Problem zloupotrebe opojnih droga i psihoaktivnih supstanci je problem globalnih razmjera, i svako društvo ima obavezu da mobiliše sve raspoložive kapacitete kako bi se suprotsavljalo ovom izazovu. Potrebno je stalno dograđivati i osnaživati potencijale države usmjerene ka sprečavanju zloupotrebe droga, kroz usvajanje standarda i smjernica koii će državu pozicionirati u referentni evropski okvir, kada je oblast droga u pitanju.
Usvajanjem konvencija Ujedinjenih nacija o opojnim drogama i psihotropnim supstancama sve države članice su se obavezale na redovno izvještavanje o problematici droga i potrebnim intervencijama, u kojima su obuhvaćene i ponuda i potražnja. Crna Gora aktivno i redovno participira u ovom procesu kao integralni dio međunarodne mreže za monitoring u skladu i sa nacionalnim strateškim dokumentima i važećim zakonima. Redovnim godišnjim izvještavanjem Međunarodnog borda za kontrolu narkotika i Kancelarije za drogu i kriminal Ujedinjenih nacija, naša država učestvuje u implementaciji međunarodnih mjera za nadzor nad prometom droga. U potpunosti usklađen sa Konvencijama Ujedinjenih nacija i sa acquiem Evropske Unije, zakonodavni okvir koji je Crna Gora izgradila garantuje punu primjenu međunarodnih standarda.
Oblast prevencije i suzbijanja zloupotrebe droga je oblast koja ne dozvoljava preduzimanje provizornih i kratkoročnih programa i mjera. Crna Gora se opredijelila da sve programske aktivnosti detaljno osmišljava i planira kao kontinuirane i sveobuhvatne mjere koje će se sprovoditi sinhronizovano i koordinirano na nacionalnom nivou od strane svih činilaca uključenih u ovaj proces. Iskaz kontinuirane posvećenosti ovoj problematici je i obrazovanje Državnog savjeta za sprečavanje zloupotrebe droga ,na čijem je čelu Predsjednik Crne Gore, gospodin Filip Vujanović.
Kao rezultat brojnih aktivnosti i kontakata Ministarstva zdravlja, sa međunarodnim referentnim tijelima, Crna Gora je prepoznata kao činilac visoko motivisan za usvajanje novih standarda, kada je ova oblast u pitanju.
S tim u vezi Crnoj Gori je upućen poziv za učlanjenje u Pompidou grupu Savjeta Evrope, što će omogućiti punopravno učešće države u različitim i brojnim aktivnostima u cilju unapređenja stanja iz oblasti problematike droga. Naime, Pompidou grupa je međunarodni forum Savjeta Evrope koji povezuje politiku, nauku i praksu kroz oblasti prevencije, tretmana i liječenja, krivičnog prava, prekursora, nadzora aerodroma, istraživanja, etičkih i profesionalnih standarda. Kroz učešće u radu ovog referentnog tijela Savjeta Evrope Crna Gora će imati mogućnost neposrednog uvida i usvajanja dobrih stručnih praksi, smjernica i razmjene iskustava. Pozivom za učlanjenje Crne Gore u ovo prestižno tijelo Savjeta Evrope, prepoznata je afirmativna politika koju naša država vodi u suprotstavljanju zloupotrebe droga.
Crna Gora je u posljednje dvije godine postigla veliki napredak u usvajanju i harmonizaciji standarda sa državama EU. Realizacijom dosadašnjih preuzetih obaveza na usvajanju standarda nastavlja se aktivna saradnja sa Evropskim centrom za praćenje droga i zavisnosti od droga, koji prati stanje iz ove oblasti i objedinjuje podatke i informacije na evropskom nivou. Ova agencija Evropske Unije je glavna referentna adresa za informacije o stanju u oblasti droga, sa zadatkom da državama članicama Unije i vodećim strukturama, obezbijedi objektivne, mjerljive i uporedive podatke o drogama i zavisnosti sa ciljem smanjenja ove problematike u Evropi. Naučno utemeljene informacije su danas jedno od najmoćnijih sredstava za suprotstavljanje ovom globalnom problemu i u skladu sa time Ministarstvo zdravlja nastavlja da daje doprinos u uspostavljanju i usvajanju evropskih standarda i smjernica u ovoj oblasti, sa krajnjim ciljem uspostavljanja informacione jedinice za droge i umrežavanja u Evropsku informacionu mrežu za droge i zavisnost od droga. Naime, informaciona jedinica za droge, kako i propisuje Zakon o sprečavanju zloupotrebe droga, u potpunosti usklađen sa evropskim normativnim rješenjima, i u skladu sa evropskim smjernicama, prikupljaće objektivne,mjerljive i kompatibilne podatke o opojnim drogama, psihoaktivnim supstancama i posljedicama zavisnosti. To je savremen način prepoznat u svijetu kao jedini pouzdan za prikupljanje, analiziranje, izvještavanje i diseminaciju informacija i rezultata, kako matičnoj državi, tako i međunarodnim tijelima. Crna Gora će kroz organizovanje informacione jedinice i informacione mreže, što predstavlja kompleksan i odgovoran proces, imati mogućnost za stalno unapređenje standarda za analizu prikupljenih podataka i informacija o drogama, u cilju stvaranja opšte i sveobuhvatne slike o stanju u ovoj oblasti. Crna Gora time postaje dio evropske informacione mreža za droge što je dovodi u ravnopravan položaj za razmjenu i primjenu novih naučno utemeljenih pristupa ovoj problematici.Evropska mreža za praćenje stanja, čiji će dio postati i naša država, strukturirana je na način da pokriva dva velika područja: “praćenje stanja“, čime je pokrivena epidemiologija, kriminal i tržište i „praćenje reakcija“, čime su pokrivene intervencije, zakonodavstvo i politika.
Lisabonskim konsenzusom ustanovljeno je trinaest područja od strateškog i političkog interesa koja prate sve nacionalne i međunarodne organizacije: upotreba droga u opštoj populaciji, kod mladih, kao i kod posebnih populacionih grupa; smrtnost; psihijatrijske i infektivne bolesti povezane s upotrebom droga; socijalna ekskluzija;kriminal vezan uz drogu;informacije o tržištu i dostupnosti droga.
Na osnovu ovih indikatora svaka država razvija sopstveni model praćenja zloupotrebe droga koji uzima u obzir specifične nacionalne potrebe a pomenuti indikatori i standardi su zajednički i obavezni.
U narednom periodu stvoriće se i uslovi da Crna Gora pristupi mehanizmu i Sistemu ranog upozorenja na nove sintetičke supstance, kao dio konkretnog evropskog okvira u ovoj oblasti.