Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Danilovgrad: Izlaganje potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića na otvaranju konferencije „Ka Evropi-ka jednakosti“

Objavljeno: 2011-09-03 20:49:00 Autor: Dušan Polović
Vaše ekselencije, poštovani gosti iz regiona, Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, uvaženi predstavnici crnogorskih institucija i civilnog sektora, cijenjeni poslenici javne riječi, dame i gospodo,

Dobrodošli na prvu konferenciju o pravima pripadnika LBGT populacije koju organizuje jedna vlada u regionu Zapadnog Balkana. Neću kriti lično zadovoljstvo što je njen organizator i domaćin upravo Vlada Crne Gore. I neću kriti čast što sam imao priliku da, kao potpredsjednik Vlade, dam lični doprinos njenom organizovanju.

Politički, ova konferencija je rezultat našeg generalnog opredjeljenja za promociju i afirmaciju evropskih vrijednosti, među kojima princip anti-diskriminacije ima posebno mjesto. Ekspertsko-tehnički, ona je rezultat naše saradnje sa nizom međunarodnih adresa: Međunarodnom akademskom konferencijom ,,Pravda na Balkanu: Jednakost za seksualne manjine", Institutom Williams Pravnog fakulteta Univerziteta u Kaliforniji, Odsjekom za sociologiju Univerziteta u Lundu u Švedskoj i Evropskom komisijom za pravo seksualne orijentacije. Posebnu zahvalnost na donatorskom učešću u ovoj organizaciji dugujemo Ambasadi Kraljevine Holandije.

Koristim ovu priliku da u ime Vlade Crne Gore zahvalim i onim zvanicama koje su bojkotovale ovu konferenciju. Nevladine organizacije posvećene afirmaciji principa anti-diskriminacije, koje se nijesu odazvale našem pozivu, uskratile su sebe za priliku da učestvuju u debati sa vodećim ekspertima iz oblasti ljudskih prava na svjetskom nivou. Oni danas nijesu sa nama pod izgovorom da Vlada ovom konferencijom samo ispisuje štrik na obaveze iz evropske agende, bez suštinske borbe protiv diskriminacije. Primili smo k znanju njihov stav. I to je participativna demokratija, ali očigledno, u ovom slučaju - bez participacije. Jer, čak i ako bi hipotetički sagledavali interes Vlade za organizovanjem ove konferencije u kontekstu preporuka Evropske komisije, što apsolutno nije tačno, ovaj događaj je velika stvar za Crnu Goru u ovom trenutku. Rezultati ove konferencije imaće dugoročni pozitivni efekat na putu jačanja svijesti o ljudskim pravima i eliminaciji stereotipa. I kada bi naši kritičari bili u pravu u pogledu naše iskrenosti, ova konferencija predstavlja novi početak i vjerujem da ćemo u danima koji dolaze – svi to razumjeti.

I po temi koja nas je okupila i po renomeu učesnika, konferencija pod naslovom “Ka Evropi – ka jednakosti”, predstavlja susret na kojem nam mogu pozavidjeti najveći akademski centri. Ona ne uključuje samo ekspertske debate, već i obuke sudija, tužilaca, policajaca, službenika Ministarstva pravde, zaštitnika ljudskih prava i predstavnika civilnog sektora. Upoznaćemo se sa uporednim iskustvima iz najrazvijenijih zemalja svijeta, razgovarati o spornim pitanjima, i razmotriti modele za unaprjeđenje sistema anti-diskriminacije u Crnoj Gori.

Seksualna orijentacija i rodni identitet predstavljaju sastavni dio ličnosti svakog čovjeka i ne smiju biti osnov za diskriminaciju i zloupotrebu. To je osnovni postulat anti-diskriminacione politike Vlade Crne Gore i ovaj događaj predstavlja samo početak aktivnosti koje ćemo sprovoditi u promociji borbe protiv diskriminacije i zastite ljudskih prava, uključujući i LGBT osobe. Naša strategija je zasnovana na znanju, strpljenju i odgovornosti, na postepenom stvaranju društvenog ambijenta jednakosti i slobode za sve različitosti. Jedinstvo u različitostima - to nije samo evropski nadnacionalni moto, to je i crnogorski nacionalni kredo.

S druge strane, svjesni smo činjenice da nijedna država na svijetu nije imuna na pojavu homofobije i povređivanje ljudskih prava određenih osoba zbog njihove realne ili pretpostavljene seksualne orijentacije, ili rodnog identiteta. Nadasve, uvažavamo činjenicu da je u Crnoj Gori dominantna tradicionalna svijest, koja pruža otpor ispoljavanju različitih seksualnih orijentacija u javnom prostoru. Uprkos svijesti o ovoj okolnosti, Vlada je pružila i političku i tehničku podršku organizovanju Parade ponosa, za koju se ispostavilo da je bila blagovremena ideja, ali preuranjena aktivnost nekih nevladinih organizacija. Umjesto ishitrenih akcija, Vlada Crne Gora zagovara pristup postepenog djelovanja, počev od promjene svijesti društva pa nadalje.

