana je nadzorna uloga Komisije za sprečavanje sukoba interesa u dijelu provjere podataka, a predviđene su i strožije mjere kaznene politike.