U tom smislu, Vlada je do sada preduzela brojne korake ka obezbjeđivanju jednakih prava i sloboda za sve, uključujući i osobe različite seksualne orijentacije i rodnog identiteta, kako bi mogli nesmetano da uživaju u svim ljudskim pravima koje im garantuje Ustav.

Usvajanjem Zakona o zabrani diskriminacije u julu prošle godine seksualna orijentacija je eksplicitno predstavljena kao zabranjen osnov diskriminacije, čime je Crna Gora napravila važan početni korak. Danas, kao naš najvažniji zadatak prepoznajemo napore koje preduzimamo na uspješnoj i kvalitetnoj implementaciji postojećeg zakonodavstva. Obuka državnih služenika, povećanje njihovog znanja i senzitivnosti da se bave tim pitanjima jeste veoma važan korak na tom putu. Želimo da učimo na primjerima dobre prakse, kako bi osnažili našu politiku i vjeru da smo na dobrom putu. Štaviše, ovo doživljavamo kao važno iskustvo za kreiranje pravih instrumenata i metoda za postizanje našeg cilja.

Kao ilustrativan primjer želim da pomenem rad policijskih službi Crne Gore na zaštiti ranjivih grupa, koji je prepoznat kao pozitivan primjer u regionu. Pripadnici crnogorske policije su se obučavali i uspješno završili senzitivne treninge za zaštitu LGBT osoba u Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama i na taj način zaslužili međunarodno priznanje “Prijatelji Pravde”, koje je predsjedavajući Savjetu konferencije “Pravda na Balkanu: jednakost za seksualne manjine”, eminentni kanadski advokat Daglas Eliot, nedavno uručio crnogorskoj policiji, na čemu se najsrdačnije zahvaljujemo. Takođe, želim da zahvalim predstavnicima policije Amsterdama koji su danas sa nama, na njihovom interesovanju i želji da nam pomognu na takvom putu.

Takođe, želim da vas obavijestim da je Vlada Crne Gore nedavno obrazovala Savjet za zaštitu od diskriminacije sa premijerom na čelu, koji će se baviti vođenjem strateške politike u ovoj oblasti. Ona će biti definisana programskim dokumentom, u čiju će izradu, kao član Savjeta, biti uključen i predstavnik nevladinih organizacija koje se bave afirmacijom prava LGBT osoba.

U duhu razumijevanja i poštovanja obavezujućeg međunarodnog sistema ljudskih prava, kao i naših obaveza na putu evropskih integracija, želim da Vas uvjerim da će Vlada Crne Gore posebnu pažnju posvetiti adekvatnoj i dosljednoj zaštiti prava koja se odnose na seksualnu orijentaciju i rodni identitet svakog građanina. Kao izvanrednu podršku ovom našem zadatku ovdje želim da objavim da je Crna Gora za sada jedina članica Savjeta Evrope koja je zvanično prihvaćena kao korisnik velikog LGBT projekta od 1. septembra, o kojem će biti više riječi na prvoj sjutrašnjoj plenarnoj sesiji.

Dame i gospodo,

Konferencija “Ka Evropi – ka jednakosti” nema za cilj afirmaciju Vlade Crne Gore u našoj državi, niti Crne Gore u Evropi i svijetu, već isključivo – afirmaciju ljudskih prava u našem društvu. Cilj nam je da nađemo najbolje načine da našu politiku u ovoj oblasti učinimo djelotvornom. U tim naporima, želimo da ostvarimo najveći speten partnerstva sa civilnim sektorom, koje će biti zasnovano na principima poštovanja nadležnosti Vlade da utvrđuje politiku i poštovanja uloge nevladinih organizacija u kreiranju i sprovođenju te politike. Suguran sam da je Vlada u dosadašnjoj komunikaciji sa zainteresovanim društvenim subjektima pokazala visok stepen odgovornosti na ovom planu i vjerujem da će nevladine organizacije u predstojećem periodu pokazati partnerski kapacitet u našim zajedničkim stremljenjima.
Hvala Evropskoj komisiji na nalazima u Mišljenju o aplikaciji Crne Gore za članstvo u EU, koji su na podstakli da sa više pažnje priđemo problematici prava LGBT populacije u našoj državi.
Na samom kraju, dozvolite mi da vam još jednom zahvalim na odzivu, sa željom da ovog vikenda budemo vaši dobri domaćini.